x

ROZWIĄZANIE DLA CUKIERNIKÓW: SCHŁADZARKOZAMRAŻARKI SZOKOWE

Kategoria: Twój biznes - oferta    25.02.2019

Współczesna cukiernia to już nie miejsce do którego wpada się na kawę i wuzetkę. Klienci oczekują coraz więcej, a cukiernie aby wyróżnić swoją ofertę, muszą proponować coraz bardziej wyszukane desery. Zadanie to niewątpliwie ułatwia stosowanie schładzarkozamrażarek szokowych.

Foto: shutterstock.com
Foto: shutterstock.com
Schładzarkozamrażarki szokowe, powszechnie zwane szokówkami, to sprzęty umożliwiające obniżenie temperatury z 70-90°C do 3°C w kilkadziesiąt minut, a w cztery godziny są w stanie zamrozić gorący produkt, obniżając jego temperaturę do -18°C. – Aby schłodzić ciasto w temperaturze pokojowej, potrzebne jest ok. 4 godzin, dla porównania w szokówce maksymalny czas schładzania wynosi 90 minut – mówi Natalia Heckert, odpowiedzialna za chłodnictwo Category Manager firmy Hendi Polska.

Błyskawiczne schłodzenie produktów bezpośrednio po wypieku gwarantuje zachowanie lepszej jakości, ogranicza rozwój niebezpiecznej dla zdrowia flory bakteryjnej w produktach oraz oszczędza czas przy produkcji. Szokówki znajdują również zastosowanie przy produkcji deserów wieloelementowych i wieloteksturowych – szybkie chłodzenie tych produktów znacznie przyspiesza proces produkcji, jak również – w porównaniu do tradycyjnych zamrażarek – gwarantuje lepszą jakość wyrobu gotowego.

Jakość i bezpieczeństwo wypieków
Zastosowanie schładzarkozamrażarek szokowych przy produkcji różnego typu wypieków znacznie poprawia ich jakość. W trakcie studzenia wyrobów takich jak biszkopty, spody do ciast lub wszelkiego typu asortyment pieczywa cukierniczego dochodzi do intensywnego parowania, przez co produkt wysycha i obkurcza się. – Jedną z głównych zalet szokówek jest to, że pozwalają na zachowanie pełnej objętości produktu i uniemożliwiają jego obkurczanie. W takich elementach deseru jak biszkopt umożliwiają zachowanie jego wilgotności i świeżości – stwierdza Konrad Tota z krakowskiej Galerii Tortów Artystycznych.

Szybkie obniżenie temperatury bezpośrednio po wypieku znacznie poprawia cechy organoleptyczne produktu – wypieki lepiej zachowują świeżą teksturę i cechy smakowo-zapachowe. Skrócenie czasu studzenia wypieków ogranicza także możliwość rozwoju szkodliwych drobnoustrojów w produkcie, a dzięki temu zwiększa bezpieczeństwo produkcji i wydłuża trwałość wyrobów.

Musy, torty, praliny...
Poza wypiekami szokówki znajdują też zastosowanie przy produkcji deserów wielowarstwowych: musów, tortów, ciastek i pralin. Tam, gdzie przy składaniu deseru konieczne jest nakładanie kolejnych warstw o zróżnicowanej teksturze i gęstości, schładzarki przyspieszają proces tężenia, dzięki czemu nie tylko skracają czas pracy, ale również pozwalają ją lepiej zaplanować. Znajomość parametrów technicznych urządzenia umożliwia określenie, kiedy dokładnie zakończy się cykl chłodzenia i będzie możliwe podjęcie dalszej pracy nad deserem.

– Takie schładzarki są również bardzo pomocne przy produkcji deserów na bazie musów i kremów. Schładzanie tych elementów w szybkim tempie uniemożliwia tworzenie się dużych kryształów wody, a im mniejsze kryształy, tym mniejsze uszkodzenie produktu i lepsza tekstura końcowa – dodaje Konrad Tota.

Wygoda i oszczędność czasu
Schładzarkozamrażarki szokowe znajdują zastosowanie przy planowaniu cyklów produkcyjnych, szczególnie w przypadku wytwarzania wielu asortymentów pieczywa cukierniczego. – Urządzenia tego typu pozwalają produkować na zapas, na przykład jednego dnia pączki, kolejnego inny asortyment. Szokowe mrożenie/chłodzenie pozwala na długie magazynowanie bez utraty walorów smakowych i bez pogorszenia struktury produktu. Wypieki są następnie regenerowane w piecu konwekcyjno-parowym i wydawane wtedy, gdy jest to potrzebne.

Reasumując, to nie wielkość produkcji, a forma jej organizacji jest tutaj kluczowa – mówi Agata Polcyn, specjalista ds. Public Relations firmy Dora Metal, producenta i dystrybutora profesjonalnego sprzętu dla gastronomii. Szokówki to także znaczne skrócenie czasu produkcji wielu wyrobów cukierniczych. – Oszczędność czasu może wahać się od 3 do nawet 12 godzin – stwierdza Konrad Tota. Dodaje jednak, że „w przypadku tego typu urządzeń nie chodzi jedynie o skrócenie czasu produkcji, ale przede wszystkim o uzyskanie lepszej jakości”.

Wybór dostosowany do potrzeb
Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz tego typu urządzeń. Schładzarkozamrażarki szokowe można znaleźć w ofercie czołowych polskich producentów i dystrybutorów sprzętu gastronomicznego. – Kluczowym parametrem w schładzarko-zamrażarkach szokowych jest pojemność i co za tym idzie – rodzaj załadunku, który może występować w formie blach cukierniczych, pojemników GN 1/1 lub wózka transportowego. Ponadto ważnym kryterium jest wydajność urządzenia mierzona w kilogramach produktu na cykl schładzania (do temperatury +3°C) oraz cykl mrożenia (do temperatury -18°C) – mówi Natalia Heckert z Hendi Polska.

Wybór wielkości schładzarkozamrażarki uzależniony jest od ilości miejsca, którym dysponuje cukiernia, wielkości produkcji oraz możliwości doprowadzenia przyłączy. – Mniejsze urządzenia wymagają tylko ustawienia i podłączenia do instalacji elektrycznej (230 lub 400 V), natomiast jednostki o większych wydajnościach dodatkowo wymagają instalacji chłodniczej i wodno-kanalizacyjnej oraz montażu w miejscu użytkowania – wyjaśnia Marek Leszczyński, dyrektor handlowy firmy Krosno Metal, producenta profesjonalnego sprzętu marki Rilling.

– Przy planowaniu rozmieszczenia urządzenia należy uwzględnić miejsce na swobodne otwarcie drzwi. Urządzenie należy odstawić od ściany w celu zapewnienia swobodnego obiegu powietrza przez skraplacz. Nad urządzeniem należy pozostawić co najmniej 50 cm wolnej przestrzeni, z boków i z tyłu należy pozostawić nie mniej niż 10 cm wolnej przestrzeni, co zapewni odpowiedni obieg powietrza dla prawidłowej pracy urządzenia – dodaje Agata Polcyn z firmy Dora Metal.

W przypadku dużych zakładów cukierniczych najkorzystniejszym rozwiązaniem mogą okazać się urządzenia o większych gabarytach, do których produkty wprowadza się na wózku transportowym. Takie modele wymagają oczywiście znacznie więcej miejsca, nie tylko na samo urządzenie, ale także na komunikację: – Miejsca przed urządzeniem musi być zdecydowanie więcej, ponieważ mają one również swoją rampę wjazdową – objaśnia Agata Polcyn.

Prosta obsługa, wielkie możliwości
Najpopularniejsze modele schładzarkozamrażarek szokowych wyposażone są w intuicyjny panel cyfrowy umożliwiający wybór programu: chłodzenie lub zamrażanie. – Użytkownik z poziomu panelu sterowania może ustawić czas trwania schładzania lub zamrażania produktu, zakres temperatury, szybkość pracy wentylatorów. W wybranych modelach można także zastosować funkcję opóźnionego rozmrażania oraz cykl chłodzenia wstępnego – dodaje Natalia Heckert. Poza wyborem programu w wielu dostępnych na rynku modelach można określić też czas pracy, po upływie którego cykl szokowego chłodzenia lub zamrażania zostanie zatrzymany, a urządzenie przejdzie w tryb chłodzenia stałego (utrzymywanie wewnątrz komory stałej temperatury: +2-3°C lub -18-20°C).

Prosta obsługa, wielkie możliwości
Najpopularniejsze modele schładzarkozamrażarek szokowych wyposażone są w intuicyjny panel cyfrowy umożliwiający wybór programu: chłodzenie lub zamrażanie. – Użytkownik z poziomu panelu sterowania może ustawić czas trwania schładzania lub zamrażania produktu, zakres temperatury, szybkość pracy wentylatorów. W wybranych modelach można także zastosować funkcję opóźnionego rozmrażania oraz cykl chłodzenia wstępnego – dodaje Natalia Heckert. Poza wyborem programu w wielu dostępnych na rynku modelach można określić też czas pracy, po upływie którego cykl szokowego chłodzenia lub zamrażania zostanie zatrzymany, a urządzenie przejdzie w tryb chłodzenia stałego (utrzymywanie wewnątrz komory stałej temperatury: +2-3°C lub -18-20°C).

Autor tekstu: Wojciech Piasecki
O AUTORZE
Wojciech Tomasz Piasecki
Z wykształcenia mgr inż technologii żywności i żywienia człowieka. Od 13 lat związany z branżą żywności jako technolog i dziennikarz. Specjalizuje się w analizie sensorycznej, badaniach ilościowych i jakościowych na rynku FMCG, technologii gastronomicznej oraz dietetyce sportowej. Z zamiłowania kucharz i piekarz nieustannie poszukujący nowych smaków. Promuje kuchnię zdrową i zbilansowaną. Uwielbia podróże, zarówno te miejskie, jak i z plecakiem w nieznane.

Zobacz także

Purée Ponthier od Bidfood Farutex

18 - tyle intensywnych smaków owocowych purée francuskiej marki Ponthier znalazło się w ofercie Bidfood Farutex.

Fanex wprowadził wegański sos majonezowy VEGA MAJO ze znakiem V-Label

Nowy, unikalny produkt nie zawiera konserwantów, barwników oraz aromatów i otrzymał towarowy znak jakości V-Label, który jest uznaną i chronioną międzynarodową marką obejmującą produkty wegetariańskie i wegańskie.

Ergonomicznie i ekonomicznie w kuchni

Odpowiednio dobrany sprzęt to podstawa w każdej profesjonalnej kuchni. Jak wybrać wyposażenie przy ograniczonej przestrzeni zaplecza i jak zoptymalizować inwestycje? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Przekąski urozmaicają ofertę i zwiększają zyski w dostawie

Proste przekąski i dodatki to doskonały sposób nie tylko by zwiększyć przychody w trakcie pandemii, ale także przyciągnąć dodatkowych klientów. Musimy jednak pamiętać o pewnych podstawowych zasadach dotyczących nie tylko sposobu dowozu.

Wentylacja w restauracji

Restauracje i inne lokale gastronomiczne powinny być wyposażone w odpowiednio przemyślaną i zaprojektowaną wentylację. Jej właściwe działanie jest niezbędne, by zapewnić komfort pracownikom kuchni i sali, a przede wszystkim - gości.

Niezbędne wyposażenie restauracji

Decydując się na otwarcie lub doposażenie restauracji, właściciel i inwestor stają przed wieloma wyborami, również tymi dotyczącymi sprzętu. Kupować czy wynająć? Na co postawić?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej