x

SZTUCZKA BISTRO

Kategoria: Miejsca    24.04.2017

W Sopocie, tuż przy głównej ulicy Bohaterów Monte Casino, naprzeciwko słynnego Krzywego Domku, otworzyło się pod koniec marca Sztuczka Bistro. Właścicielami bistro są - znani z gdyńskiej restauracji Sztuczka - Piotr i Rafał Wałęsowie, a także Marcin Przekwas. Rafał Wałęsa jest także szefem kuchni.

Foto: Jolanta Przekwas
Foto: Jolanta Przekwas
Jedzenie w Sztuczce Bistro istotnie odbiega od serwowanego w Sztuczce. Kuchnia tu jest o wiele prostsza, ma francuskie i włoskie akcenty. Przepisy są klasyczne, ale ciekawe, a dania opierają się na trzech głównych elementach. Celem jest trafienie do szerszej grupy docelowej (również tej turystycznej), a także niższy food cost niż w finediningowej Sztuczce.

W karcie znajdziemy zupy i przystawki (10-28 zł), sałatki i makarony (17-25 zł), dania główne rybne i mięsne (23-44 zł), a także desery. Zjemy tu przykładowo tagliatelle z pomidorami, bazylią i tartym parmezanem; wolno pieczony boczek z kaszanką, jabłkami i czarnuszką; stek z miecznika z cytrusowym sosem maślanym, prażonymi migdałami i pieczonym selerem. Karta alkoholi obejmuje ok. 300 etykiet win z całego świata (od 59 zł za butelkę), 24 z nich dostępne są na kieliszki (15-49 zł/kieliszek). Autorem karty koktajli jest szef baru gdyńskiej Głównej Osobowej – Dawid „Faroth” Gierjatowicz. Obejmuje ona kilkanaście klasycznych koktajli w autorskich interpretacjach (19-32 zł).

Sztuczka Bistro to 30 miejsc siedzących w sali głównej i kameralne półpiętro, gdzie usiądzie 16 osób. Za wystrój odpowiada Magdalena Adamus ze studia Loft. Postawiono tu na minimalizm z przewagą koloru grafitowego, klimatyczną grą świateł i charakterystycznym kwiatowym motywem na ścianach.

ul. Bema 6, Sopot

Autor tekstu: Joanna Mróz
O AUTORZE
Joanna Mróz
Monitoruje warszawski (i nie tylko) rynek gastronomiczny od kilkunastu lat. Od 10 lat dzieli się recenzjami restauracji na Froblogu. Współtworzy Warsaw Foodie (razem z Restaurantica.pl) – dwujęzyczny gastromagazyn internetowy o nowościach w stołecznych restauracjach. Absolwentka podyplomowych Food Studies na SWPS. Współpracowała z magazynami „Usta”, „Esquire”, a także ze stołeczną „Gazetą Wyborczą”.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej