x

RAN VAN ONGEVALLE ZWYCIĘZCĄ BACARDI LEGACY

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    29.05.2017

W Berlinie 18-24 maja odbyły się eliminacje, warsztaty i szkolenia, a w końcu wielki finał Bacardí Legacy Global Cocktail Competition, który wyłonił zwycięzcę 9. edycji tego prestiżowego konkursu barmańskiego. Wygrał pochodzący z Belgii Ran van Ongevall, prezentując swój autorski koktajl "Clarita".

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
W Berlinie 18-24 maja odbyły się eliminacje, warsztaty, prezentacje i szkolenia, a w końcu wielki finał Bacardí Legacy Global Cocktail Competition, który wyłonił zwycięzcę 9. edycji tego prestiżowego konkursu barmańskiego. Celem wydarzenia jest wyznaczenie nowego klasycznego koktajlu, który sławą i uniwersalnym smakiem dorówna takim legendom, jak: Mojito, Daiquirí czy Cuba Libre. Każdy zgłoszony przepis musiał zawierać Bacardí Carta Blanca rum, Bacardí Carta Oro rum lub – po raz pierwszy w tym roku – Bacardí Gran Reserva 8 Años rum jako podstawowy składnik koktajlu. W trakcie eliminacji oceniana była nazwa, inspiracja, smak i aromat koktajlu, jego prezencja, a także kilkumiesięczna kampania promująca koktajl, którą przygotowali barmani przy wsparciu Bacardí.

Do walki o zwycięstwo w Berlinie stanęło 38 barmanów z całego świata, w tym Polak Grzegorz Nowicki, na co dzień pracujący w warszawskim barze 6 Cocktails. Jego koktajl „Celebration” wygrał eliminacje w Moskwie, niestety, mimo świetnego wystąpienia w Berlinie Polakowi nie udało się zakwalifikować do ścisłej finałowej ósemki.

Spektakularny wieczorny finał zorganizowany w berlińskim klubie E-Werk wyłonił zwycięzcę – Rana van Ongevalle, pracującego w barze The Pharmacy w Knokke-Heist w Belgii. Inspiracją do stworzenia jego koktajlu „Clarita” było „dziedzictwo, rodzina i tradycja”. Okazuje się bowiem, że ojciec Rana również jest barmanem, który kilka lat temu sam startował w Bacardí Legacy. – Ta wygrana jest uhonorowaniem mojej rodziny. To był niesamowity tydzień, nie wiem, czy jestem w stanie udźwignąć teraz to zwycięstwo, statuetka jest bardzo ciężka, ale nie zamierzam jej odkładać na bok – powiedział tuż po ogłoszeniu wyników szczęśliwy Ran.

Na podium stanęli również: Tajwanka Grace Tsai prezentująca koktajl „Apóstol” oraz Japończyk Kentaro Satoh z koktajlem „Mariel”. Uczestników oceniało zaś jury, w którym zasiedli: José Sanchez Gavito, Hidetsugu Ueno, Julie Reiner oraz Gn Chan. Wieczór pełen emocji zakończył się ekskluzywnym DJ Setem w wykonaniu Jillionaire z Major Lazer, a impreza trwała do białego rana. Przyszłoroczny finał Bacardí Legacy Global Cocktail Competition odbędzie się w Mexico City.

„CLARITA” RANA VAN ONGEVALLE:
2 części Bacardí Gran Reserva 8 Años rum
1/3 części Amontillado sherry
1 łyżka barmańska crème de cacao
2 dashe absyntu
1 dash roztworu soli
Metoda: stir
Szkło: kupetka
Garnish: 3 krople oliwy

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Znamy trzeciego finalistę 20. edycji Kulinarnego Pucharu Polski

Po długiej przerwie odbył się kolejny konkurs nominowany do 20. edycji Kulinarnego Pucharu Polski. Nominację wywalczyła ekipa w składzie Kamil Tłuczek i Piotr Kuzdro.

Akademia Gastronomiczna rozdała nagrody AIG Prix i Ars Coquinaria

Laury przyznawane są wybitnym jednostkom i instytucjom, które na obszarze danego kraju wyróżniają się międzynarodowym poziomem. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m. in. współpracujący z magazynem "Food Service" prof. Jarosław Dumanowski, Patrycja Siwiec, Adam Pawłowski i Anna Oleksak.

Właściciel Werner & Mertz liderem zrównoważonego rozwoju

Reinhard Schneider, właściciel firmy Werner & Mertz produkującej ekologiczne środki czystości (marki Frosch i Green Care Professional) został laureatem Niemieckiej Nagrody Środowiskowej.

IX edycja akcji GĘSINA NA ŚW. MARCINA

Od 10 listopada do 3 grudnia trwać będzie w tym roku IX edycja slowfoodowej akcji “Gęsina na św. Marcina".

Chef Days w Gratz

W dniach 28 i 29 maja w Gratz odbyła się kolejna edycja Chef Days, międzynarodowego wydarzenia gastronomicznego organizowanego przez magazyn Rolling Pin. Wzięli w nim udział m.in.: Ana Roš, Elena Arzak, Tim Raue, Quique Dacosta, czy Lukas Mraz. Jako pierwszy polak w historii wydarzenia, na konferenc

L'ART DE LA CUISINE MARTELL 2018

Za nami już 16. edycja jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych w Polsce - L’Art de la cuisine Martell 2018. Finał odbył się 3 marca w XVII- wiecznym hotelu Zamek Ryn. Mistrzem ceremonii był Dariusz Struciński - szef kuchni hotelu Anders, który od 13 lat dba o prawidłowy przebieg konkursu.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej