x

NOWOŚCI OD ENDURANCE

Kategoria: Produkty    27.02.2017

System automatycznego serwowania soków i napojów Nektar Natura jest coraz bardziej popularny w najlepszych hotelach w Polsce. Już nie tylko wiodące sieci używają tego nowatorskiego rozwiązania, ale także hotele niezależne i centra konferencyjne.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
System działa na podstawie wysoko wydajnych dyspenserów mieszających zagęszczony sok owocowy ze schłodzoną filtrowaną wodą, co daje bezpośrednio do szklanki gościa dobrej jakości produkt. Dostępne są różne linie produktowe – od 100-proc. soku poprzez napoje owocowe, także gazowane. Rozwiązanie oszczędza czas pracowników kuchni i sali śniadaniowej, a także powierzchnię w magazynie. Niebagatelne znaczenie ma także praca w standardzie HACCP oraz ekologia i gospodarka odpadami (których jest bardzo mało). Kierownicy gastronomii i szefowie kuchni, którzy sprawdzili system w swoich obiektach, zawsze polecają go innym zainteresowanym.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej