x

AKADEMIA GASTRONOMICZNA WRĘCZYŁA NAGRODY

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    24.04.2017

30 marca br. w hotelu Bristol w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród AIG Prix oraz Ars Coquinaria. Szefem Przyszłości został Marcin Filipkiewicz z restauracji Copernicus w Krakowie.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Krzysztof Rabek z cukierni Odette w Warszawie otrzymał nagrodę Szefa Cukiernictwa. Nagroda Sommeliera powędrowała w ręce Piotra Kameckiego z Wine Taste by Kamecki. Magdalena Tomaszewska Bolałek otrzymała wyróżnienie w kategorii literatury gastronomicznej. Natomiast Nagroda Multimediów przypadła magazynowi „Kukbuk”.

Oprócz nagród Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej wręczono nagrody Polskiej Akademii Gastronomicznej – Ars Coquinaria. Nagrodę w kategorii Mistrz Mistrzów otrzymał nasz autor Adam Pawłowski MS – za bycie mentorem dla pokoleń polskiej gastronomii. Ars Coquinaria w kategorii Przyjaciel Smaku przyznano instytucji Noble Concierge za organizację Wine & Food Noble Night oraz za przyczynianie się do rozwoju i podnoszenia poziomu polskiej gastronomii. Wyróżnienie w kategorii polski produkt przypadło Śliwce Nałęczowskiej, która zdobywa uznanie na międzynarodowych rynkach.

Działania Akademii Gastronomicznej w Polsce ukierunkowane są na rozwijanie i propagowanie szeroko pojętej polskiej sztuki kulinarnej oraz wspieranie inicjatyw sprzyjających jej promowaniu. Nagrody AIG Prix 2017 (przyznawane za dokonania w roku 2016) przydzielane są przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną dla wybitnych jednostek i instytucji, które wyróżniają się na obszarze danego kraju międzynarodowym poziomem. Nagrody Ars Coquinaria przyznaje się instytucjom, osobom i produktom, które zyskały uznanie na światowych rynkach i są ambasadorami polskiej gastronomii.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Dwóch Polaków w finale S.Pellegrino Young Chef

Znamy już zwycięzców półfinału regionalnego dla Europy Centralnej w konkursie dla młodych kucharzy S.Pellegrino Young Chef 2020. Do finału zakwalifikowało się aż dwóch Polaków - Krzysztof Konieczny, szef Sztuczka Bistro w Sopocie oraz Łukasz Moneta, chef de partie w warszawskiej restauracji Nolita.

KONKURS BOCUSE D'OR WRACA DO POLSKI

Po przerwie wywołanej kontrowersjami wokół ostatniej edycji, konkurs Bocuse d’Or ponownie odbędzie się w Polsce.

Szef dla Młodych Talentów - inauguracja Mikserów Kulinarnych 2019

Pierwsze wyjazdowe spotkanie edukacyjne w ramach trzeciej edycji programu Szef dla Młodych Talentów odbyło się w Krakowie. W lutowym Mikserze Kulinarnym wzięło udział blisko 100 młodych adeptów sztuki kulinarnej.

Polska premiera Beluga Epicure

Pierwsza butelka Beluga Epicure z nowej limitowanej wersji właśnie trafiła do Polski i od razu znalazła nabywcę.

25 lat MULTIVAC Polska

MULTIVAC to wiodący na świecie producent dostarczający najlepszych rozwiązań opakowaniowych, stosowanych do pakowania artykułów spożywczych oraz produktów biotechnologicznych i sprzętu medycznego a także towarów przemysłowych.

Sztuka smaku

3 marca br. Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L'Art de la cuisine Martell odbędzie w się w hotelu Zamek Ryn. Kulinarnym tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, a tym samym głównym produktem, który zawodnicy muszą wykorzystać w swoich daniach, jest świeca wołowa.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej