x

ŻUROWNIA

Kategoria: Miejsca

W Katowicach od października 2016 r. przy ulicy Ligonia funkcjonuje Żurownia. Właścicielami są Magdalena i Jakub Faron, znani na Śląsku z sieci lokali Mad Mick, oferujących burgery, steki i hot dogi.

Foto: Agata Zielińska
Foto: Agata Zielińska
Za kuchnię odpowiada Jacek Golasiński. Żurownia to kuchnia śląska w nowym wydaniu. Pomysł wziął się z rodzinnego biznesu właściciela, którego rodzina od pokoleń wytwarza i sprzedaje zakwas do żuru. W Żurowni zjemy więc cztery rodzaje żuru, np. z borowikami czy wegetariański. W daniach głównych odnajdziemy inspirację zarówno śląską tradycją, jak i międzynarodowymi klasykami street foodu. Przykładowo Hajer to tortilla na zakwasie żurowym z roladą wołową oraz zasmażaną czerwoną kapustą, a Grubiorz – w klimatach shepard’s pie – to zapiekanka z krupniokiem. Są też kulebele, czyli kluski śląskie faszerowane mięsem wołowym. Żurki kosztują tu od 2 do 9 zł, dania od 10 do 16 zł.

Karta alkoholi to wyłącznie piwa z browaru restauracyjnego Śląski Piwowar ze Śląska Cieszyńskiego. Lokal ma w tej chwili 24 miejsca siedzące, do końca roku w planie jest powiększenie do 100 miejsc.

ul. Ligonia 16, Katowice

Autor tekstu: Joanna Mróz
O AUTORZE
Joanna Mróz
Monitoruje warszawski (i nie tylko) rynek gastronomiczny od kilkunastu lat. Od 10 lat dzieli się recenzjami restauracji na Froblogu. Współtworzy Warsaw Foodie (razem z Restaurantica.pl) – dwujęzyczny gastromagazyn internetowy o nowościach w stołecznych restauracjach. Absolwentka podyplomowych Food Studies na SWPS. Współpracowała z magazynami „Usta”, „Esquire”, a także ze stołeczną „Gazetą Wyborczą”.

Zobacz także

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej