x

KURACJA KULINARNA

Kategoria: Lifestyle - książki    24.04.2017

Jak zbalansować swoją codzienną dietę? Co zrobić, by czuć się lepiej? Prawie każdy z nas zadaje sobie takie pytania. To, że odżywianie ma ścisły związek z naszym stanem zdrowia, wydaje się oczywiste.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Od wieków wiadomo też, że kuracja metodami naturalnymi to jeden z bardziej skutecznych sposobów przeciwdziałania różnego rodzaju chorobom, lecz ciągle mamy wątpliwości, co tak naprawdę powinniśmy jeść.

„Food Pharmacy” to nie tylko zbiór zasad i teoria, ale także praktyczne porady, które każdy z nas może łatwo wcielić w życie. Lina Nertby Aurell i Mia Clase, politolożka i copyrighterka, nawiązały współpracę ze Stigiem Bengmarkiem, profesorem medycyny, i tłumacząc jego wiedzę na przystępny język, założyły bloga, by wreszcie wydać książkę przewodnik. Może nie zawsze łatwo i przyjemnie przyjdzie nam czytać o funkcjonowaniu flory jelitowej, synbiotykach czy skutkach spożywania dużej ilości błonnika, choć to bardzo przydatna wiedza. Dowiemy się także, czy warto sprawdzać indeks glikemiczny, jak utrzymać odpowiedni poziom żelaza i od czego on zależy. Czy jednak uda nam się znaleźć czas na zadbanie o siebie? Przykład autorek, ich obserwacje pokazują, że jak się chce, to można.

Wśród przepisów znajdziemy m.in. liczne rodzaje smoothies, przeciwzapalne „złote mleko”, ale też sałatkę ziemniaczaną czy pieczonego dorsza. Wszystko z zaleceniami i opisem właściwości. Posiłkując się takim kompendium wiedzy, wcielenie zasad zdrowej diety w życie z całą pewnością będzie dużo prostsze. Nawet dla osób pracujących w gastronomii, którym wydaje się, że zdrowy tryb życia i odżywiania jest właściwie niewykonalny. Zaręczam, że z takim przewodnikiem naprawdę da się to zrobić!

„Food Pharmacy”, Mia Clase i Linda Nertby Aurell, wyd. Wydawnictwo Otwarte 2017

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

MAKRO razem z Federacją Polskich Banków Żywności przekazuje żywność potrzebującym

Sieć hurtowni MAKRO Polska od października 2016 r. przekazała już ponad 3,3 mln kg produktów, które za pośrednictwem Federacji Polskich Banków Żywności trafiły do osób potrzebujących. Współpracą objęte są wszystkie hale w Polsce.

Ponad 81,4 mln zł dla noworodków!

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się wynikiem ponad 81,4 mln zł. Pieniądze zostaną przekazane na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Zbiórki odbywały się w całej Polsce, również w halach MAKRO Polska.

KAWOWYM SZLAKIEM

O ile nie brakuje przewodników po restauracjach oraz internetowych rankingów gastronomicznych, o tyle odnalezienie w nowym mieście atrakcyjnej kawiarni nie zawsze jest proste.

INSEKTY - Z CZYM TO SIĘ JE?

To kolejny temat, który wzbudza spore emocje. Insekty - larwy, mrówki, pasikoniki - jako element potrawy pewnie wciąż szokują, ale też intrygują. Istnieją kultury, w których nie są niczym niezwykłym i są spożywane na co dzień. Świat zachodni wciąż nie może się przełamać.

We właściwym rytmie

Przepisy zebrane w jednym miejscu, z wyraźnym zaznaczeniem odpowiednich właściwości zdrowotnych produktów stają się przydatnym podręcznym vademecum. Bo jak poczytamy o składnikach, poznamy schemat działania, to bez problemu sami będziemy komponować swoje dania, trzymając się odpowiednich zasad.

Slow Food promuje pierwszy targ Food Earth Markets w Polsce

Targ rolny Targ Pietruszkowy znajduje się w Krakowie i jest pierwszym polskim targiem, który oficjalnie został włączony do międzynarodowego projektu Slow Food Earth Markets.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej