x

BOCUSE D'OR 2017 JUŻ ZA NAMI

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    27.02.2017

W dniach 24-25 stycznia w Lyonie odbył się finał 30. edycji jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych na świecie. Pierwszy raz w historii złoty medal otrzymał kucharz ze Stanów Zjednoczonych Mathew Peters.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Gala Bocuse d’Or odbywa się co dwa lata, od 1987 r. Tegoroczną nowością była konkurencja na danie w 100 proc. roślinne. W tej edycji wydarzenia wzięło udział 24 reprezentantów z państw z całego świata. Po prawie dwóch latach krajowych kwalifikacji, miesiącach ćwiczeń i przygotowań uczestnicy mieli 5 godzin i 35 minut na wykonanie zadań w trakcie wielkiego finału. Ich rywalizację oglądała 2,5-tysięczna publiczność.

Zwycięzca, 32-letni Mathew Peters, zdobywał doświadczenie w Per Se i French Laundry, pod okiem Thomasa Kellera. Mathew Peters zdobył najwyższe oceny jury, przygotowując danie z kurczakiem z małżami oraz potrawę wegetariańską. Srebro przypadło w udziale Williamowi Davidsenowi, szefowi trzech restauracji w Trondheim w Norwegii (Norwegowie zdobyli złoto w poprzedniej edycji konkursu), brązowy medal otrzymał Viktor Andrésson, z restauracji Grillio du Radisson Blu Saga z Islandii.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i czekamy na kolejną edycję – może za dwa lata wśród uczestników i laureatów w końcu pojawią się Polacy.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej