x

CHEF CULINARY CUP 2017 JUŻ ZA NAMI

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    24.04.2017

Finał drugiej edycji konkursu odbył się 5 kwietnia 2017 r. podczas Targów Euro Gastro. Zwycięzcą został Bartosz Peter. Organizatorem konkursu jest Nestlé Professional, a Jerzy Pasikowski objął patronat nad imprezą. Uczestnicy konkursu musieli przygotować danie z użyciem dowolnego fondu marki Chef.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Potrawy finalistów oceniane były przez jury profesjonalne w składzie: Robert Sowa, Jerzy Pasikowski, Andrzej Polan, Marcin Przybysz, Poul Gorell. W drugim jury VIP Nestlé Professional znaleźli się Artur Maciejewski, Paul den-Dunnen oraz Kamil Ezzat, którzy pełnią kierownicze stanowiska w firmie. Jury oceniało m.in. składniki (odpowiedni dobór produktów, jakościowych i regionalnych), umiejętności techniczne, prezentację oraz smak.

Oprócz zwycięzcy Bartosza Petera z hotelu Copernicus w Toruniu na podium znaleźli się kolejno: Rafał Grzegorzek z Hotelu Spa Dr Irena Eris w Polanicy oraz Norbert Koch z restauracji Moonsfera w Warszawie. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości: 10 000, 7500, 5000 zł. Nagrodę specjalną VIP Nestlé Professional otrzymał również Bartosz Peter.

Konkurs firmowany jest przez markę produktów premium Chef. Marka została opracowana ponad 40 lat temu we Francji i jej oferta jest mocno osadzona we francuskiej tradycji kulinarnej. Firma promuje kreatywność kucharzy i angażuje się w takie konkursy, jak: Bocus d’Or, Kulinarny Rajd Mistrzów, Dorszowe Żniwa i inne wydarzenia świata gastronomii. Chef to wysokiej jakości produkty opracowane przez szefów kuchni, które stanowią dobrą bazę do przygotowania wielu dań w profesjonalnych kuchniach.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MACIEJ ROSIŃSKI ROZSTAŁ SIĘ Z RESTAURACJĄ AFFOGATO

Pod koniec lutego po 10 latach swoją pracę na stanowisku szefa kuchni łódzkiej restauracji Affogato zakończył Maciej Rosiński.

Toruński Festiwal Smaków

"Stare i nowe. Tradycja i nowoczesność w kuchni polskiej" - pod takim hasłem odbędzie się Toruński Festiwal Smaków w dniach 24-25 marca w Centrum Targowym Park.

TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia: Blisko

Trzecia odsłona TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia odbędzie się między 30 września a 4 października, zarówno stacjonarnie, jak i online. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprosiło do współpracy znanych szefów kuchni oraz ekspertów kulinarnych z USA, Polski oraz Izraela.

Bar Warmut świętuje drugie urodziny

To już dwa lata, odkąd działa warszawski Warmut przy Marszałkowskiej 45/49, popularyzując kulturę picia wermutu. Z tej okazji ekipa baru zaprasza w weekend między 18 a 20 września do świętowania - zabierze was na wakacje last minute w Śródmieściu Południowym.

WARZYWNIAK PREMIUM - JEM ZE SMAKIEM

3 października 2017 o godz. 10:00 na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach odbyła się konferencja prasowa pod hasłem: WARZYWNIAK PREMIUM - JEM ZE SMAKIEM

MAKRO Polska dołącza do akcji Posiłek Dla Lekarza

Zespół kucharzy Akademii Inspiracji MAKRO, zlokalizowanej w Warszawie, we wszystkie dni powszednie przygotowywać będzie ciepłe posiłki dla lekarzy i personelu medycznego szpitala MSWiA w Warszawie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej