x

RAN VAN ONGEVALLE ZWYCIĘZCĄ BACARDI LEGACY

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    29.05.2017

W Berlinie 18-24 maja odbyły się eliminacje, warsztaty i szkolenia, a w końcu wielki finał Bacardí Legacy Global Cocktail Competition, który wyłonił zwycięzcę 9. edycji tego prestiżowego konkursu barmańskiego. Wygrał pochodzący z Belgii Ran van Ongevall, prezentując swój autorski koktajl "Clarita".

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
W Berlinie 18-24 maja odbyły się eliminacje, warsztaty, prezentacje i szkolenia, a w końcu wielki finał Bacardí Legacy Global Cocktail Competition, który wyłonił zwycięzcę 9. edycji tego prestiżowego konkursu barmańskiego. Celem wydarzenia jest wyznaczenie nowego klasycznego koktajlu, który sławą i uniwersalnym smakiem dorówna takim legendom, jak: Mojito, Daiquirí czy Cuba Libre. Każdy zgłoszony przepis musiał zawierać Bacardí Carta Blanca rum, Bacardí Carta Oro rum lub – po raz pierwszy w tym roku – Bacardí Gran Reserva 8 Años rum jako podstawowy składnik koktajlu. W trakcie eliminacji oceniana była nazwa, inspiracja, smak i aromat koktajlu, jego prezencja, a także kilkumiesięczna kampania promująca koktajl, którą przygotowali barmani przy wsparciu Bacardí.

Do walki o zwycięstwo w Berlinie stanęło 38 barmanów z całego świata, w tym Polak Grzegorz Nowicki, na co dzień pracujący w warszawskim barze 6 Cocktails. Jego koktajl „Celebration” wygrał eliminacje w Moskwie, niestety, mimo świetnego wystąpienia w Berlinie Polakowi nie udało się zakwalifikować do ścisłej finałowej ósemki.

Spektakularny wieczorny finał zorganizowany w berlińskim klubie E-Werk wyłonił zwycięzcę – Rana van Ongevalle, pracującego w barze The Pharmacy w Knokke-Heist w Belgii. Inspiracją do stworzenia jego koktajlu „Clarita” było „dziedzictwo, rodzina i tradycja”. Okazuje się bowiem, że ojciec Rana również jest barmanem, który kilka lat temu sam startował w Bacardí Legacy. – Ta wygrana jest uhonorowaniem mojej rodziny. To był niesamowity tydzień, nie wiem, czy jestem w stanie udźwignąć teraz to zwycięstwo, statuetka jest bardzo ciężka, ale nie zamierzam jej odkładać na bok – powiedział tuż po ogłoszeniu wyników szczęśliwy Ran.

Na podium stanęli również: Tajwanka Grace Tsai prezentująca koktajl „Apóstol” oraz Japończyk Kentaro Satoh z koktajlem „Mariel”. Uczestników oceniało zaś jury, w którym zasiedli: José Sanchez Gavito, Hidetsugu Ueno, Julie Reiner oraz Gn Chan. Wieczór pełen emocji zakończył się ekskluzywnym DJ Setem w wykonaniu Jillionaire z Major Lazer, a impreza trwała do białego rana. Przyszłoroczny finał Bacardí Legacy Global Cocktail Competition odbędzie się w Mexico City.

„CLARITA” RANA VAN ONGEVALLE:
2 części Bacardí Gran Reserva 8 Años rum
1/3 części Amontillado sherry
1 łyżka barmańska crème de cacao
2 dashe absyntu
1 dash roztworu soli
Metoda: stir
Szkło: kupetka
Garnish: 3 krople oliwy

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Plakiety przewodnika Michelin rozdane w cieniu pandemii

W gdańskiej restauracji Arco by Paco Pérez wręczono Plakiety przewodnika Michelin 2020 Main Cities of Europe. Uroczystość została zorganizowana 18 listopada przez Akademię Gastronomiczną w Polsce.

Kamil Wojtasiak - Mistrz Polski Sommelierów 2018

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Kamil Wojtasiak z warszawskiej restauracji Butchery & Wine.

Znamy już wyniki I na świecie turnieju barmańskiego w technologii VR

W Polsce zostały rozegrane pierwsze na świecie rozgrywki dla barmanów w formule eSportowej! W projekcie Stock Prestige Bartender VR League brali udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści sprawdzając swoje umiejętności barmańskie i wiedzę na temat receptur drinków.

Śliwka kalifornijska w piątej ćwiartce

9 kwietnia br. w stołecznym studiu CookUp, odbędzie się warsztat dla profesjonalistów pod przewodnictwem autorytetu kulinarnego, szefa Adama Chrząstowskiego.

Polacy na 25 edycji Olimpiady Kulinarnej IKA w Stuttgarcie

Około 2 tysięcy kucharzy i cukierników z ponad 60 krajów zaprezentuje swoje umiejętności podczas Olimpiady IKA, która potrwa od 14 do 19 lutego 2020 r. Wśród uczestników walczących o złote, srebrne i brązowe medale znalazły się dwie drużyny narodowe z Polski - seniorów i juniorów.

Lexus Hybrid cuisine - zbliża się wielkimi krokami

11-13 kwietnia w ramach wydarzenia Lexus Hybrid Cuisine Warszawę odwiedzi siedmiu znakomitych szefów z czterech stron świata.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej