x

W SŁUSZNEJ SPRAWIE

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    27.02.2017

5 stycznia na Stadionie Energa Gdańsk odbyła się charytatywna "Kolacja Szefów Kuchni". Kolacje przygotowywane wspólnie przez kilku szefów kuchni to zawsze świetna okazja do wymiany pomysłów i doświadczeń, zdobycia nowych inspiracji.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Po charytatywnych inicjatywach Bogdana Gałązki na Zamku w Malborku czy akcjach kucharzy z Poznania przyszedł czas na branżę z Trójmiasta: 5 stycznia na Stadionie Energa Gdańsk odbyła się „Kolacja Szefów Kuchni”. Motywem przewodnim był: „Karnawał – Święto Trzech Króli”. Amuse bouche (czyli jadalny kamień z gęsiej wątróbki) przygotował gość specjalny, poznański szef kuchni Ernest Jagodziński.

Następnie spróbowaliśmy 5-daniowego menu, które przygotowali szefowie z Trójmiasta: Philippe Abraham, Rafał Wałęsa, Jacek Koprowski, Jacek Fedde, Jan Nawrocki, Paweł Dołżonek, Marcin Popielarz, Kamil Sadkowski, Damian Mazurowski, Adam Woźniak, Grzegorz Labuda, Łukasz Lewandowski oraz cukiernik Tomasz Deker. Większość dań szefowie przygotowywali w parach – nas najbardziej zaskoczyły: gołąb z burakami oraz esencjonalna zupa grzybowa. Do każdej z potraw zostało dobrane odpowiednie wino. Było to jedno z pierwszych kulinarnych wydarzeń w 2017 r. i iście karnawałowa atmosfera udzieliła się wszystkim gościom.

Przez duże okna jednej z sal wewnątrz stadionu oglądaliśmy zaśnieżoną murawę, ale zupełnie nie czuliśmy niskich temperatur i żadna zamieć nie była nam straszna. Mimo trudnych warunków pogodowych goście dopisali, a organizatorzy i szefowie zadbali o to, by wszystkie produkty dotarły na czas. Kolacji towarzyszyły prezentacje produktów, licytacje, a także kameralny koncert.

Oprócz zaproszonych przedstawicieli branży było bardzo dużo osób, które po prostu kupiły bilety. Większość dochodu została przekazana na cel charytatywny – dla fundacji zajmującej się niedożywionymi dziećmi. Kolacja była drugim i na pewno nie ostatnim wydarzeniem w ramach inicjatywy „Serce do Garów”, z udziałem trójmiejskich szefów kuchni.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.facebook.com/sercedogarow.

„Food Service” był patronem medialnym tego wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Dzień Babci i Dzień Dziadka inaczej. Kup lunch i pomóż seniorom

Stołeczne lokale proponują nietypowe obchody dnia babci i dziadka. Kupując lunch możemy przekazać go potrzebującym seniorom w całej Polsce. Dodatkowo, restauracje podwoją ilość sprzedanych posiłków.

REKORDOWA EDYCJA FESTIWALU RESTAURANT WEEK!

Za nami absolutnie rekordowa edycja największego wydarzenia kulinarnego w Polsce. Wzięło w nim udział aż 85 tysięcy Gości w 36 miastach. Odwiedzili prawie 400 restauracji, pośród których znalazła się rekordowa liczba prawie 100 debiutantów.

Robert Wojnarowski stworzył przepisy gotowych dań To Be Foodie

Koncept restauracyjnych dań gotowych To Be Foodie debiutuje właśnie w polskich sklepach sieci Lidl. Przepisy na nie stworzył Robert Wojnarowski, wieloletni szef kuchni restauracji No31, aktualnie kierujący zespołem warszawskiej Mokolove.

Akcja #ramięWramię - Kukbuk wspiera lokalnych producentów

Wydawnictwo Kukbuk zainicjowało akcję #ramięWramię promującą lokalnych producentów i zachęcającą czytelników do robienia zakupów w miejscach dystrybucji lokalnych produktów.

Warszawskie restauracje świętują #Jabłonki. Co i gdzie zjemy?

Kampania Fundacji State of Poland #Jabłonki zachęca do kulinarnej celebracji rodzimych jabłek. Do świętowania #Jabłonek we wrześniu, gdy nasze jabłka są najsmaczniejsze, dołączyły warszawskie lokale, przygotowując specjalne jabłkowe potrawy w menu. Będą serwowane od 15 września do 4 października.

Sokołów Pomaga

Ponad 10 ton produktów od Sokołowa trafi do potrzebujących seniorów w ramach akcji Sokołów Pomaga.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej