x

CHEF CULINARY CUP 2017 JUŻ ZA NAMI

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    24.04.2017

Finał drugiej edycji konkursu odbył się 5 kwietnia 2017 r. podczas Targów Euro Gastro. Zwycięzcą został Bartosz Peter. Organizatorem konkursu jest Nestlé Professional, a Jerzy Pasikowski objął patronat nad imprezą. Uczestnicy konkursu musieli przygotować danie z użyciem dowolnego fondu marki Chef.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Potrawy finalistów oceniane były przez jury profesjonalne w składzie: Robert Sowa, Jerzy Pasikowski, Andrzej Polan, Marcin Przybysz, Poul Gorell. W drugim jury VIP Nestlé Professional znaleźli się Artur Maciejewski, Paul den-Dunnen oraz Kamil Ezzat, którzy pełnią kierownicze stanowiska w firmie. Jury oceniało m.in. składniki (odpowiedni dobór produktów, jakościowych i regionalnych), umiejętności techniczne, prezentację oraz smak.

Oprócz zwycięzcy Bartosza Petera z hotelu Copernicus w Toruniu na podium znaleźli się kolejno: Rafał Grzegorzek z Hotelu Spa Dr Irena Eris w Polanicy oraz Norbert Koch z restauracji Moonsfera w Warszawie. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości: 10 000, 7500, 5000 zł. Nagrodę specjalną VIP Nestlé Professional otrzymał również Bartosz Peter.

Konkurs firmowany jest przez markę produktów premium Chef. Marka została opracowana ponad 40 lat temu we Francji i jej oferta jest mocno osadzona we francuskiej tradycji kulinarnej. Firma promuje kreatywność kucharzy i angażuje się w takie konkursy, jak: Bocus d’Or, Kulinarny Rajd Mistrzów, Dorszowe Żniwa i inne wydarzenia świata gastronomii. Chef to wysokiej jakości produkty opracowane przez szefów kuchni, które stanowią dobrą bazę do przygotowania wielu dań w profesjonalnych kuchniach.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

OKRĄGŁY JUBILEUSZ

W tym roku mija 20 lat, odkąd pierwsze doniczki ze świeżymi ziołami trafiły na polskie stoły prosto z podwarszawskiej szklarni. Z tej okazji firma Swedeponic Polska (producent m.in. ziół Baziółka) zorganizowała uroczystą kolację w stołecznej restauracji Belvedere.

Kiermasz wielkanocny on-line

Odbywający się cyklicznie w warszawskim centrum handlowym Blue City Jarmark Produktów Regionalnych, który przed świętami zamienia się w Kiermasz Wielkanocny, w tym roku przenosi się do sieci.

Toruński Festiwal Smaków

"Stare i nowe. Tradycja i nowoczesność w kuchni polskiej" - pod takim hasłem odbędzie się Toruński Festiwal Smaków w dniach 24-25 marca w Centrum Targowym Park.

Borys Szyc i Michał Żebrowski w kampanii McDonald’s

Ruszyła kolejna kampania promująca linię burgerów Maestro. W gwiazdorskiej obsadzie można zobaczyć Borysa Szyca i Michała Żebrowskiego zakładających się o to, czy istnieje burger przynajmniej tak samo dobry jak ten z ulubionej burgerowni. Przegrany będzie musiał zrobić coś, czego naprawdę nie lubi.

Koral przekazuje sprzęt dla małopolskich ratowników

W obliczu pandemii firma Koral, największy producent lodów w Polsce, zakupiła i przekazała małopolskim ratownikom ponad 200 profesjonalnych masek, które zabezpieczają twarz oraz drogi oddechowe medyków.

WKRÓTCE WYPŁYWA TRANSATLANTYK

14-21 lipca br. w Łodzi odbędzie się festiwal filmowy Transatlantyk. Organizatorzy jak co roku przygotowali bogaty program Kina Kulinarnego. Sekcja Kina Kulinarnego odbędzie się w dniach 15-19 lipca 2017.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej