x

FAST CASUAL WEDŁUG DANIELA HUMMA

Kategoria: Miejsca    24.04.2017

Daniel Humm, szef kuchni Eleven Madison Park, i jego wspólnik Will Guidara otwierają nową restaurację w Nowym Jorku - Made Nice. Oficjalne otwarcie restauracji w stylu fast casual nastąpiło w poniedziałek 24 kwietnia.

Foto: matriały prasowe
Foto: matriały prasowe
Tydzień przed otwarciem restauracja serwowała za darmo testową wersję menu, m.in.: ryż z kurczakiem, rosti z łososiem i curry z kalafiorem. Docelowo menu będzie zawierało 12 pozycji i będą to dania oparte przede wszystkim na warzywach. Przedział cenowy to 10-15 dolarów.

Szefem kuchni nowej restauracji jest Danny DiStefano, który przez wiele lat pracował w Eleven Madison Park oraz barze Nomad. Stara się, aby potrawy były utrzymane w tej samej stylistyce – ale dostępne dla szerszego grona odbiorców niż ich główna restauracja. Przypominamy, że EMP ma trzy gwiazdki Michelina i według tegorocznego rankingu The World's 50 Best Restaurants została uznana za najlepszą na świecie (piszemy o tym więcej na kolejnych stronach „FS”). Made Nice to kolejny przykład restauracji, której uznany i nagradzany szef kuchni otwiera miejsce wychodzące poza formułę fine dinigu.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MUS Bar & View

Każdy, kto zna się na geografii chociaż trochę, wie, że z Poznania nad Bałtyk jest spory kawałek.

Bursztynowa Bistro, czyli serowe przekąski w sercu Warszawy

W zabytkowej kamienicy przy stołecznym Nowym Świecie działa od maja nowy koncept - butik z serami połączony z lokalem gastronomicznym.

EUSKADI

W lutym w Krakowie otworzyło się Euskadi - restauracja z kuchnią baskijską. Właścicielem jest Damian Surowiec, który doświadczenie zdobywał w restauracjach wyróżnionych gwiazdką Michelina - np. Barrafina w Londynie czy Elkano w Kraju Basków.

Aleksander Baron otwiera bar na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

Aleksander Baron powraca na scenę gastronomiczną. Wraz ze swą familią będzie karmić gości w Baron the Family Grill Bar. Na świeżym powietrzu, przy żywym ogniu. - To oaza w centrum miasta. Miejsce, które powstało, by cieszyć. Po trudnym lockdownie należy nam się czas biesiady - mówi nam szef kuchni.

Słony Spichlerz - pierwszy food hall w Gdańsku

W Polsce coraz częściej powstają projekty skupiające pod jednym dachem lub we wspólnej przestrzeni kilka lub kilkanaście restauracji. Food halle, nocne markety czy rewitalizowane postfabryczne budynki z ofertą kuchni z całego świata cieszą się popularnością.

MATCHA TEA HOUSE

Właściciele Izumi Sushi - Alicja Than i Alon Than - otworzyli w marcu przy warszawskim placu Zbawiciela Matcha Tea House. Jest to herbaciarnia skupiona wokół japońskiej zielonej herbaty. Wypijemy tu przykładowo najszlachetniejszą japońską herbatę gyokuro, herbatę matcha, a także Matcha Latte.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej