x

KULINARNA DYPLOMACJA

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.06.2017

W maju na zaproszenie Ambasady i Konsulatu Polski przedstawiciele OSSiC & Poland National Culinary Team zorganizowali wiele wydarzeń promujących polską kuchnię w Singapurze.

Foto: archiwum własne
Foto: archiwum własne
Sebastian Krauzowicz, szef kuchni restauracji Sfera by Krauzowicz w hotelu Copernicus, członek OSSiC i trener Poland National Culinary Team, wraz z Bartoszem Peterem i Danielem Chrząszczewskim przez ponad trzy tygodnie odwiedzali najlepsze singapurskie restauracje i przygotowali tam menu składające się z polskich potraw (i polskich produktów), m.in. modrą kapustę, kwaśnicę i zupę ziemniaczaną czy podwędzany tatar, który cieszył się ogromną popularnością wśród gości.

Polska ekipa zorganizowała wydarzenia m.in. w restauracjach: Oscar's Conrad, Experience Hotel, Botanique czy Tower Club. W zależności od miejsca menu miało różny charakter. Kucharze przygotowali nie tylko dania á la carte czy menu degustacyjne, ale także polskie dania do menu bufetowego dla około 160-180 osób. Menu było dostępne do wykupienia w restauracjach, jedynie w Atlantic w The Tower wydarzenie było zamknięte, wyłącznie dla zaproszonych gości i członków klubu.

– Taki wyjazd to zawsze duże wyzwanie ze względu na trudne, często ekstremalne warunki (bardzo wysoka temperatura, presja czasu, nieznane zaplecze) – mówi Sebastian Krauzowicz. – Jednak przede wszystkim to możliwość promocji polskiej kuchni, zaprezentowania naszych umiejętności i bliższego poznania wielokulturowej kuchni Singapuru. Tamtejsza gastronomia bardzo prężnie się rozwija i przybywa restauracji na najwyższym poziomie. Singapur nie ma narodowej kuchni i ich kulinaria są mieszanką najróżniejszych wpływów (głównie azjatyckich). Jednak są tam nie tylko zamożni, ale i coraz bardziej świadomi klienci – dodaje.

Pobyt w Singapurze był jednym z projektów Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni w ramach Poland National Culinary Team. Reprezentacja już teraz przygotowuje się do kolejnych zawodów. Oby działań promujących polską kuchnię – jako jeden z kluczowych elementów kultury narodowej – było coraz więcej.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wystartowała 4. edycja konkursu S. Pellegrino Young Chef

S.Pellegrino Young Chef to jeden z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów dla młodych kucharzy. Jego celem jest wyłonienie i promocja największych talentów kulinarnych na całym świecie.

Transgourmet i Selgros Cash & Carry zachęcają do wspierania restauracji i firm cateringowych

36 restauratorów z całej Polski ma w marcu możliwość sprzedaży swoich produktów w 19 halach Selgros Cash & Carry. Ponadto oferta blisko 100 lokali oraz zniżki od czterech dostawców cateringów dietetycznych zostaną wypromowane w gazetce promocyjnej Selgros, która trafi do ponad 600 tysięcy klientów.

Kurt Scheller i Emmanuel Renaut w Bocuse d’Or Poland 2019

Szefowie Kurt Scheller oraz Emmanuel Renaut obejmą stanowiska honorowych przewodniczących krajowych eliminacji konkursu Bocuse d’Or Poland, który odbędzie się 21 listopada w Krakowie.

Konferencja Międzykulturowa Turystyka Kulinarna Pokoleń

Jak smakuje Polska? Jakie produkty mogą promować nasz kraj za granicą? Jakie są trendy polskiej turystyki kulinarnej, a jakie potrzeby turysty? To zagadnienia konferencji Międzykulturowa Turystyka Kulinarna Pokoleń, która odbędzie się 23-24 maja w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.

Wyjątkowa edycja L’art de la cuisine Martell

Za nami 17. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’art de la cuisine Martell, która była pod wieloma względami wyjątkowa.

Szkolenia dla gastronomii na targach Polagra 2020 w Poznaniu

Już 28 września rozpoczynają się targi Polagra 2020 z ekspozycją żywności, rozwiązań dla przemysłu spożywczego i sektora HoReCa. Podczas imprezy nie zabraknie interesujących szkoleń dla przedstawicieli gastronomii.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej