x

KULINARNY TRANSATLANTYK

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    26.06.2017

Zbliża się VII edycja wydarzenia - odbędzie się już w dniach 15-19 lipca w Łodzi. Kino Kulinarne na Transatlantyku to dokumenty i filmy fabularne o tematyce okołokulinarnej - przedstawiające sylwetki szefów kuchni, ale też odsłaniające kulisy produkcji żywności oraz wina.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Nad filmowym programem Kina Kulinarnego od pierwszej odsłony sekcji czuwa Thomas Struck, twórca i kurator berlińskiego cyklu. – Kino Kulinarne jest dla nas elementem filozofii życia. To nie tylko pokazanie filmu i ugotowanie kolacji nim inspirowanej. To powrót do jedzenia archaicznego, w dobrym tego słowa znaczeniu, do żywności wolnej od chemii i GMO, do jedzenia, które jest też powodem do spotkania bez pośpiechu – mówi dyrektor Transatlantyk Festivalu, Jan A.P. Kaczmarek. – Przez prezentację starannie wyselekcjonowanych obrazów inspirujemy widzów i zachęcamy do szukania z nami pasji, tak w kinie, jak i na talerzu – dodaje.

Kino Kulinarne na Transatlantyku to nie tylko seanse – to także kolacje inspirowane filmami. Wśród szefów kuchni, którzy przygotują kolację w tym roku, znajdą się: Wojciech Modest Amaro (zainspiruje się filmem „The Soul” o szefie kuchni Eneko Atxa i Jiro Ono), Katarzyna Daniłowicz (przygotuje kolację po słynnej „Uczcie Babette”), Robert Skubisz (zainspiruje się filmem „Monsieur Mayonnaise” – rodzinną opowieścią o życiu australijskiego reżysera, Philippe’a Mory’ego), duet Tomasz Purol i Mariusz Pieterwas (po filmie „Boone”, historii trójki młodych farmerów z USA), Sebastian Krauzowicz (zainspiruje się filmem „André – The Voice of Wine” – opowiadającym historię popularności wina kalifornijskiego).

Kolacje odbędą się w klimatycznej przestrzeni Hali Maszyn w EC1 Łódź, a pokazy w Multikinie Silver Screen. Organizator zapewnia transport na miejsce kolacji. Pełny program oraz bilety (w cenie 200 zł za pokaz z kolacją) znajdziecie na stronie: www.transatlantyk.org.

„Food Service” jest patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Latin America's 50 Best Restaurants 2017 - pełna lista

Gala odbyła się 24. października w Bogocie w Kolumbii. Maido, restauracja w Limie w Peru prowadzona przez charyzmatycznego szefa kuchni, Mitsuharu Tsuruma otrzymała tytuł najelpszej restaurcji w Ameryce Łacińskiej.

Kolejna edycja festiwalu Smakuj Trójmiasto

Już 22 października aromaty orientalnej kuchni uniosą się nad gdańskim Garnizonem Kultury. W Starym Maneżu odbędzie się azjatycka edycja Smakuj Trójmiasto - jednego z najpopularniejszych trójmiejskich festiwali kulinarnych.

Makro wspiera restauratorów, zachęcając do zamawiania świątecznego cateringu

Daj odpocząć swojej kuchni i zamów świąteczne potrawy z ulubionej restauracji - zachęca w swojej najnowszej kampanii Makro. Sieć chce w ten sposób wspierać restauracje w czasie pandemii.

Producent kebabu aresztowany. Zaniżał obroty, by płacić mniejsze podatki

Właściciel zakładów w wielkopolskich Zdunach i Kobiernie zajmujących się produkcją kebabu oraz gyrosa został aresztowany. Usłyszał zarzuty kierowania grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy - poinformowała Prokuratura Krajowa.

NOWE ROZDANIE

Koniec roku 2017 i początek 2018 przyniósł kilka nieoczekiwanych zmian w polskiej gastronomii. Artur Grajber dołączył do Belvedere Gourmet Group, Aleksander Baron zapowiedział zamknięcie swojego konceptu Solec 44, a Witold Iwański ogłosił odejście z restauracji Aruana w serockim hotelu Narvil.

MŁODE TALENTY

6 kwietnia 2017 r. odbył się finał X konkursu Roberta Sowy Kulinarny Talent. W tegorocznej edycji po raz drugi w historii konkursu na najwyższym stopniu podium stanęła kobieta.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej