x

JADALNY ALGORYTM

Kategoria: Lifestyle - książki    24.04.2017

Grzegorz Łapanowski to człowiek instytucja. Określenie kulinarny aktywista mówi o nim najwięcej. Nie pracuje w restauracyjnej kuchni, ale prowadzi studio kulinarne, organizuje warsztaty i przede wszystkim wiele projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży - a przy okazji jest postacią medialną.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Czy to wystarczy, żeby poznać „wzór na smak”? We wstępie do swojej najnowszej książki Grzegorz zaznacza, że na wrażenia smakowe wpływa wiele czynników i że zawsze będzie to rzecz mocno subiektywna. Ale nie oznacza to, że nie warto spróbować poznać i zrozumieć zasad rządzących połączeniami smakowymi. Co sprawia, że jedne mają sens, a inne nie? Niektóre zasady wydają się oczywiste, wręcz banalne – sezonowość, lokalność, rodziny produktów, uzupełnienia, kontrasty smaków (np. kwaśny ze słodkim). Oprócz obszernych (i wciągających) tekstów są tu też po prostu tytułowe wzory, przykłady praktycznych połączeń, które na pewno się sprawdzą. Schemat łączenia produktów, wzory w formie grafik (odnośniki, strzałki, „mapy myśli”), przywodzący na myśl książkę „Flavour Thesaurus” nie pojawiały się do tej pory zbyt często w polskich publikacjach kulinarnych. Może to być dobrym punktem wyjścia do własnych prób, eksperymentów i rozwijania przedstawionych wskazówek.

To także bardzo dopracowany estetycznie album z grafikami i zdjęciami Krzysztofa Kozanowskiego: produktów, potraw, ale też krajobrazów. Forma jest dużo bardziej ascetyczna niż w przypadku poprzednich książek tego autora. To, co pozostaje bez zmian, to proste przepisy i niewyczerpane pokłady pozytywnej energii Grzegorza, która emanuje z każdej strony książki. Znajdziemy tu stek z bakłażana z baba ghanoush, pieczoną paprykę z fetą i tapenadą czy po prostu kaszankę z jabłkiem. Po wypróbowaniu serii przepisów i wprowadzeniu modyfikacji w końcu wypracujemy nasz własny algorytm.

„Wzór na smak”, Grzegorz Łapanowski, wyd. Full Meal 2017

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej