ROZWIĄZANIE DLA CUKIERNIKÓW: SCHŁADZARKOZAMRAŻARKI SZOKOWE
Kategoria: Twój biznes - oferta

Współczesna cukiernia to już nie miejsce do którego wpada się na kawę i wuzetkę. Klienci oczekują coraz więcej, a cukiernie aby wyróżnić swoją ofertę, muszą proponować coraz bardziej wyszukane desery. Zadanie to niewątpliwie ułatwia stosowanie schładzarkozamrażarek szokowych.

Foto: shutterstock.com
Foto: shutterstock.com
Schładzarkozamrażarki szokowe, powszechnie zwane szokówkami, to sprzęty umożliwiające obniżenie temperatury z 70-90°C do 3°C w kilkadziesiąt minut, a w cztery godziny są w stanie zamrozić gorący produkt, obniżając jego temperaturę do -18°C. – Aby schłodzić ciasto w temperaturze pokojowej, potrzebne jest ok. 4 godzin, dla porównania w szokówce maksymalny czas schładzania wynosi 90 minut – mówi Natalia Heckert, odpowiedzialna za chłodnictwo Category Manager firmy Hendi Polska.

Błyskawiczne schłodzenie produktów bezpośrednio po wypieku gwarantuje zachowanie lepszej jakości, ogranicza rozwój niebezpiecznej dla zdrowia flory bakteryjnej w produktach oraz oszczędza czas przy produkcji. Szokówki znajdują również zastosowanie przy produkcji deserów wieloelementowych i wieloteksturowych – szybkie chłodzenie tych produktów znacznie przyspiesza proces produkcji, jak również – w porównaniu do tradycyjnych zamrażarek – gwarantuje lepszą jakość wyrobu gotowego.

Jakość i bezpieczeństwo wypieków
Zastosowanie schładzarkozamrażarek szokowych przy produkcji różnego typu wypieków znacznie poprawia ich jakość. W trakcie studzenia wyrobów takich jak biszkopty, spody do ciast lub wszelkiego typu asortyment pieczywa cukierniczego dochodzi do intensywnego parowania, przez co produkt wysycha i obkurcza się. – Jedną z głównych zalet szokówek jest to, że pozwalają na zachowanie pełnej objętości produktu i uniemożliwiają jego obkurczanie. W takich elementach deseru jak biszkopt umożliwiają zachowanie jego wilgotności i świeżości – stwierdza Konrad Tota z krakowskiej Galerii Tortów Artystycznych.

Szybkie obniżenie temperatury bezpośrednio po wypieku znacznie poprawia cechy organoleptyczne produktu – wypieki lepiej zachowują świeżą teksturę i cechy smakowo-zapachowe. Skrócenie czasu studzenia wypieków ogranicza także możliwość rozwoju szkodliwych drobnoustrojów w produkcie, a dzięki temu zwiększa bezpieczeństwo produkcji i wydłuża trwałość wyrobów.

Musy, torty, praliny...
Poza wypiekami szokówki znajdują też zastosowanie przy produkcji deserów wielowarstwowych: musów, tortów, ciastek i pralin. Tam, gdzie przy składaniu deseru konieczne jest nakładanie kolejnych warstw o zróżnicowanej teksturze i gęstości, schładzarki przyspieszają proces tężenia, dzięki czemu nie tylko skracają czas pracy, ale również pozwalają ją lepiej zaplanować. Znajomość parametrów technicznych urządzenia umożliwia określenie, kiedy dokładnie zakończy się cykl chłodzenia i będzie możliwe podjęcie dalszej pracy nad deserem.

– Takie schładzarki są również bardzo pomocne przy produkcji deserów na bazie musów i kremów. Schładzanie tych elementów w szybkim tempie uniemożliwia tworzenie się dużych kryształów wody, a im mniejsze kryształy, tym mniejsze uszkodzenie produktu i lepsza tekstura końcowa – dodaje Konrad Tota.

Wygoda i oszczędność czasu
Schładzarkozamrażarki szokowe znajdują zastosowanie przy planowaniu cyklów produkcyjnych, szczególnie w przypadku wytwarzania wielu asortymentów pieczywa cukierniczego. – Urządzenia tego typu pozwalają produkować na zapas, na przykład jednego dnia pączki, kolejnego inny asortyment. Szokowe mrożenie/chłodzenie pozwala na długie magazynowanie bez utraty walorów smakowych i bez pogorszenia struktury produktu. Wypieki są następnie regenerowane w piecu konwekcyjno-parowym i wydawane wtedy, gdy jest to potrzebne.

Reasumując, to nie wielkość produkcji, a forma jej organizacji jest tutaj kluczowa – mówi Agata Polcyn, specjalista ds. Public Relations firmy Dora Metal, producenta i dystrybutora profesjonalnego sprzętu dla gastronomii. Szokówki to także znaczne skrócenie czasu produkcji wielu wyrobów cukierniczych. – Oszczędność czasu może wahać się od 3 do nawet 12 godzin – stwierdza Konrad Tota. Dodaje jednak, że „w przypadku tego typu urządzeń nie chodzi jedynie o skrócenie czasu produkcji, ale przede wszystkim o uzyskanie lepszej jakości”.

Wybór dostosowany do potrzeb
Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz tego typu urządzeń. Schładzarkozamrażarki szokowe można znaleźć w ofercie czołowych polskich producentów i dystrybutorów sprzętu gastronomicznego. – Kluczowym parametrem w schładzarko-zamrażarkach szokowych jest pojemność i co za tym idzie – rodzaj załadunku, który może występować w formie blach cukierniczych, pojemników GN 1/1 lub wózka transportowego. Ponadto ważnym kryterium jest wydajność urządzenia mierzona w kilogramach produktu na cykl schładzania (do temperatury +3°C) oraz cykl mrożenia (do temperatury -18°C) – mówi Natalia Heckert z Hendi Polska.

Wybór wielkości schładzarkozamrażarki uzależniony jest od ilości miejsca, którym dysponuje cukiernia, wielkości produkcji oraz możliwości doprowadzenia przyłączy. – Mniejsze urządzenia wymagają tylko ustawienia i podłączenia do instalacji elektrycznej (230 lub 400 V), natomiast jednostki o większych wydajnościach dodatkowo wymagają instalacji chłodniczej i wodno-kanalizacyjnej oraz montażu w miejscu użytkowania – wyjaśnia Marek Leszczyński, dyrektor handlowy firmy Krosno Metal, producenta profesjonalnego sprzętu marki Rilling.

– Przy planowaniu rozmieszczenia urządzenia należy uwzględnić miejsce na swobodne otwarcie drzwi. Urządzenie należy odstawić od ściany w celu zapewnienia swobodnego obiegu powietrza przez skraplacz. Nad urządzeniem należy pozostawić co najmniej 50 cm wolnej przestrzeni, z boków i z tyłu należy pozostawić nie mniej niż 10 cm wolnej przestrzeni, co zapewni odpowiedni obieg powietrza dla prawidłowej pracy urządzenia – dodaje Agata Polcyn z firmy Dora Metal.

W przypadku dużych zakładów cukierniczych najkorzystniejszym rozwiązaniem mogą okazać się urządzenia o większych gabarytach, do których produkty wprowadza się na wózku transportowym. Takie modele wymagają oczywiście znacznie więcej miejsca, nie tylko na samo urządzenie, ale także na komunikację: – Miejsca przed urządzeniem musi być zdecydowanie więcej, ponieważ mają one również swoją rampę wjazdową – objaśnia Agata Polcyn.

Prosta obsługa, wielkie możliwości
Najpopularniejsze modele schładzarkozamrażarek szokowych wyposażone są w intuicyjny panel cyfrowy umożliwiający wybór programu: chłodzenie lub zamrażanie. – Użytkownik z poziomu panelu sterowania może ustawić czas trwania schładzania lub zamrażania produktu, zakres temperatury, szybkość pracy wentylatorów. W wybranych modelach można także zastosować funkcję opóźnionego rozmrażania oraz cykl chłodzenia wstępnego – dodaje Natalia Heckert. Poza wyborem programu w wielu dostępnych na rynku modelach można określić też czas pracy, po upływie którego cykl szokowego chłodzenia lub zamrażania zostanie zatrzymany, a urządzenie przejdzie w tryb chłodzenia stałego (utrzymywanie wewnątrz komory stałej temperatury: +2-3°C lub -18-20°C).

Prosta obsługa, wielkie możliwości
Najpopularniejsze modele schładzarkozamrażarek szokowych wyposażone są w intuicyjny panel cyfrowy umożliwiający wybór programu: chłodzenie lub zamrażanie. – Użytkownik z poziomu panelu sterowania może ustawić czas trwania schładzania lub zamrażania produktu, zakres temperatury, szybkość pracy wentylatorów. W wybranych modelach można także zastosować funkcję opóźnionego rozmrażania oraz cykl chłodzenia wstępnego – dodaje Natalia Heckert. Poza wyborem programu w wielu dostępnych na rynku modelach można określić też czas pracy, po upływie którego cykl szokowego chłodzenia lub zamrażania zostanie zatrzymany, a urządzenie przejdzie w tryb chłodzenia stałego (utrzymywanie wewnątrz komory stałej temperatury: +2-3°C lub -18-20°C).

Autor tekstu: Michał Matuszak
Zobacz także
Odra Pak rozwija ofertę dla branży HoReCa

Konsorcjum Handlowe Odra Pak, największy dystrybutor opakowań i wyposażenia dla branży HoReCa, modyfikuje ofertę produktową. W związku z trendem eko i nowym ustawodawstwem unijnym, w asortymencie firmy pojawia się coraz więcej artykułów przyjaznych środowisku.

Zamówienia na Pyszne.pl w Poznaniu z darmową dostawą

Serwis do zamawiania jedzenia Pyszne.pl uruchamia w Poznaniu usługę darmowej dostawy jedzenia. Pomarańczowa flota kurierów na rowerach elektrycznych będzie realizować błyskawiczne dostawy z wielu nowych restauracji, które korzystać będą z tej usługi.

Ekspozycja sprzętu gastronomicznego w katowickim Makro

Blisko 300 artykułów wyposażenia dla gastronomii od czołowych producentów zgromadzono w strefie ekspozycyjnej katowickiej hali Makro.

Powłoka do zadań specjalnych

Trudno wyobrazić sobie pracę w nowoczesnej restauracji bez naczyń z nieprzywierającą powierzchnią.

ODETCHNIJ PEŁNĄ PIERSIĄ W KUCHNI

Kuchnia bez systemu wentylacyjnego przypomina dzban bez ucha - gotowanie w niej jest możliwe, ale wyjątkowo trudne i męczące. Szczególnie ważne jest zbieranie zysków ciepła i wilgoci bezpośrednio nad stanowiskami, które je generują. Sama wentylacja nie wystarczy dlatego z pomocą przychodzą okapy.

Czysta kuchnia wizytówką restauracji

Coraz więcej restauracji stawia na gotowanie na oczach gości, w otwartej kuchni. Aby konsumenci jedli oczami ze smakiem, restauracja musi lśnić czystością! Kompleksowe podejście do higieny na pewno się opłaci.

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej