x

NINA NAWROCKA

Kategoria: Ludzie    29.05.2017

"Cukiernictwo to nie tylko trzymanie się ściśle receptur i opanowanie technik przyrządzania deserów. Proporcje i gramy są niezwykle istotne, jeżeli chcemy, żeby efekt końcowy był powtarzalny. To jednak kreatywność jest kluczem do sukcesu".

Foto: Michał Radwański
Foto: Michał Radwański
Jak wygląda twoja codzienna współpraca z szefem kuchni Pawłem Stawickim – na ile uzupełniacie się przy wymyślaniu i opracowywaniu restauracyjnych deserów?
Z szefem Pawłem mamy podobne wyczucie smaku. Zawsze wiemy, czym i jak uzupełnić lub wzbogacić dany deser. Dużo rozmawiamy i eksperymentujemy. Gdy pojawia się pomysł na jakieś połączenie, szef zawsze sprawdza go razem ze mną. Ogromne wsparcie, ale też zaufanie z jego strony pozwala mi rozwijać moje zainteresowanie cukiernictwem.

W cukiernictwie istotne jest przestrzeganie proporcji i powtarzalność. Ale może mimo to w deserach jest łatwiej uruchomić kreatywność i odważnie łączyć różne smaki i konsystencje?
Cukiernictwo to nie tylko trzymanie się ściśle receptur i opanowanie technik przyrządzania deserów. Proporcje i gramy są niezwykle istotne, jeżeli chcemy, żeby efekt końcowy był powtarzalny. To jednak kreatywność jest kluczem do sukcesu. Obecnie odchodzi się od często nic niewnoszących dekoracji, a skupia się na smaku. Mercato to miejsce dla osób, które lubią poznawać nowe smaki i które doceniają starania kucharzy. Aktualnie koncentrujemy się na uzyskaniu nowych i interesujących, a przede wszystkim niestandardowych połączeń, np. białej czekolady z warzywami lub grzybami.

Co jest najtrudniejsze w cukiernictwie hotelowym? Na ile różni się od restauracji i regularnej cukierni?
Największą trudnością jest organizacja pracy, a co za tym idzie – czas. W hotelu cukiernia działa na większą skalę. Tworzenie nowych i oryginalnych deserów do menu Mercato przeplata się z produkcją słodkości do bufetów na spotkania konferencyjne. Jest to ogromna przyjemność móc efektywnie zarządzać swoim czasem.

Co myślisz o edukacji cukierniczej w Polsce? Jak wyglądała twoja droga?
Trudno mi powiedzieć, gdyż jestem po szkole ekonomicznej. Moja przygoda z prawdziwym cukiernictwem rozpoczęła się w gdańskim Hiltonie. To właśnie tutaj szefowie Mercato uwierzyli w moje umiejętności i zaszczepili we mnie miłość do tego zawodu. Dają mi szansę na rozwój i zgłębianie mo- jej pasji.

Twój ulubiony deser to...?
Wspomniane wcześniej połączenie białej czekolady z borowikami. Z jednej strony zaskakujące, ale z drugiej niewyobrażalnie smaczne. Taki miks może pojawić się w wielu postaciach, np. lodów, trufli czy pralin. Oczywiście nigdy nie przejdę obojętnie obok tradycyjnego brownie.

W 2016 r. wzięłaś udział razem z Pawłem Stawickim w konkursie Expo Sweet – jakie znaczenie miało dla ciebie zwycięstwo w nim?
Na Expo Sweet było dużo konkurencji, nie tylko smakowych, ale także wizualnych, dlatego też z radością przyjęłam informację o wygranej. To, że ktoś, nie znając mnie, ocenia tylko moją pracę, daje wewnętrzną satysfakcję nieporównywalną do niczego innego. Konkursy są prawdziwym sprawdzianem umiejętności. Tam plusy i minusy wychodzą od razu, nie da się niczego ukryć czy też oszukać.

BIO
Stanowisko: cukiernik restauracji Mercato w hotelu Hilton w Gdańsku
Profil cukierni: Ideologia Slow Food jest nam bardzo bliska, dlatego też staramy się tworzyć desery, szanując jej zasady. Wybieramy produkty regionalne i sezonowe. Poziomka czy truskawka kaszubska to owoce, które można znaleźć latem w każdym ogródku. Nasze de- sery są w tym czasie lekkie i orzeźwiające. Idealny deser zawiera różnorodne struktury, które tworzą spójną całość. Ma to być zakończenie posiłku, które pozostanie najdłużej w pamięci gości.

Foto: Michał Radwański
Foto: Michał Radwański
KREM Z BIAŁEJ CZEKOLADY AROMATYZOWANY TONKĄ, JAGODY (SORBET, KONFITURA, CHIPS I „GĄBKA”), BEZGLUTENOWY BISZKOPT KAKAOWY

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

RESTAURATOR 24 GODZINY NA DOBĘ

To najradośniejszy restaurator, jakiego znamy. Nie sposób wyjść z jego lokalu, nie natknąwszy się na niego. Albo obsłuży wasz stolik, albo przygotuje drinka, a na pewno opowie jedną z historii swojego barwnego życia. Przygotowuje się właśnie do otwarcia cukierni.

Sebastian Krauzowicz: udział w IKA to ogromna nobilitacja

Polscy kucharze odnieśli w tym roku sukces. Był nim udział w 25. Olimpiadzie Kulinarnej (IKA). O udziale w tym wydarzeniu, przygotowaniach do niego i korzyściach zeń wynikających rozmawiamy z Sebastianem Krauzowiczem, trenerem i menedżerem kadry narodowej, która reprezentowała Polskę na IKA 2020.

Tomasz Deker z tytułem Prix Au Chef Pâtissier 2020!

The International Academy of Gastronomy przyznało wyróżnienia pięciu najlepszym cukiernikom w Europie. Tytuł Prix Au Chef Pâtissier 2020 otrzymał Tomasz Deker. Gratulujemy!

ODESZŁA LEGENDA

Z ogromnym bólem informujemy o śmierci Paula Bocuse'a. 20 stycznia br. w wieku 91 lat zmarł Paul Bocuse, wybitny francuski szef kuchni, zaliczany do pionierów nowej kuchni francuskiej (nouvelle cuisine).

PAWEŁ OSZCZYK DOŁĄCZYŁ DO MAKRO POLSKA

Dotychczasowy szef kuchni warszawskiej restauracji La Rotisserie od sierpnia obejmie stanowisko kierownika działu ds. grupy klientów HoReCa. W Makro Polska Paweł Oszczyk będzie odpowiedzialny za tworzenie, realizację i komunikację strategii.

Bartosz Paluszkiewicz: mieszam niczym przedwojenny mikser

"Przedwojenne restauracje, bary i hotele" to coraz popularniejsza strona na Facebooku, która w ciągu roku zdobyła ponad 18 tys. fanów. O gastronomicznej scenie lat 20. i 30. oraz modzie na międzywojenną kuchnię rozmawiamy z twórcą fanpage’u Bartoszem Paluszkiewiczem.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej