x

TRÓJMIEJSKI FESTIWAL WHISKY

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    26.06.2017

Ponad 200 gatunków whisky, warsztaty, szkolenia, a na koniec licytacja najlepszej single malt na świecie - tak wyglądał Festiwal Whisky Live Sopot, który 3 czerwca odbył się w Sopocie. Impreza była pierwszą lokalną odsłoną wydarzeń organizowanych pod szyldem Whisky Live.

Foto: materiały prywatne
Foto: materiały prywatne
Festiwal odbył się w hotelu Sheraton Sopot, a w wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu wystawców, których alkohole można było degustować na stoiskach, a także kupić w specjalnie utworzonym sklepie. Pojawiły się szkockie whisky oraz trunki z takich krajów, jak Włochy, Islandia czy Austria.

W trakcie wydarzenia odbyły się również wykłady edukacyjne, m.in. o tym, jak zarabiać na whisky. Organizator wydarzenia Jarosław Buss mówił o tym, że indeks śledzący ceny butelek o największym potencjale inwestycyjnym wzrósł w ciągu ostatnich lat aż o 140 proc. Danym rynkowym zawierzyło dotychczas około 3 milionów Polaków, lokując już ponad 155 milionów złotych w alkohole inwestycyjne.

Zorganizowano również sesję Masterclass, którą poprowadził Mark Harvey, czy warsztaty Przemysława Gwardzika, właściciela Pracowni Red Wine and Whisky, który starał się odpowiedzieć na pytanie, na ile „terroir” ma wpływ na charakter whisky. Festiwal zakończył się długo oczekiwaną licytacją 31-letniej whisky o zaskakujących aromatach. Wyjątkowy egzemplarz został nabyty za kwotę 2,5 tys. zł.

„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

#PodanoDoDomu - powraca Delivery Week

Druga edycja Delivery Week rozpoczęła się 17 listopada i potrwa do odwołania. Odbywa się w ponad 150 restauracjach największych polskich miast. Dwudaniowe autorskie menu kosztuje 39 zł, za menu z restauracji uczestniczących w Fine Dining Week zapłacimy 59 zł.

Ajinomoto i kuchnia japońska w Polsce

W tym roku firma Ajinomoto obchodzi swoje 20-lecie działalności na rynku Polskim. Z tej okazji postanowiono również sprawdzić, co Polacy wiedzą o kuchni japońskiej i czy ją lubią.

Latin America's 50 Best Restaurants 2017 - pełna lista

Gala odbyła się 24. października w Bogocie w Kolumbii. Maido, restauracja w Limie w Peru prowadzona przez charyzmatycznego szefa kuchni, Mitsuharu Tsuruma otrzymała tytuł najelpszej restaurcji w Ameryce Łacińskiej.

KULINARNE WYZWANIE Z KRÓLEWSKĄ RYBĄ W ROLI GŁÓWNEJ

9 marca 2019 odbędą się Mistrzostwa Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra. Impreza ma charakter cykliczny, po raz pierwszy odbyła się w 2015 r. Piąta edycja wydarzenia po raz drugi z rzędu będzie częścią Kulinarnego Pucharu Polski.

1000 Miglia 2018

Cisowianka Perlage po raz trzeci oficjalnym sponsorem głównym legendarnego wyścigu tysiąca mil. Jedyny i niepowtarzalny! Ekscytujący! Bajecznie odjazdowy! - to nieliczne z tytułów, którymi światowe media podsumowują co roku rajd samochodów zabytkowych Mille Miglia Storica.

TORUŃSKI FESTIWAL SMAKÓW

"Stare i nowe. Tradycja i nowoczesność w kuchni polskiej" - pod takim hasłem odbędzie się Toruński Festiwal Smaków w dniach 24-25 marca w Centrum Targowym Park. Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie Karol Okrasa, który pokaże, jak i po co łączyć w kuchni nowoczesność z tradycją.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej