x

SZTUKA SMAKU

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    24.04.2017

Za nami 15., jubileuszowa edycja jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych w Polsce. L’A rt de la Cuisine Martell 2017 odbył się 4 marca w hotelu Zamek Ryn. Szesnaście dwuosobowych drużyn młodych kucharzy z najlepszych restauracji w Polsce powalczyło o Puchar Przechodni Martell.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Zawodnicy wystąpili w czterech kategoriach, a na przygotowanie każdego dania w 12 porcjach, które najlepiej komponuje się z koniakiem Martell, mieli godzinę.

Kulinarnym tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, a tym samym głównym produktem, który zawodnicy musieli wykorzystać w swoich daniach, była ryba Kulbin Black Label dostarczona przez firmę Selgros. Kulbin, nazywany również orłorybem, jest morskim gatunkiem szelfowym Morza Śródziemnego i wybrzeży zachodniej Afryki.

Jury pod przewodnictwem Pawła Oszczyka wyłoniło zwycięzców: Bartosza Petera i Rafała Kudlińskiegoz z hotelu Copernicus Toruń. Drugie miejsce zajęli: Jarosław Owczarczyk i Łukasz Andruszkiewicz (restauracja Strefa, Warszawa), trzecie zaś: Dominik Drąg i Rafał Stegnicki (Natura Mazur Hotel & SPA Warchały, Jedwabno).

Za prawidłowy przebieg konkursu od lat odpowiada Dariusz Struciński – szef kuchni hotelu Anders. Wydarzenie poprowadzili Karol Okrasa i Dariusz Maląg. Wśród dodatkowych atrakcji dla widzów znalazły się m.in.: prezentacje sponsorskie i degustacje (m.in. tasting koniaków Martell), warsztaty z sushi i dziczyzny, jak również szkolenia z zarządzania gastronomią.

„Food Service” po raz kolejny był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Biznes HoReCa to gra!

Już 6-7.02 odbędzie się w gdańskim AmberExpo konferencja Food Interactive Days. Hasło przewodnie wydarzenia to "Graj w pierwszej drużynie!", a tematyka skoncentrowana jest na czynnikach sukcesu w branży HoReCa: budowaniu zgranego zespołu, doborze strategii i konsekwentnym budowaniu wizerunku marki.

Święto smaku - Terra Madre Slow Food Festival

W dniach 11-13 listopada odbyła się trzecia edycja Terra Madre Slow Food Festival. W jednym miejscu spotkało się wielu rolników, wytwórców, a także kucharzy, restauratorów i konsumentów - a to zdarza się niezwykle rzadko.

Nagroda The Best Chef Awards 2020 - tym razem wirtualnie

Uroczystość ogłoszenia 100 najlepszych szefów kuchni na świecie i innych laureatów The Best Chef Awards 2020 odbędzie się 21, 22 i 23 września w formie wirtualnej. Powód to oczywiście kwestie bezpieczeństwa związane z pandemią.

Ruszyło Gault & Millau Tour 2017

Za nami już dwie tegoroczne edycje wydarzenia oraz - Gault & Millau Tour Polska Centralna oraz Gault & Millau Tour Polska Zachodnia.

Konkurs Caffè Vergnano Best Barista 2019

Rusza piąta edycja ogólnopolskiego konkursu Caffè Vergnano Best Barista. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w nowej otwartej formule. Mogą w nim wziąć udział wszyscy bariści, niezależnie od marki kawy, na której pracują.

Konkurs Bocuse d’Or wraca do Polski

Po przerwie wywołanej kontrowersjami wokół ostatniej edycji konkurs Bocuse d’Or ponownie odbędzie się w Polsce.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej