x

PORADNIK CYDROWNIKA

Kategoria: Lifestyle - książki    24.04.2017

Jak na kraj będący światową potęgą jabłek, literatura na temat ich przetwórstwa prezentuje się bardzo mizernie. "Cydr z polskich jabłek" to obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z produkcją cydru na mikroskalę.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Niewielkie, wręcz zeszytowe wydanie zawiera szereg praktycznych informacji. Nic dziwnego – Agnieszka Wyrobek-Rousseau zdobywała doświadczenie winiarskie na obu półkulach (m.in. we Francji i w Nowej Zelandii). Formalną edukację w zakresie enologii zdobyła zaś na uniwersytecie Montpellier. Poza tym jej rodzina od pokoleń zajmowała się sadownictwem, dlatego z autopsji zna potencjał odmian jabłoni tradycyjnie uprawianych w Polsce. Ogromną zaletą misyjną książki jest zachęcanie przyszłych cydrowników do korzystania z tzw. starych odmian. Okazuje się bowiem, że stare polskie sady dysponują szerokim wachlarzem intrygujących gatunków: Piękna z Herrnut, Krótkonóżka Królewska czy Cesarz Wilhelm – to tylko niektóre z nich. Z książki dowiemy się, jak przygotować cydr krok po kroku. Począwszy od tego, jak wybierać owoce przeznaczone do produkcji (koniecznie dojrzałe i zdrowe), przez meandry fermentacji (uwaga na temperatury), aż po wybór odpowiednich drożdży czy butelek.

Z racji enologicznego doświadczenia autorka zwraca uwagę na to, jakie niebezpieczeństwa czekają na cydrowników (np. wtórna fermentacja, octowienie czy niepożądany zapach geranium), opisując w jednym z rozdziałów wady cydrów. Pocieszające jest to, że autorka jest przekonana, że z polskich jabłek da się zrobić cydry dorównujące jakością tym najlepszym na świecie. Książka podpowiada, jak to zrobić.

„Cydr z polskich jabłek”, Agnieszka Wyrobek-Rousseau, wyd. WPW Vinaspora 2015

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

"Gościnność od kuchni" Patrycji Siwiec, Adama Chrząstowskiego i Adama Pawłowskiego

Patrycja Siwiec i Adam Pawłowski, dziennikar­ka i sommelier, autorzy książki "Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii" sprzed dwóch lat, tym razem spojrzeli na organizm restauracyjny z innej perspektywy - nie tylko z sali, ale także od kuchni.

"Winorośl i wino. Wiedza i praktyka"

W tym roku mija dziesięć lat, od kiedy oficjalnie wprowadzono polskie wina do sprzedaży. Przez ostatnią dekadę obserwujemy profesjonalizację rodzimych winnic, a głównym napędem tych przemian są sami winiarze oraz ich głód wiedzy.

MAKRO Polska i Fundacja Klubu Szefów Kuchni wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Sieć hurtowni MAKRO Polska wspólnie z Fundacją Klubu Szefów Kuchni wspierają 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 14 stycznia w Warszawie najlepsi szefowie kuchni ugotują dla uczestników 4500 litrów zupy, powstanie również specjalna Restauracja WOŚP.

Smakuj Trójmiasto Christmas Edition

Smakuj Trójmiasto Christmas Edition będzie edycją wyjątkową nie tylko ze względu na świąteczny nastrój, ale również przez rozszerzoną formę festiwalu, który potrwa aż dwa dni w nowej, większej, przestrzeni.

ODPOWIEDNIO PRZECHOWANE

Czy słyszeliście kiedyś o metodzie batch? To sposób konserwacji żywności − partiami, oszczędnie i w pełni naturalnie − który powstał dzięki pasji pary Kanadyjczyków do eksperymentowania (i zakręcania).

"Ramen. Zupa szczęścia i miłości" Tove Nilsson

Ramen to rozgrzewająca japońska zupa idealna na zimowe dni. A do tego treściwa, więc można ją uznać za pełnowartościowe danie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej