x

CHEF CULINARY CUP 2017 JUŻ ZA NAMI

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    24.04.2017

Finał drugiej edycji konkursu odbył się 5 kwietnia 2017 r. podczas Targów Euro Gastro. Zwycięzcą został Bartosz Peter. Organizatorem konkursu jest Nestlé Professional, a Jerzy Pasikowski objął patronat nad imprezą. Uczestnicy konkursu musieli przygotować danie z użyciem dowolnego fondu marki Chef.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Potrawy finalistów oceniane były przez jury profesjonalne w składzie: Robert Sowa, Jerzy Pasikowski, Andrzej Polan, Marcin Przybysz, Poul Gorell. W drugim jury VIP Nestlé Professional znaleźli się Artur Maciejewski, Paul den-Dunnen oraz Kamil Ezzat, którzy pełnią kierownicze stanowiska w firmie. Jury oceniało m.in. składniki (odpowiedni dobór produktów, jakościowych i regionalnych), umiejętności techniczne, prezentację oraz smak.

Oprócz zwycięzcy Bartosza Petera z hotelu Copernicus w Toruniu na podium znaleźli się kolejno: Rafał Grzegorzek z Hotelu Spa Dr Irena Eris w Polanicy oraz Norbert Koch z restauracji Moonsfera w Warszawie. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości: 10 000, 7500, 5000 zł. Nagrodę specjalną VIP Nestlé Professional otrzymał również Bartosz Peter.

Konkurs firmowany jest przez markę produktów premium Chef. Marka została opracowana ponad 40 lat temu we Francji i jej oferta jest mocno osadzona we francuskiej tradycji kulinarnej. Firma promuje kreatywność kucharzy i angażuje się w takie konkursy, jak: Bocus d’Or, Kulinarny Rajd Mistrzów, Dorszowe Żniwa i inne wydarzenia świata gastronomii. Chef to wysokiej jakości produkty opracowane przez szefów kuchni, które stanowią dobrą bazę do przygotowania wielu dań w profesjonalnych kuchniach.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Chef’s Table w Water & Wine

Chef's Table to nowa propozycja wyjątkowego konceptu restauracyjnego dla pasjonatów fine diningu. W specjalnie zaaranżowanym nowym miejscu, w małych (maksymalnie 8-osobowych) grupach goście spotkają się przy stole, który sąsiaduje z otwartą kuchnią.

Warszawska Pyza 2019

To siódma edycja plebiscytu organizowanego przez redakcję Stołecznej Gazety Wyborczej.

Kolacja charytatywna dla Asi

Na początku czerwca Asia uległa strasznemu, kuriozalnemu wypadkowi. W trakcie próby spektaklu ze studentami pękła szpada, ostrze odskoczyło i wbiło się prosto w skroń Asi. Od tego czasu jest w śpiączce. W tej chwili przebywa w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej w Krakowie.

Kawowe poniedziałki McCafé

Nowy tydzień najlepiej zacząć od dobrej kawy, dlatego w każdy poniedziałek w McDonald’s będzie można ją kupić jedynie za 2 zł w ramach "Kawowych Poniedziałków McCafé".

GASTRONOMIA OD A DO Z

Najnowsze trendy w gastronomii, znakomici szefowie kuchni z całego świata, ogromna dawka kulinarnego know-how. Tak zapowiada się tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli Polagra Gastro i Invest Hotel. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-28 września.

ZBLIŻAJĄ SIĘ I TARGI GASTRONOMICZNO-HOTELARSKIE PYSZNA POLSKA

Wydarzenie sygnowane przez Magdę Gessler odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2017 w Hali Stulecia we Wrocławiu. Hasło tegorocznej imprezy to "Nawigacja po gastronomicznej i hotelarskiej mapie Polski".

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej