x

W SŁUSZNEJ SPRAWIE

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    27.02.2017

5 stycznia na Stadionie Energa Gdańsk odbyła się charytatywna "Kolacja Szefów Kuchni". Kolacje przygotowywane wspólnie przez kilku szefów kuchni to zawsze świetna okazja do wymiany pomysłów i doświadczeń, zdobycia nowych inspiracji.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Po charytatywnych inicjatywach Bogdana Gałązki na Zamku w Malborku czy akcjach kucharzy z Poznania przyszedł czas na branżę z Trójmiasta: 5 stycznia na Stadionie Energa Gdańsk odbyła się „Kolacja Szefów Kuchni”. Motywem przewodnim był: „Karnawał – Święto Trzech Króli”. Amuse bouche (czyli jadalny kamień z gęsiej wątróbki) przygotował gość specjalny, poznański szef kuchni Ernest Jagodziński.

Następnie spróbowaliśmy 5-daniowego menu, które przygotowali szefowie z Trójmiasta: Philippe Abraham, Rafał Wałęsa, Jacek Koprowski, Jacek Fedde, Jan Nawrocki, Paweł Dołżonek, Marcin Popielarz, Kamil Sadkowski, Damian Mazurowski, Adam Woźniak, Grzegorz Labuda, Łukasz Lewandowski oraz cukiernik Tomasz Deker. Większość dań szefowie przygotowywali w parach – nas najbardziej zaskoczyły: gołąb z burakami oraz esencjonalna zupa grzybowa. Do każdej z potraw zostało dobrane odpowiednie wino. Było to jedno z pierwszych kulinarnych wydarzeń w 2017 r. i iście karnawałowa atmosfera udzieliła się wszystkim gościom.

Przez duże okna jednej z sal wewnątrz stadionu oglądaliśmy zaśnieżoną murawę, ale zupełnie nie czuliśmy niskich temperatur i żadna zamieć nie była nam straszna. Mimo trudnych warunków pogodowych goście dopisali, a organizatorzy i szefowie zadbali o to, by wszystkie produkty dotarły na czas. Kolacji towarzyszyły prezentacje produktów, licytacje, a także kameralny koncert.

Oprócz zaproszonych przedstawicieli branży było bardzo dużo osób, które po prostu kupiły bilety. Większość dochodu została przekazana na cel charytatywny – dla fundacji zajmującej się niedożywionymi dziećmi. Kolacja była drugim i na pewno nie ostatnim wydarzeniem w ramach inicjatywy „Serce do Garów”, z udziałem trójmiejskich szefów kuchni.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.facebook.com/sercedogarow.

„Food Service” był patronem medialnym tego wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej