x

ZBLIŻAJĄ SIĘ I TARGI GASTRONOMICZNO-HOTELARSKIE PYSZNA POLSKA

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    24.04.2017

Wydarzenie sygnowane przez Magdę Gessler odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2017 w Hali Stulecia we Wrocławiu. Hasło tegorocznej imprezy to "Nawigacja po gastronomicznej i hotelarskiej mapie Polski".

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Targi kierowane są do branży spożywczej, gastronomicznej oraz hotelarskiej. To możliwość prezentacji ofert producentów i dystrybutorów produktów spożywczych oraz sprzętu gastronomicznego, a także szerokiej oferty wyposażenia hoteli. W ramach targów odbędą także liczne pokazy kulinarne w wykonaniu m.in.: Beaty Śniechowskiej, Roberta Sowy, Józefa Sadkiewicza, Marcina Jabłońskiego, Robert Polińskiego i Mateusza Nowaka.

Inne wydarzenia towarzyszące to m.in.: warsztaty barmańskie, degustacje win i innych alkoholi, warsztaty fotografii kulinarnej, promocje książek, konkurs dla szkół gastronomicznych czy szkolenia poprowadzone przez dietetyków. Nasza rodzima branża naprawdę ma się czym pochwalić – Polska może być pyszna. Wszyscy zainteresowani uczestnicy (nie tylko przedstawiciele rynku HoReCa, ale również pasjonaci kulinariów) i wystawcy mogą znaleźć informacje na stronie: http://wroctargi.pl.

„Food Service” jest patronem medialnym targów.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej