x

10. EDYCJA WINE & FOOD NOBLE NIGHT

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    29.05.2017

Jak co roku we wrześniu organizowany jest uroczysty finał konkursu kulinarnego Wine & Food Noble Night. W jubileuszowej 10. edycji tego wydarzenia o podium zawalczą kuchnie z całej Polski.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Od marca do końca kwietnia trwał pierwszy etap eliminacji, polegający na selekcji nadesłanych zgłoszeń konkursowych. Komisja Wine & Food Noble Night oceniła menu i dobór składników, kreatywność szefów kuchni, wnętrze i atmosferę lokalu oraz jakość obsługi. Polska scena gastronomiczna w bardzo szybkim tempie nabiera rozmachu, a restauracji (i zgłoszeń) przybywa. Pełną listę zakwalifikowanych znajdziecie na stronie: www.noblenight.pl.

Tegoroczne menu finałowe czerpać będzie z bogatej oferty rodzimej natury – lasów, łąk i czystych rzek. Nie zabraknie więc dziczyzny, ryb, świeżych ziół i warzyw oraz lokalnych produktów: serów, musów, marynat i kiszonek. Część propozycji zostanie podana w odsłonie śródziemnomorskiej, nie zabraknie akcentów fusion i niebanalnych połączeń. Każdy z szefów kuchni wraz z zespołem przygotuje na żywo 350 przystawek i tyle samo dań głównych. To nie lada wyzwanie – wszystkie propozycje są dopracowane w najmniejszym szczególe i mają zachwycić grono 1000 gości, które w toku głosowania wyłoni zwycięzców.

„Food Service” jest patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ruszyły rezerwacje na Fine Dining Week

Zbliża się 7. edycja Fine Dining Week, festiwalu gwarantującego wyjątkowe przeżycia kulinarne serwowane przez najlepszych szefów kuchni.

Kulinarny tygiel pięciu kultur

Po raz kolejny Transatlantyk Festival zaprosił na wyjątkowe spotkanie sztuki filmowej i kulinarnej, czyli Kino Kulinarne przygotowywane we współpracy z 68. Berlinale Kulinarisches Kino. Festiwal odbywający się w Łodzi gromadzi co roku setki gości.

Kiermasz wielkanocny on-line

Odbywający się cyklicznie w warszawskim centrum handlowym Blue City Jarmark Produktów Regionalnych, który przed świętami zamienia się w Kiermasz Wielkanocny, w tym roku przenosi się do sieci.

Ajinomoto i kuchnia japońska w Polsce

W tym roku firma Ajinomoto obchodzi swoje 20-lecie działalności na rynku Polskim. Z tej okazji postanowiono również sprawdzić, co Polacy wiedzą o kuchni japońskiej i czy ją lubią.

Żydowskie jedzenie - zapomnienie czy powrót?

25 października o 18:00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Menora InfoPunkt zapraszają do dyskusji nad kuchnią żydowską. Z kolei 27 października o 19:30 organizatorzy zapraszają na kolację do Restauracji Besamim w Muzeum POLIN. Przygotują ją: Liz Alpern i Jeffrey Yoskowitz i Aleksander Baron.

Juz jutro otwarcie Muzeum Polskiej Wódki

We wtorek 12.06 Muzeum Polskiej Wódki otworzy swoje podwoje dla pierwszych gości. Zwiedzający zapoznają się z bogatą, wielowiekową historią oraz tradycją wytwarzania Polskiej Wódki.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej