x

BACARDI LEGACY GLOBAL COCKTAIL COMPETITION

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    24.04.2017

To jeden z najbardziej znanych konkursów barmańskich, skierowany do najlepszych barmanów na świecie. Zwycięzcą etapu regionalnego został Grzegorz Nowicki.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Jury konkursu wyłoni najlepszego barmana. Organizatorom zależy także na stworzeniu kolejnego koktajlu legendy na miarę Bacardi Daiquiri czy Bacardi Cuba Libre, których historia również zaczęła się od rumu Bacardi. Każdy przepis musi zawierać Bacardi Carta Blanca lub Bacardi Carta Oro jako podstawowy i główny składnik koktajlu. W trakcie konkursu oceniana jest nazwa, inspiracja, smak i aromat koktajlu, a także jego prezencja.

W tegorocznej edycji Bacardi Legacy Global Cocktail Competition udział biorą barmani z blisko 40 krajów. Finał regionalny odbył się w lutym w Moskwie i zwyciężył w nim Polak Grzegorz Nowicki. Światowy finał konkursu będzie miał miejsce 23 maja w Berlinie.

Koktajl stworzony przez Grzegorza Nowickiego nosi nazwę Celebration. Dzięki wsparciu marki Bacardi Grzegorz wraz z ekipą Celebration przeprowadzili już kilka akcji promujących koktajl, m.in. pop-upowe bary w gdańskim salonie R. SMARZ Professional Hair oraz w Old Silos Sneakers, warszawskim sklepie specjalizującym się w sprzedaży stylowego obuwia sportowego. Zwieńczeniem pierwszego etapu kampanii była impreza w specjalnie zaaranżowanych z tej okazji wnętrzach baru 6 Cocktails w Warszawie.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

JESIOTR W ROLI GŁÓWNEJ

Aż 12 zespołów wzięło udział w IV Mistrzostwach Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra, które 10 marca odbyły się w hotelu Atut w Licheniu. W tym roku nagroda główna trafiła do Piotra Huszcza oraz Radosława Kosiorka z hotelu i restauracji Piano w Lublinie.

Mistrzostwa osiągnęły pełnoletność

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów został Kamil Wojtasiak z warszawskiej restauracji Butchery & Wine. 28-letni Wojtasiak pokonał w finale ubiegłorocznego wicemistrza Macieja Sokołowskiego z Poznania oraz Łukasza Głowackiego z restauracji Muga.

Czwarta edycja targów Mazury HoReCa - za nami

Prestiżowe konkursy kulinarne, pokazy znanych szefów kuchni, specjalistyczne szkolenia, klienci z całej Polski i najlepsi dostawcy - tak można scharakteryzować IV edycję targów Mazury HoReCa, które odbyły się 9 i 10 kwietnia w Ostródzie.

Nowa odsłona Targów EuroGastro i WorldHotel

23. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro połączone z 12.edycją Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel odbędą się w dniach 27-29 marca 2019 r. w Ptak Warsaw Expo.

Kurt Scheller i Emmanuel Renaut w Bocuse d’Or Poland 2019

Szefowie Kurt Scheller oraz Emmanuel Renaut obejmą stanowiska honorowych przewodniczących krajowych eliminacji konkursu Bocuse d’Or Poland, który odbędzie się 21 listopada w Krakowie.

GRAJMY FAIR!

14 marca w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie odbyła się 4. edycja "Food Service Summit". Wydarzenie z roku na rok nabiera rozpędu. Tegoroczna edycja zgromadziła najwięcej jak do tej pory, bo ponad 300 uczestników.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej