x

CAŁY ŚWIAT NA ŚRÓDCE

Kategoria: Lifestyle - książki    27.03.2017

Jak głosi tytuł, to atlas, ale zamiast map są w nim autentyczne zdjęcia z podróży, przepisy, zapiski i wspomnienia (także te publikowane wcześniej w Facebooku). Jak mówią autorzy, to książka bez podziałów, w której "chcieli trochę popłynąć" i pokazać swoje przygody.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
W 2012 r. Monika Mądra-Pawlak i Jan Pawlak założyli małą kawiarnię La Ruina, która szybko zasłynęła z kawy (jedno z pierwszych miejsc z kawą parzoną alternatywnymi metodami) i serników (m.in. z mango, czekoladą czy solonym karmelem). Później obok otworzyli restaurację Raj, serwującą przede wszystkim kuchnię azjatycką (działa tam też kameralne kino).

A wszystko to w Poznaniu, w małej dzielnicy, niecieszącej się wcześniej dobrą sławą – na Śródce. Monika i Jan zaczarowali to miejsce, tworząc klimat bajkowy. Niedawno wydana książka to – tak jak niewielka przestrzeń w starej kamienicy w Poznaniu – pamiętnik z ich licznych podróży, po niemal wszystkich zakątkach świata (m.in. na Kubę, gdzie zobaczyli lokal o nazwie La Ruina).

Jak głosi tytuł, to atlas, ale zamiast map są w nim autentyczne zdjęcia z podróży, przepisy, zapiski i wspomnienia (także te publikowane wcześniej w Facebooku). Jak mówią autorzy, to książka bez podziałów, w której „chcieli trochę popłynąć” i pokazać swoje przygody. Nie ma więc klasycznego uporządkowania potraw, podziału na przystawki, dania główne itd., na końcu jest tylko spis przepisów. Znajdziemy tam tylko to, co Jan i Monika najbardziej lubią (to kluczowe słowo w tej książce), co zapamiętali i to, w czym od lat się specjalizują. Musiały się więc pojawić przepisy na wyżej wspomniane serniki, rogal śródecki, ale także wietnamski bananowiec, najprostszy makaron aglio e olio, fattoush, kottu roti czy kawę po wietnamsku. Przeplatają się tu m.in.: Boliwia, Kambodża, Tajlandia, Laos, Sri Lanka, Wietnam, Włochy, no i poznańska Śródka.

Powiecie, że nie ma w tym szaleństwie metody, a przepisy są przypadkowe i z różnych bajek? Monika i Jan twierdzą, że takie właśnie jest ich życie. To trochę tak, jakbyśmy oglądali prywatny album rodzinny i poznawali w ten sposób najprawdziwsze ludzkie historie. Myślę, że Monika i Jan zarówno czytelników, jak i gości Raju i La Ruiny traktują jak dobrych znajomych – lub nawet przyjaciół. A to kwintesencja gościnności.

„Lubię. Atlas z przepisami”, Monika Mądra-Pawlak, Jan Pawlak, wyd. Ryżowe Okulary 2016

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Nienasycone" Marianne Pfeffer Gjengedal i Klaudii Igi Peres

W książce "Nienasycone" Norweżka Marianne Pfeffer Gjengedal i Polka Klaudia Iga Peres przyjrzały się 14 charyzmatycznym kobietom z różnych epok historycznych przez pryzmat kuchni i jedzenia.

KURACJA KULINARNA

Jak zbalansować swoją codzienną dietę? Co zrobić, by czuć się lepiej? Prawie każdy z nas zadaje sobie takie pytania. To, że odżywianie ma ścisły związek z naszym stanem zdrowia, wydaje się oczywiste.

"Moja kuchnia pachnąca bazylią" Tessy Capponi-Borawskiej

Wydana po raz pierwszy 25 lat temu "Kuchnia pachnąca bazylią" Tessy Capponi-Borawskiej była w Polsce jedną z pionierskich książek kształtujących naszą świadomość kulinarną.

"Kuchnia regionów" Łukasza Konika

Aż 160 przepisów ze wszystkich regionów Polski zebrał w swej książce znany kucharz Łukasz Konik. Receptury są podzielone według województw i opublikowane w dwóch językach: polskim i angielskim.

"Moniuszko w kuchni" Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa

Z okazji roku Moniuszkowskiego restauratorka Agnieszka Kręglicka oraz muzykolog Marcin Gmys we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową napisali rzecz o tym, co jadał Moniuszko, przy okazji przybliżając jego życie, twórczość i realia XIX w.

KUCHNIA IDEI

To właśnie jest "Boska kuchnia", świetne źródło inspiracji i kopalnia pomysłów dla tych, którzy działają w gastronomii lub dopiero zamierzają stawiać w niej pierwsze kroki. Przepisy stanowią tylko pretekst do zarażania pasją, pomysłami, opowiadania historii i i przekazywania systemu wartości.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej