x

GASTRONOMIA OD A DO Z

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    29.05.2017

Najnowsze trendy w gastronomii, znakomici szefowie kuchni z całego świata, ogromna dawka kulinarnego know-how. Tak zapowiada się tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli Polagra Gastro i Invest Hotel. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-28 września.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Poznańskie targi przeznaczone dla branży HoReCa kilka lat temu zyskały nową formułę, która z dużą aprobatą została przyjęta przez przedstawicieli branży. Poznań stał się miejscem premier (również światowych) i niestandardowych prezentacji wyposażenia dla lokali gastronomicznych i obiektów noclegowych. Do tego efektowne pokazy i konkursy kulinarne oraz merytoryczne konferencje.

W tym roku zostaną utworzone specjalne strefy pokazowe. Jedną z nich stanowić będzie Galeria Innowacji, dzięki której w Polsce już od dwóch lat można zapoznać się z premierami renomowanych producentów i dystrybutorów rynku HoReCa z całego świata. Głównym atrybutem urządzeń jest generowanie oszczędności wynikających m.in. z redukcji czasu pracy, zużycia produktów i powierzchni technologicznej. Sektor hotelarski zainteresuje natomiast Invest Hotel Showroom, gdzie będzie można zobaczyć ofertę wyposażenia wnętrz w aranżacjach odwzorowujących kompleksowo przestrzenie hotelowe – pokoje, łazienki, recepcję, sale restauracyjne czy lobby.

Targi Polagra Gastro to również strefa kulinarna i odbywające się w niej wydarzenia. Wśród nich m.in. Kulinarny Puchar Polski – konkurs, który od 16 lat wywiera wpływ na pracę kucharzy oraz stanowi trampolinę dla ich kariery zawodowej. W tym roku w roli przewodniczącego jury KPP wystąpi Jarosław Uściński, prezes OSSKiC. Razem z nim uczestników konkursu oceniać będą m.in. Maciej Rosiński, Jean Bos, Iwona Niemczewska. Inspiracji kulinarnych nie zabraknie również w kolejnej odsłonie Master Class Show, podczas którego szefowie kuchni zaprezentują rozwiązania zarówno kulinarne, jak i te z obszaru zarządzania gastronomią.

Więcej informacji o targach na www.polagragastro.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Rozpoczyna się enologiczna jesień

Od 21 września aż do 15 grudnia potrwa czwarta edycja Jesieni Enologicznej, która w tym roku odbędzie się w Krakowie, Warszawie i na Dolnym Śląsku. Przed uczestnikami trzy miesiące atrakcji związanych z enologią, sztuką winiarską, historią winiarstwa w Polsce oraz tradycjami kulinarnymi.

Najlepsze restauracje Plebiscytu Gości Restaurant Week

Prawie 90 tysięcy uczestników ogólnopolskiego Festiwalu Restaurant Week, który zakończył się 5 lipca, miało szansę ocenić dania, obsługę i atmosferę w 348 restauracjach w kraju. To jedyny tak duży plebiscyt, w którym o zwycięstwie decydują nie eksperci, a amatorzy dobrej kuchni.

Warszawska Pyza 2019" - znamy 10 finalistów plebiscytu

Trwa siódma edycja plebiscytu "Warszawska Pyza" na najlepszy lokal z ulicznym jedzeniem z Warszawy oraz okolic, organizowanego przez "Gazetę Stołeczną" oraz serwis Warszawa.Wyborcza.pl. Spośród nadesłanych propozycji jury wybrało 10 finalistów, z których jeden otrzyma tytuł "Warszawskiej Pyzy 2019".

15 najlepszych restauracji programu Polskie Skarby Kulinarne [AKTUALIZACJA]

Zwycięskie lokale wytypowało kilka tysięcy gości, którzy wzięli udział w plebiscycie "Najlepsza Restauracja" zorganizowanym przez MAKRO Polska. Mogli oni głosować na lokale uczestniczące w programie Polskie Skarby Kulinarne.

BARON I MARCZEWSKA NA NOWYM FRONCIE

Aleksander Baron został szefem kuchni w nowej restauracji Zoni , a Adriana Marczewska szefową bistro WuWu. Restauracje powstają na terenie rewitalizowanego kompleksu Koneser z inicjatywy rodzinno-biznesowej spółki Rest Team, którą współtworzą Ewa, Andrzej i Mirosław Niziowie.

MAKRO Polska dołącza do akcji Posiłek Dla Lekarza

Zespół kucharzy Akademii Inspiracji MAKRO, zlokalizowanej w Warszawie, we wszystkie dni powszednie przygotowywać będzie ciepłe posiłki dla lekarzy i personelu medycznego szpitala MSWiA w Warszawie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej