x

TARGOWISKO PYSZNOŚCI

Kategoria: Lifestyle - książki

"Chelsea Market Makers" jest przewodnikiem, w którym znajdziemy ofertę najlepszych punktów i dowiemy się, gdzie i jak wybrać najlepsze mięso, owoce morza, warzywa, jadalne kwiaty czy sery, a także poznamy historię produktów.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Targi, bazary, hale – wydawałoby się, że jest ich pod dostatkiem, ale wciąż szukamy miejsca idealnego, gdzie moglibyśmy znaleźć wszystko. Za sprawą świeżo zrewitalizowanej modnej warszawskiej Hali Koszyki, która stara się hołdować dawnym tradycjom tego miejsca, a jednocześnie zaspokajać nasze tęsknoty za wielkim światem i kultowymi halami targowymi, temat stał się ostatnio popularny. Barcelońska La Boqueria, lizbońskie Mercado da Ribeira czy nowojorski Chelsea Market – każde z tych miejsc ma inny klimat.

Chelsea Market, wielokulturowy tygiel, jeden z największych tego typu obiektów na świecie, jest wyjątkowym połączeniem – to przede wszystkim mnóstwo stoisk z produktami z różnych stron świata, sklepów, barów i restauracji, nad którymi góruje ogromna powierzchnia biurowa.

„Chelsea Market Makers” jest przewodnikiem, w którym znajdziemy ofertę najlepszych punktów i dowiemy się, gdzie i jak wybrać najlepsze mięso, owoce morza, warzywa, jadalne kwiaty czy sery, a także poznamy historię produktów. Ale przede wszystkim odkryjemy tajemnice sprzedawców, rzemieślników, restauratorów, nauczymy się, jak zrobić zakwas na chleb ze słynnej Amy’s Bread, kimchi z Mokbar czy najlepsze Lobster Roll z Cull & Pistol Oyster Bar. Dostaniemy garść praktycznych porad i wskazówek od ludzi, którzy z zajmowania się jedzeniem uczynili sposób na życie.

Nie wychodząc z domu, możemy porównać halę zza oceanu z naszą rodzimą ofertą. Może okaże się, że mimo zupełnie innych realiów, mniejszej skali, wcale nie musimy się wstydzić tego, co mamy u siebie? Jak pokazują inne pozycje na tej stronie, pysznych produktów, klimatycznych miejsc i wspaniałych ludzi również nam nie brakuje.

„Chelsea Market Makers”, Michael Phillips, Cree LeFavour, wyd. Abrams 2016

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

SIŁA ŻYWIOŁÓW

Wśród opisywanych tutaj książek wcale nieczęsto pojawiają się pozycje kultowe czy wręcz klasyki - dominują nowości. Do grupy klasyków zdecydowanie można zaliczyć "Magię gotowania" sprzed kilku lat, której polskie (niestety, niedoskonałe) tłumaczenie ukazało się właśnie na polskim rynku.

MOC Z MISKI

W książce "Miska szczęścia" Laura Osęka podaje przepisy na proste, lokalne i sezonowe dania, które przygotowuje na co dzień. Miska staje się tu symbolem stylu comfort food, powrotu do smaków dzieciństwa i rodzinnego domu, pozwala się rozgrzać w zimowe dni i ochłodzić latem.

"Zdrowe przetwory" Jolanty Klesser

Pasteryzacja, kiszenie i marynowanie to doskonałe sposoby przetwarzania i konserwowania produktów, które stosuje się zarówno w domowych kuchniach, jak i w restauracjach.

Nowe restauracje z gwiazdkami

2 października ukazała się najnowsza edycja przewodnika Michelin obejmująca Wielką Brytanię i Irlandię. The Araki w Mayfair w Londynie jest najnowszą trzygwiazdkową restauracją w regionie.

CENNA NAUKA

"Gościnność" to pierwsza w Polsce książka w całości poświęcona dobrej obsłudze oraz temu jak gościnność przekłada się na sukces w gastronomii. Książka ma formę praktycznego poradnika dla restauratorów i pracowników branży gastronomicznej. Jej motywem przewodnim jest obsługa gościa w restauracji.

Chefs after hours w Food Lab Studio: Zimowe warzywa i noże

Kolejna odsłona "Chefs after hours" - cyklu edukacyjnych spotkań dla głodnych wiedzy kucharzy i szefów kuchni, odbędzie się 26 marca w Food Lab Studio.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej