x

KURACJA KULINARNA

Kategoria: Lifestyle - książki    24.04.2017

Jak zbalansować swoją codzienną dietę? Co zrobić, by czuć się lepiej? Prawie każdy z nas zadaje sobie takie pytania. To, że odżywianie ma ścisły związek z naszym stanem zdrowia, wydaje się oczywiste.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Od wieków wiadomo też, że kuracja metodami naturalnymi to jeden z bardziej skutecznych sposobów przeciwdziałania różnego rodzaju chorobom, lecz ciągle mamy wątpliwości, co tak naprawdę powinniśmy jeść.

„Food Pharmacy” to nie tylko zbiór zasad i teoria, ale także praktyczne porady, które każdy z nas może łatwo wcielić w życie. Lina Nertby Aurell i Mia Clase, politolożka i copyrighterka, nawiązały współpracę ze Stigiem Bengmarkiem, profesorem medycyny, i tłumacząc jego wiedzę na przystępny język, założyły bloga, by wreszcie wydać książkę przewodnik. Może nie zawsze łatwo i przyjemnie przyjdzie nam czytać o funkcjonowaniu flory jelitowej, synbiotykach czy skutkach spożywania dużej ilości błonnika, choć to bardzo przydatna wiedza. Dowiemy się także, czy warto sprawdzać indeks glikemiczny, jak utrzymać odpowiedni poziom żelaza i od czego on zależy. Czy jednak uda nam się znaleźć czas na zadbanie o siebie? Przykład autorek, ich obserwacje pokazują, że jak się chce, to można.

Wśród przepisów znajdziemy m.in. liczne rodzaje smoothies, przeciwzapalne „złote mleko”, ale też sałatkę ziemniaczaną czy pieczonego dorsza. Wszystko z zaleceniami i opisem właściwości. Posiłkując się takim kompendium wiedzy, wcielenie zasad zdrowej diety w życie z całą pewnością będzie dużo prostsze. Nawet dla osób pracujących w gastronomii, którym wydaje się, że zdrowy tryb życia i odżywiania jest właściwie niewykonalny. Zaręczam, że z takim przewodnikiem naprawdę da się to zrobić!

„Food Pharmacy”, Mia Clase i Linda Nertby Aurell, wyd. Wydawnictwo Otwarte 2017

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

W TYGLU KULTUR

Paola Gavin, autorka książki, zebrała ponad 140 przepisów z 20 krajów świata - zarówno prostych receptur, jak i nowatorskich - z których większość była przekazywana z pokolenia na pokolenie, po mistrzowsku wykorzystując tradycyjne składniki.

"Forma obfitości" Laury Osęki

Laura Osęka, po debiucie, jakim była "Miska szczęścia", szybko napisała drugą książkę - "Formę obfitości".

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Nie jest sztuką zrobić skomplikowane danie z kilkunastu drogich składników. Nie jest sztuką zaimponować, podając foie gras czy deser z najdroższej czekolady obsypany złotem. Zdecydowanie większe wyzwanie to wydobycie maksimum smaków z prostych codziennych składników.

Moc świeżości

Cytrusy - wydawałoby się, że ich zastosowanie jest oczywiste. Jednak nawet szefowie kuchni nie zdają sobie sprawy, w jak wielu daniach można je wykorzystywać. Grejpfruty, pomelo, yuzu, bergamotka czy mandarynka to tylko kilka przykładów wysokiej jakości owoców cytrusowych dostępnych w Polsce.

"Kiszonki i fermentacje" Aleksandra Barona

Polscy kucharze od jakiegoś czasu sieją niezły ferment, to można powiedzieć na pewno. Coraz częściej angażują się w projekty wychodzące poza obszar ich własnej kuchni i regularnej restauracyjnej działalności.

"Przyprawy" Ewy Maliki Szyc-Juchnowicz

Bez nich nie byłoby żadnej potrawy. Te najbardziej wyraziste popularne są przede wszystkim w kuchniach orientalnych oraz arabskich, ale w różnych wersjach obecne są właściwie wszędzie. Bo sól i pieprz to przecież też przyprawy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej