x

PORADNIK CYDROWNIKA

Kategoria: Lifestyle - książki    24.04.2017

Jak na kraj będący światową potęgą jabłek, literatura na temat ich przetwórstwa prezentuje się bardzo mizernie. "Cydr z polskich jabłek" to obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z produkcją cydru na mikroskalę.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Niewielkie, wręcz zeszytowe wydanie zawiera szereg praktycznych informacji. Nic dziwnego – Agnieszka Wyrobek-Rousseau zdobywała doświadczenie winiarskie na obu półkulach (m.in. we Francji i w Nowej Zelandii). Formalną edukację w zakresie enologii zdobyła zaś na uniwersytecie Montpellier. Poza tym jej rodzina od pokoleń zajmowała się sadownictwem, dlatego z autopsji zna potencjał odmian jabłoni tradycyjnie uprawianych w Polsce. Ogromną zaletą misyjną książki jest zachęcanie przyszłych cydrowników do korzystania z tzw. starych odmian. Okazuje się bowiem, że stare polskie sady dysponują szerokim wachlarzem intrygujących gatunków: Piękna z Herrnut, Krótkonóżka Królewska czy Cesarz Wilhelm – to tylko niektóre z nich. Z książki dowiemy się, jak przygotować cydr krok po kroku. Począwszy od tego, jak wybierać owoce przeznaczone do produkcji (koniecznie dojrzałe i zdrowe), przez meandry fermentacji (uwaga na temperatury), aż po wybór odpowiednich drożdży czy butelek.

Z racji enologicznego doświadczenia autorka zwraca uwagę na to, jakie niebezpieczeństwa czekają na cydrowników (np. wtórna fermentacja, octowienie czy niepożądany zapach geranium), opisując w jednym z rozdziałów wady cydrów. Pocieszające jest to, że autorka jest przekonana, że z polskich jabłek da się zrobić cydry dorównujące jakością tym najlepszym na świecie. Książka podpowiada, jak to zrobić.

„Cydr z polskich jabłek”, Agnieszka Wyrobek-Rousseau, wyd. WPW Vinaspora 2015

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

"POLISH CULINARY PATHS" PO GRUZIŃSKU

Książka o polskiej kulturze kulinarnej zatytułowana "Polish Culinary Paths" dzięki Instytutowi Polskiemu w Tbilisi doczekała się gruzińskiej wersji.

"Falastin" Samiego Tamimiego i Tary Wigley

Interesuje was kuchnia Palestyny? Świetnym przewodnikiem po niej jest książka "Falastin", którą napisali Sami Tamimi i Tara Wigley, od lat współpracujący ze słynnym szefem kuchni Yotamem Ottolenghim.

INSEKTY - Z CZYM TO SIĘ JE?

To kolejny temat, który wzbudza spore emocje. Insekty - larwy, mrówki, pasikoniki - jako element potrawy pewnie wciąż szokują, ale też intrygują. Istnieją kultury, w których nie są niczym niezwykłym i są spożywane na co dzień. Świat zachodni wciąż nie może się przełamać.

"Czas na obiad. 100 pomysłów na odżywczy posiłek" Violi Urban

Jeśli szukacie ciekawych pomysłów na dania obiadowe, które będą nie tylko smaczne, ale też odżywcze - zajrzyjcie do książki "Czas na obiad" Violi Urban. To jej trzecia publikacja. Od czerwca dostępna w księgarniach.

"Mamucie przysmaki" Violi Grzelki

Rzadko polecamy tu publikacje autorstwa osób niezwiązanych profesjonalnie z gastronomią. Ale bardzo lubimy robić wyjątki!

U ŹRÓDEŁ

Koktajle, koktajlbary to ostatnio coraz modniejszy temat. Po fali popularności szefów kuchni także w Polsce przychodzi czas na barmanów (do czego regularnie przyczyniamy się na naszych łamach). Na całym świecie powstają nowe miejsca, a część z nich zdobywa status kultowych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej