x

RAN VAN ONGEVALLE ZWYCIĘZCĄ BACARDI LEGACY

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    29.05.2017

W Berlinie 18-24 maja odbyły się eliminacje, warsztaty i szkolenia, a w końcu wielki finał Bacardí Legacy Global Cocktail Competition, który wyłonił zwycięzcę 9. edycji tego prestiżowego konkursu barmańskiego. Wygrał pochodzący z Belgii Ran van Ongevall, prezentując swój autorski koktajl "Clarita".

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
W Berlinie 18-24 maja odbyły się eliminacje, warsztaty, prezentacje i szkolenia, a w końcu wielki finał Bacardí Legacy Global Cocktail Competition, który wyłonił zwycięzcę 9. edycji tego prestiżowego konkursu barmańskiego. Celem wydarzenia jest wyznaczenie nowego klasycznego koktajlu, który sławą i uniwersalnym smakiem dorówna takim legendom, jak: Mojito, Daiquirí czy Cuba Libre. Każdy zgłoszony przepis musiał zawierać Bacardí Carta Blanca rum, Bacardí Carta Oro rum lub – po raz pierwszy w tym roku – Bacardí Gran Reserva 8 Años rum jako podstawowy składnik koktajlu. W trakcie eliminacji oceniana była nazwa, inspiracja, smak i aromat koktajlu, jego prezencja, a także kilkumiesięczna kampania promująca koktajl, którą przygotowali barmani przy wsparciu Bacardí.

Do walki o zwycięstwo w Berlinie stanęło 38 barmanów z całego świata, w tym Polak Grzegorz Nowicki, na co dzień pracujący w warszawskim barze 6 Cocktails. Jego koktajl „Celebration” wygrał eliminacje w Moskwie, niestety, mimo świetnego wystąpienia w Berlinie Polakowi nie udało się zakwalifikować do ścisłej finałowej ósemki.

Spektakularny wieczorny finał zorganizowany w berlińskim klubie E-Werk wyłonił zwycięzcę – Rana van Ongevalle, pracującego w barze The Pharmacy w Knokke-Heist w Belgii. Inspiracją do stworzenia jego koktajlu „Clarita” było „dziedzictwo, rodzina i tradycja”. Okazuje się bowiem, że ojciec Rana również jest barmanem, który kilka lat temu sam startował w Bacardí Legacy. – Ta wygrana jest uhonorowaniem mojej rodziny. To był niesamowity tydzień, nie wiem, czy jestem w stanie udźwignąć teraz to zwycięstwo, statuetka jest bardzo ciężka, ale nie zamierzam jej odkładać na bok – powiedział tuż po ogłoszeniu wyników szczęśliwy Ran.

Na podium stanęli również: Tajwanka Grace Tsai prezentująca koktajl „Apóstol” oraz Japończyk Kentaro Satoh z koktajlem „Mariel”. Uczestników oceniało zaś jury, w którym zasiedli: José Sanchez Gavito, Hidetsugu Ueno, Julie Reiner oraz Gn Chan. Wieczór pełen emocji zakończył się ekskluzywnym DJ Setem w wykonaniu Jillionaire z Major Lazer, a impreza trwała do białego rana. Przyszłoroczny finał Bacardí Legacy Global Cocktail Competition odbędzie się w Mexico City.

„CLARITA” RANA VAN ONGEVALLE:
2 części Bacardí Gran Reserva 8 Años rum
1/3 części Amontillado sherry
1 łyżka barmańska crème de cacao
2 dashe absyntu
1 dash roztworu soli
Metoda: stir
Szkło: kupetka
Garnish: 3 krople oliwy

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Pięć wyjątkowych dań od pięciu najlepszych szefów kuchni z Polski Południowej - według Żółtego Przewodnika Gault&Millau

Podczas Gault&Millau Tour w Krakowie przyznano nagrody dla najlepszych szefów kuchni z Małopolski, Podkarpacia, Bieszczad i Górnego Śląska. Oto przepisy na popisowe dania Szefa Roku, Kobiety Szefa, Szefa Jutra, Szefa Kuchni Tradycyjnej i Młodego Talentu.

ZNAMY FINALISTÓW BOCUSE D'OR POLAND 2018

11 grudnia 2017 r. w Akademii Kulinarnej Nestle Professional w Warszawie odbyły się preeliminacje konkursu Bocuse d’Or Poland 2018. Organizatorzy otrzymali wiele zgłoszeń od młodych szefów kuchni z całej Polski.

25. urodziny MAKRO Polska

W tym roku MAKRO świętuje 25. lecie istnienia na polskim rynku. Z tej okazji sieć hurtowni przygotowała szereg atrakcji dla swoich klientów.

MAKRO Polska wydało kalendarz z portretami czołowych szefów kuchni

Z początkiem tego roku MAKRO Polska przygotowało limitowaną edycję kalendarza w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne. Do udziału w projekcie zaproszono 30 czołowych przedstawicieli polskiej branży gastronomicznej.

Co w menu Kulinarnego Pucharu Polski 2018?

Już za trzy miesiące, w dniach 2-3 października, odbędzie się już 18. edycja Kulinarnego Pucharu Polski. Co zaserwują najlepsi kucharze w Polsce?

Gala Finałowa Monin Cup Junior 2019

Milena Wysocka zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Barmańskim dla szkół średnich - Monin Cup Junior 2019. W nagrodę będzie reprezentować Polskę w lokalnych zawodach barmańskich Monin w jednym z krajów Unii Europejskiej.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej