x

PLENEROWO I WYGODNIE

Kategoria: Twój biznes - oferta    29.05.2017

W sezonie wiosennym i letnim większość przyjęć i imprez przenosi się na zewnątrz. Ogrody, ogródki to najlepsza sceneria do dobrej zabawy. Jak zadbać nie tylko o odpowiednią atmosferę, ale też o komfort gości, właściwą oprawę i dobrać odpowiednią zastawę?

Foto: bank zdjęć Photogenica
Foto: bank zdjęć Photogenica
Impreza firmowa, rodzinna, spotkanie ze znajomymi czy kameralne przyjęcie w małym gronie. Z drugiej strony rozmaite kiermasze produktów, targi śniadaniowe czy imprezy gromadzące jeszcze większą publiczność. Pomysłów na oryginalną formułę wydarzeń w plenerze nie brakuje – niezależnie jednak od wszystkiego potrzebna jest dobra infrastruktura i aranżacja. Zwłaszcza jeśli chcemy serwować jedzenie, istotne są opakowania, zastawa i wyposażenie, które będą wygodne i funkcjonalne dla naszych gości.

Papier i nie tylko
– Sezon wakacyjny i letni to okres większego zapotrzebowania na bardzo różne produkty opakowaniowe – mówi Tomasz Osiowski, menedżer marketingu firmy Kram, produkującej opakowania. – Wszystko zależy od okoliczności i rodzaju imprezy. Na pikniki, festyny, gdzie mamy bardzo dużo odwiedzających, wystarczą w zupełności tacki papierowe i torebki gastronomiczne – dodaje. Poleca tacki i torebki w różnych formach i wielkościach, wykonane z dobrej jakości papieru. Popularnością cieszą się oczywiście kubki papierowe, miski do lodów oraz torebki gastronomiczne. Warto zainteresować się powiększoną gamą produktów.

– W tym sezonie wprowadziliśmy powiększone opakowanie na burgery XXL oraz pojemniki typu no leak – mówi Osiowski. Odświeżony został również nadruk standardowy kubeczków oraz misek do lodów i take out boksów. Takie produkty sprawdzą się zwłaszcza podczas targów i kiermaszy czy zjazdów foodtrucków, gdzie używa się ich bardzo dużo. Muszą być wygodne w użytkowaniu, żeby nie przeszkadzać w rozmowach i przemieszczaniu się między różnymi punktami imprezy.

Istotny jest też wygląd opakowania, które może być dobrą reklamą marki. Dlatego warto zamówić spersonalizowane pudełko czy papier, z logotypem, w odpowiednich kolorach. Kram ma swój dział graficzny, który przygotowuje projekty – mówi Osiowski. – Klient przesyła nam materiały, na podstawie których tworzymy projekt. – Wiele firm nie zdaje sobie sprawy z tego, że opakowanie może być doskonałym nośnikiem reklamy – dodaje.

Bogate oferty opakowań projektowanych na zamówienie (i często ekologicznych) oprócz Kramu mają w ofercie Duni, Huhtamaki czy Tork. Popularne stają się też propozycje opakowań (talerzyków, papierów) jadalnych, zrobionych np. z otrębów czy masy cukrowej. HoReCa cały czas ewoluuje, pojawiają się nowe trendy, dlatego coraz więcej firm ma w ofercie produkty ekologiczne. Talerze i miski z masy celulozowej, które już po 4 tygodniach ulegają biodegradacji, to idealny pomysł na imprezę plenerową – rozwiązanie wygodne, ekonomiczne i ekologiczne. Osiowski zaznacza, że trwalsze talerze z masy celulozowej sprawdzają się zwłaszcza przy imprezach firmowych, gdzie talerz celulozowy niejednokrotnie może zastąpić ten ceramiczny – jest wytrzymały, stabilny i bardzo dobrze wygląda.

Street food w naturze
Plenerowa oferta imprezy kulinarnej obejmuje często różnego rodzaju street food. Jest sporo food trucków, które przemieszczają się z imprezy na imprezę oraz stacjonarnych lokali, które przygotowują swoje stoiska na wiele wydarzeń. I street food wcale nie musi być nudny. Pojawia się coraz więcej alternatyw dla burgerów, hot dogów czy ciężkich mięs z grilla – burgera często zastępują mniej znane mięsa, warzywa czy nawet owoce morza. Od pewnego czasu coraz bardziej popularne są również burgery wege.

Mody w street foodzie oczywiście ciągle się zmieniają – najpierw pojawiają się na świecie, później w Warszawie, a dopiero potem trafiają do kolejnych miast. Tak jest w przypadku Targu Śniadaniowego, ekobazarów, stoisk czy food trucków z jedzeniem eko, wegetariańskim lub wegańskim. Coś, co na początku trafia do wąskiej grupy, stopniowo się popularyzuje i w bardziej dostępnej formie rozprzestrzenia się. Dlatego kolejne inicjatywy kiermaszów, targów czy festiwali food trucków pojawiają się w kolejnych miastach: we Wrocławiu, w Białymstoku itd.

Przy planowaniu menu oraz przy wyborze opakowań i zastawy należy pamiętać również, że potrawa powinna zachować kształt, temperaturę i smak, nie uszkodzić się po chwyceniu w dłoń. Czasami potrzebne są jednorazowe sztućce, ale w wielu przypadkach są po prostu zbędne. Przy przewożeniu potraw z kuchni, w której zostały przygotowane w plener, doskonale sprawdzają się take out boksy, burgerboksy oraz pojemniki typu no leak czy torebki klockowe. Mamy wtedy pewność, że potrawy zostaną w stanie nienaruszonym.

Przyjęcie oryginalne
Podczas zamkniętych imprez i przyjęć urządzanych w plenerze też urozmaica się serwowane tam menu – coraz rzadziej jest to zwykły grill. Coraz więcej firm cateringowych wychodzi poza utarte i nudne schematy bufetu. Przygotowują menu tematyczne, etniczne czy dobrane do charakteru miejsca i w takiej stylistyce podają i urządzają przyjęcia. Aranżacje i sposób podania dań są często oryginalne i nieoczywiste, a czasem nawet bardziej kreatywne niż w przypadku bufetu stacjonarnego w zamkniętej przestrzeni.

Wykorzystując naturalne możliwości miejsca, można stworzyć bardzo ciekawą dekorację. W nieformalnej atmosferze często wystarczają zastawa oraz opakowania jednorazowe, jednak jeśli okazja jest bardziej zobowiązująca, warto zainteresować się ofertą wypożyczalni gastronomicznych i firm takich jak Gastro Magic czy Tom-Gast, hurtowni Dajar. W hurtowni Tom-Gast powodzeniem cieszy się zastawa bufetowa, a zwłaszcza Banquet z firmy Rak. Ich produkty są wytrzymałe na długie użytkowanie, odporne na wyszczerbienia, mają dużą pojemność cieplną.

Podczas przyjęć bufetowych w plenerze ważne jest również, aby potrawy długo utrzymywały świeżość i odpowiednią temperaturę. Wtedy istotne jest nie tylko praktyczne serwowanie większych ilości potraw, ale także możliwość ich wygodnego przewozu. – Oferujemy hot boksy (termoporty), termosy do transportu płynów, pojemniki transportowe. Staramy się, aby nasze produkty były jak najbardziej uniwersalne i uwzględniały potrzeby klientów – mówi Sławomira Gudaszewska, general manager ds. klientów kluczowych, Gastro Magic Service.

Jak widzimy, wybór jest spory. Wszystko zależy od tego, jaką formułę imprezy wybierzemy.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Systemy kasowe online dla branży HoReCa. Wkrótce nowe przepisy!

Od 1 stycznia 2021 r. wchodzą w życie zmiany prawne w zakresie fiskalizacji dla branży HoReCa. Miały obowiązywać od połowy tego roku, ale wdrożenie nowego prawa opóźniła pandemia, która obciążyła rynek gastronomiczny i hotelowy. O czym warto pamiętać przy wyborze systemu kasowego online?

50% większe obroty dzięki innowacji Klikbot?

Na rynku pojawił się nowy produkt, który ma nie tylko zwiększyć zyski restauracji, ale także uelastycznić branżę restauracyjną na sytuację związaną z obostrzeniami w czasach pandemii. Firma z Wrocławia proponuje innowacyjną platformę, która jest zintegrowana z Facebook Messengerem. Jak działa?

ORZEŹWIENIE NA MIEJSCU I NA WYNOS

Pogoda się poprawia - nadchodzi czas na chłodzące, orzeźwiające napoje. Ciekawy asortyment oryginalnych soków, koktajli czy lemoniad to istotny element wiosenno-letniej oferty wielu lokali. Zwłaszcza gdy zadba się o ich jakość i odpowiednie opakowanie, można wyróżnić się na tle konkurencji.

Eksperyment marki Tork®

Eksperyment marki Tork® udowadnia, że dobór odpowiednich narzędzi higieny polepsza funkcjonowanie kuchni.

Wsparcie dla gastronomii w MAKRO Polska

MAKRO Polska nawiązało współpracę z portalem Groupon, dzięki czemu jego klienci gastronomiczni mogą na korzystnych warunkach promować własne biznesy na tej platformie. Sieć stworzyła też stronę, na której właściciele małych sklepów oferują swoje usługi zakupów na telefon.

Niezbędne wyposażenie restauracji

Decydując się na otwarcie lub doposażenie restauracji, właściciel i inwestor stają przed wieloma wyborami, również tymi dotyczącymi sprzętu. Kupować czy wynająć? Na co postawić?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej