x

ZAPROGRAMUJ SPRZEDAŻ

Kategoria: Twój biznes - oferta    25.02.2019

Samoobsługa może okazać się przyszłością sieci restauracyjnych: zmniejsza koszty, ułatwia organizację zamówień oraz kontrolę sprzedaży. Z kiosków samoobsługowych coraz częściej korzystają duże sieci fastfoodowe.

Foto: shutterstock.com
Foto: shutterstock.com
Kiosk to nie wszystko
Sam sprzęt to tylko połowa sukcesu. Aby rozwiązanie funkcjonowało i było użyteczne dla klientów odwiedzających restaurację, konieczne jest jeszcze właściwe oprogramowanie. Konsument korzystający z samoobsługowego kiosku może odnieść wrażenie, że zastosowane rozwiązanie jest bardzo standardowe i dostosowane do prezentacji menu w jeden niezmienny sposób. Jednak firmy sprzedające tego typu aplikacje na rynku polskim oferują pełne wsparcie restauracji przy dostosowywaniu oprogramowania do potrzeb lokalu i menu.

– Dla naszych klientów jesteśmy w stanie wykonać niemal dowolne modyfikacje. Nasze oprogramowanie słynie z dużej elastyczności – mówi Michał Czwojdziński, wiceprezes zarządu firmy LSI Software S.A. oferującej oprogramowanie i rozwiązania sprzętowe dla gastronomii. – Możemy m.in. dostosować elementy panelu użytkownika (tło, kolorystyka, logo), dodać rzeczywiste zdjęcia potraw, podzielić potrawy na kategorie, wprowadzić możliwość modyfikowania dań przez zamawiającego. Dodatkowo możemy również dostosować sam sprzęt tak, by spełniał wymagania naszych klientów.

W oprogramowaniu możliwe jest także definiowanie różnego rodzaju okresowych promocji, np. happy hours albo innego menu na każdy dzień tygodnia. Oprogramowanie kiosków pozwala także na wyświetlanie klientowi dodatkowych propozycji dań w zależności od tego, na co zdecydował się dotychczas.

Fast food czy restauracja?
Z automatycznych kiosków szczególnie chętnie korzystają fast foody. Wystandaryzowane, powszechnie znane menu ułatwia klientom samoobsługę. Duży ruch i duża skala składanych zamówień gwarantują szybki zwrot inwestycji w tego typu urządzenie i oprogramowanie do niego. W bardziej klasycznym formacie restauracyjnym klienci częściej potrzebują wsparcia obsługi przy dokonywaniu zamówienia. Bez wątpienia kioski automatyczne to rozwiązanie szczególnie przydatne w lokalach o znacznej liczbie odwiedzających: fast foody, kantyny pracownicze, kawiarnie, bistra i bufety w centrach handlowych, na dworcach i lotniskach oraz innych lokalizacjach charakteryzujących się znacznym natężeniem ruchu.

– Generalnie nie ma typu lokalu, w którym kiosk nie przyniósłby korzyści. Czy są to lokale in street line, czy food court, czy fast food w różnych formatach. Ostatnio kioski wchodzą nawet do drive thru (zamówienia z samochodu) i zastępują pracownika na słuchawce – mówi Paweł Jakubowski, New Business Development Director z firmy M4B SA oferującej tego typu sprzęt dla gastronomii.

Dostępne obecnie na rynku rozwiązania umożliwiają instalację i oprogramowanie kiosków także w restauracjach o bardziej klasycznym formacie. Kiosk samoobsługowy to nie tylko wielka stojąca przy wejściu maszyna lub ogromny ekran umieszczony na ścianie. Rozwiązanie to może również polegać na instalacji mniejszych urządzeń przed ciągiem wydawczym lub nawet odpowiednio oprogramowanych tabletów bezpośrednio przy stolikach. To ostatnie rozwiązanie tylko częściowo zastępuje obsługę – klient samodzielnie składa zamówienie, ale płatność realizuje już w sposób klasyczny.

Skala inwestycji
Obecne na polskim rynku firmy oferujące oprogramowanie do kiosków mogą dostarczyć lokalowi od razu cały kiosk, czyli sprzęt oraz infrastrukturę programistyczną. Nie jest to jednak wymogiem. Jeżeli lokal posiada już własny kiosk, może dokupić samo oprogramowanie. – W ramach współpracy z branżą HoReCa nasza firma jest w stanie w pełni wyposażyć klienta zarówno w sam kiosk samoobsługowy, jak i w spersonalizowane oprogramowanie. Jednak w przypadku, gdy klient dysponuje już urządzeniami, możemy wykorzystać istniejącą infrastrukturę IT – zapewnia Michał Czwojdziński z firmy LSI Software.

– Nasze rozwiązania jesteśmy w stanie zainstalować na każdym posiadanym przez lokal sprzęcie, jednak preferujemy środowisko linuxowe i przemysłową architekturę x86. To pozwala nam osiągnąć maksimum bezpieczeństwa i otrzymać świetną sprawność systemu – dodaje Paweł Jakubowski z firmy M4B. Zaletą tego podejścia jest możliwość wykorzystania sprzętu, który np. znajdował się w lokalu po poprzednich właścicielach lub stworzenie kiosku od podstaw według własnego konceptu i z wykorzystaniem własnego sprzętu.

Samo oprogramowanie poza obsługą kiosku może dysponować modułami umożliwiającymi zarządzanie innymi częściami restauracji, dlatego cena ustalana jest zawsze indywidualnie z klientem w zależności od skali wdrożenia oprogramowania do lokalu (sam kiosk lub kiosk wraz z innymi modułami) oraz niezbędnego dostosowania oprogramowania do wymagań zamawiającego – zmiana formy prezentacji menu, oprogramowanie promocji, okresowe zmiany w menu itd. – Mogę zapewnić, że już średnia dobrze prosperująca restauracja jest w stanie uzyskać szybki zwrot z inwestycji w kiosk i oprogramowanie – uspokaja Michał Jaskólski.
Korzyści z instalacji

Podstawową korzyścią inwestycji w kioski samoobsługowe i spersonalizowane oprogramowanie jest odciążenie obsługi, która może skoncentrować się na innych elementach realizacji zamówienia. Kioski to także częściowa redukcja etatów, co biorąc pod uwagę rosnące trudności z pozyskaniem pracowników, również stanowi ogromny plus.

Kolejnym bonusem inwestycji w samoobsługę jest znaczne rozładowanie kolejek w godzinach szczytu. W tym przypadku szczególnie dobrze sprawdzają się kioski ze zintegrowanym systemem płatności, ponieważ klient, który już dokonał opłaty za zamówienie, nie zrezygnuje z jedzenia, nawet jeśli czas oczekiwania na nie wydłuży się. Jeżeli więc lokal cieszy się popularnością i np. obsługuje dużą liczbę gości w trakcie lunchu, takie rozwiązanie może znacznie usprawnić pracę, w tym także zmniejszyć liczbę pomyłek przy przyjmowaniu zamówień.

W przypadku większej sieci restauracji kolejną korzyścią jest możliwość wbudowania w oprogramowanie kiosków systemu CRM i centralne zarządzanie ofertą. W tym przypadku nie tylko można modyfikować ofertę jednocześnie we wszystkich posiadanych lokalach, ale również na bieżąco obserwować sprzedaż.

Kioski to także większe zyski. – Niespodziewanym bonusem okazuje się większy paragon – z doświadczenia w naszych projektach wiemy, że jest to zasięg nawet do parunastu procent! Klient kiosku ma więcej czasu na zastanowienie się, nikt go nie pogania, a oprogramowanie podpowiada aktualne promocje – mówi Paweł Jakubowski z M4B. Klienci zresztą coraz mniej chętnie wchodzą w interakcję z obsługą, więc personalizacja zamówienia lub wysłuchanie przekazywanych ustnie dodatkowych informacji o promocji jest dla przeciętnego konsumenta uciążliwe.

Dobrze oprogramowany kiosk umożliwia klientom spokojną modyfikację zamówienia (np. dostosowanie składników potrawy do swoich preferencji) oraz mniej nachalnie prezentuje powiązane promocje, przez co zwiększa szanse na nakłonienie klientów do dodatkowego zamawiania potraw. Ponadto klient od razu widzi proponowane potrawy, a w końcu od zawsze wiadomo, że jemy także oczami – kiedy zobaczymy prezentację potrawy, łatwiej nam się zdecydować na jej zamówienie.

Ważną zaletą kiosków jest również szybki zwrot. Amortyzacja z zakupu kiosku i oprogramowania do niego, uwzględniając obecne koszty pracownika i ceny, jakie dostawcy tego typu rozwiązań oferują, następuje w ciągu połowy roku od instalacji.

Autor tekstu: Wojciech Piasecki
O AUTORZE
Wojciech Tomasz Piasecki
Z wykształcenia mgr inż technologii żywności i żywienia człowieka. Od 13 lat związany z branżą żywności jako technolog i dziennikarz. Specjalizuje się w analizie sensorycznej, badaniach ilościowych i jakościowych na rynku FMCG, technologii gastronomicznej oraz dietetyce sportowej. Z zamiłowania kucharz i piekarz nieustannie poszukujący nowych smaków. Promuje kuchnię zdrową i zbilansowaną. Uwielbia podróże, zarówno te miejskie, jak i z plecakiem w nieznane.

Zobacz także

Piec - uniwersalny czy specjalistyczny?

W restauracji o różnorodnej karcie dań niewiele da się zdziałać bez sprawnego i funkcjonalnego pieca. Najważniejsze, czy wystarczy jeden uniwersalny i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Smaczna fotografia

Czy współpraca restauratora i szefa kuchni z profesjonalnym fotografem się opłaca? Jakie możliwości oferuje rynek i jak wybrać optymalną opcję dostosowaną do charakteru lokalu? Przedstawiamy kilka możliwości i specyfikę restauracyjnej fotografii.

PERFEKCYJNIE ZMIKSOWANY

Ubijają, miksują na gładką masę, zagniatają ciasto i wyręczając kucharza w różnych czynnościach, pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas, ale także uzyskać powtarzalny efekt. Miksery, blendery i różnego rodzaju wielofunkcyjne roboty kuchenne dostępne są w niemal nieskończenie wielu wersjach.

Marnuj mniej! Systemy optymalizacji biznesu gastronomicznego

Coraz głośniej ostatnio o marnowaniu żywności. Problem ten jest ważny także dla wielu restauratorów, bo straty żywności to nie tylko kwestia ekologii, ale również koszty, z którymi na co dzień musi zmierzyć się każdy właściciel gastronomii.

Fanex wprowadził do sprzedaży Musztardę Rosyjską

Fanex - polski producent sosów dla branży HoReCa, wprowadził na rynek kolejny nowy produkt - Musztardę Rosyjską, która bez wątpienia jest najostrzejszą musztardą z oferty. Produkt jest już dostępny w sprzedaży hurtowej dla gastronomii oraz sieci handlowych

Uber Eats wprowadza nowe narzędzia dla restauracji

Uber Eats udostępnia na swojej platformie nowe narzędzia, które pomogą restauracjom na bieżąco monitorować zachowania klientów, budować z nimi trwałe relacje oraz szybciej reagować na ich potrzeby. Dostarczą one także cennych informacji do rozwijania biznesu.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej