x

SZTUKA SMAKU

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    24.04.2017

Za nami 15., jubileuszowa edycja jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych w Polsce. L’A rt de la Cuisine Martell 2017 odbył się 4 marca w hotelu Zamek Ryn. Szesnaście dwuosobowych drużyn młodych kucharzy z najlepszych restauracji w Polsce powalczyło o Puchar Przechodni Martell.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Zawodnicy wystąpili w czterech kategoriach, a na przygotowanie każdego dania w 12 porcjach, które najlepiej komponuje się z koniakiem Martell, mieli godzinę.

Kulinarnym tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, a tym samym głównym produktem, który zawodnicy musieli wykorzystać w swoich daniach, była ryba Kulbin Black Label dostarczona przez firmę Selgros. Kulbin, nazywany również orłorybem, jest morskim gatunkiem szelfowym Morza Śródziemnego i wybrzeży zachodniej Afryki.

Jury pod przewodnictwem Pawła Oszczyka wyłoniło zwycięzców: Bartosza Petera i Rafała Kudlińskiegoz z hotelu Copernicus Toruń. Drugie miejsce zajęli: Jarosław Owczarczyk i Łukasz Andruszkiewicz (restauracja Strefa, Warszawa), trzecie zaś: Dominik Drąg i Rafał Stegnicki (Natura Mazur Hotel & SPA Warchały, Jedwabno).

Za prawidłowy przebieg konkursu od lat odpowiada Dariusz Struciński – szef kuchni hotelu Anders. Wydarzenie poprowadzili Karol Okrasa i Dariusz Maląg. Wśród dodatkowych atrakcji dla widzów znalazły się m.in.: prezentacje sponsorskie i degustacje (m.in. tasting koniaków Martell), warsztaty z sushi i dziczyzny, jak również szkolenia z zarządzania gastronomią.

„Food Service” po raz kolejny był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej