x

CAŁY ŚWIAT NA ŚRÓDCE

Kategoria: Lifestyle - książki    27.03.2017

Jak głosi tytuł, to atlas, ale zamiast map są w nim autentyczne zdjęcia z podróży, przepisy, zapiski i wspomnienia (także te publikowane wcześniej w Facebooku). Jak mówią autorzy, to książka bez podziałów, w której "chcieli trochę popłynąć" i pokazać swoje przygody.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
W 2012 r. Monika Mądra-Pawlak i Jan Pawlak założyli małą kawiarnię La Ruina, która szybko zasłynęła z kawy (jedno z pierwszych miejsc z kawą parzoną alternatywnymi metodami) i serników (m.in. z mango, czekoladą czy solonym karmelem). Później obok otworzyli restaurację Raj, serwującą przede wszystkim kuchnię azjatycką (działa tam też kameralne kino).

A wszystko to w Poznaniu, w małej dzielnicy, niecieszącej się wcześniej dobrą sławą – na Śródce. Monika i Jan zaczarowali to miejsce, tworząc klimat bajkowy. Niedawno wydana książka to – tak jak niewielka przestrzeń w starej kamienicy w Poznaniu – pamiętnik z ich licznych podróży, po niemal wszystkich zakątkach świata (m.in. na Kubę, gdzie zobaczyli lokal o nazwie La Ruina).

Jak głosi tytuł, to atlas, ale zamiast map są w nim autentyczne zdjęcia z podróży, przepisy, zapiski i wspomnienia (także te publikowane wcześniej w Facebooku). Jak mówią autorzy, to książka bez podziałów, w której „chcieli trochę popłynąć” i pokazać swoje przygody. Nie ma więc klasycznego uporządkowania potraw, podziału na przystawki, dania główne itd., na końcu jest tylko spis przepisów. Znajdziemy tam tylko to, co Jan i Monika najbardziej lubią (to kluczowe słowo w tej książce), co zapamiętali i to, w czym od lat się specjalizują. Musiały się więc pojawić przepisy na wyżej wspomniane serniki, rogal śródecki, ale także wietnamski bananowiec, najprostszy makaron aglio e olio, fattoush, kottu roti czy kawę po wietnamsku. Przeplatają się tu m.in.: Boliwia, Kambodża, Tajlandia, Laos, Sri Lanka, Wietnam, Włochy, no i poznańska Śródka.

Powiecie, że nie ma w tym szaleństwie metody, a przepisy są przypadkowe i z różnych bajek? Monika i Jan twierdzą, że takie właśnie jest ich życie. To trochę tak, jakbyśmy oglądali prywatny album rodzinny i poznawali w ten sposób najprawdziwsze ludzkie historie. Myślę, że Monika i Jan zarówno czytelników, jak i gości Raju i La Ruiny traktują jak dobrych znajomych – lub nawet przyjaciół. A to kwintesencja gościnności.

„Lubię. Atlas z przepisami”, Monika Mądra-Pawlak, Jan Pawlak, wyd. Ryżowe Okulary 2016

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

TARGOWISKO PYSZNOŚCI

"Chelsea Market Makers" jest przewodnikiem, w którym znajdziemy ofertę najlepszych punktów i dowiemy się, gdzie i jak wybrać najlepsze mięso, owoce morza, warzywa, jadalne kwiaty czy sery, a także poznamy historię produktów.

"Rice: a Savor the South Cookbook" Michaela Twitty'ego

Książka historyka jedzenia Michaela Twitty’ego przedstawia ryż w kuchniach wielu krajów i drogę, jaką ten produkt przemierzał na przestrzeni lat, a wszystko to z punktu widzenia historii i kulturowych kontekstów.

Ponad 81,4 mln zł dla noworodków!

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się wynikiem ponad 81,4 mln zł. Pieniądze zostaną przekazane na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Zbiórki odbywały się w całej Polsce, również w halach MAKRO Polska.

Premiera książki "Pastaman" Mateo Zielonki

Mateo Zielonka, nazywany Pastamanem, jest popularnym kulinarnym instagramerem, a także szefem kuchni w londyńskich The Store X oraz 180 The Strand. W Polsce ukazała się właśnie jego książka "Pastaman".

Książka "Jak nakarmić dyktatora" Witolda Szabłowskiego trafiła do Hollywood

Opcję wyprodukowania serialu na bazie książki "Jak nakarmić dyktatora" kupiła firma Free Association, której właścicielem jest aktor Channing Tatum. Współproducentami serialu będą autor książki Witold Szabłowski oraz aktor i producent Maciej Musiał.

"Tout Robuchon" Joela Robuchona

Zmarły dwa lata temu szef kuchni Joel Robuchon miał restauracje na całym świecie i szczycił się największą liczbą gwiazdek Michelin, które przyznano jego lokalom (w 2016 r. - aż 32!).

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej