x

POWRÓT DO KORZENI

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.06.2017

30 maja br. w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach odbyło się spotkanie szefów i szefowych kuchni. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była "kolacja prymitywna", którą uczestnicy przygotowali, mając do dyspozycji jedynie XIX-wieczne narzędzia i techniki gotowania.

Foto: archiwum własne
Foto: archiwum własne
W spotkaniu wzięli udział: Joanna Jakubiuk, Małgorzata Molska, Przemysław Błaszczyk, Adam Chrząstowski, Patryk Dziamski, Jakub Korczak, Rafał Niewiarowski, Maciej Nowicki, Mariusz Pieterwas, Kurt Scheller. Finałową kolację poprzedziło całodzienne wspólne gotowanie na świeżym powietrzu. Uczestnicy, podzieleni w pary, mieli za zadanie przygotowanie jednego dania, bazującego głównie na lokalnych produktach z okolic Pomorza Środkowego, m.in. lina, koźlinę, sery z Kaszubskiej Kozy, młode pędy świerku, węgorza czy karasia.

Serca biesiadników podbiły pierogi w wykonaniu damskiej reprezentacji gości. Joanna Jakubiuk i Małgorzata Molska postawiły na prostotę i perfekcję wykonania. Pierogi ich autorstwa powstały z mąki pszennej z dodatkiem uprażonej kaszy pęczak (zmielonej w żarnach) z nadzieniem z wędzonego karasia, belony, węgorza z suszonym serem twarogowym, podlane bulionem na wędzonym karasiu. Spotkanie pod hasłem „Powrót do korzeni” miało na celu integrację środowiska gastronomicznego oraz zaprezentowanie bogactwa produktów z Pomorza Środkowego. Sami uczestnicy przekonali się, że gotowanie i kolacja w gościnnych progach Muzeum Wsi Słowińskiej to dzisiaj prawdziwy luksus: niespiesznie, blisko natury, w relaksującej atmosferze, przy użyciu minimum nowoczesnych technik, za to maksimum lokalnych produktów.

Poprzednia edycja spotkania szefów kuchni odbyła się w Jaskini Łabajowej w Jerzmanowicach. Organizatorem i pomysłodawcą spotkania był Rafał Niewiarowski, szef kuchni restauracji Dym na Wodzie w Ustce. W rozmowie z „Food Service” nie chciał zdradzić, gdzie odbędzie się przyszłoroczna edycja prymitywnego gotowania. Możemy być jednak pewni, że zapowiada się ciekawa niespodzianka.

„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Agenda inspiracji

Zagraniczne kongresy gastronomiczne są doskonałą okazją do nawiązywania nowych ciekawych kontaktów oraz do poszukiwania inspiracji. Podsuwamy kilka wskazówek na przyszłoroczne wyjazdy.

Essity zdobywa platynowy medal EcoVadis

Essity, właściciel marki Tork, światowy lider w branży higienicznej i ochrony zdrowia, otrzymała najwyższe platynowe wyróżnienie przyznawane przez platformę EcoVadis. Tym samym znalazła się w gronie 1% najlepszych przedsiębiorstw ocenianych pod kątem zrównoważonego rozwoju.

Grzegorz Adamarek ponownie w finale Kulinarnego Pucharu Polski

Nominację otrzymał wygrywając konkurs kulinarny "Galicyjskie Smaki Wczoraj, Dziś i Jutro".

Pudliszki dla gastronomii - do wygrania 50 kampanii billboardowych

Marka Pudliszki ogłasza konkurs dla branży gastronomicznej. Do wygrania jest 50 kampanii billboardowych dla restauracji, punktów gastronomicznych i food trucków.

RESTAURANT WEEK NAGRODZIŁ NAJLEPSZE RESTAURACJE

25 listopada w Warszawie odbyła się wielka gala wręczenia nagród festiwalu najlepszych restauracji. Uczestnicy z całej Polski zabrani zostali w niezwykłą podróż kulinarną Andrzeja Polana oraz wysłuchali koncertu Reni Jusis. Galę poprowadzili Lara Gessler i Paweł Światczyński.

KONKURS LES CHEFS EN OR ROZSTRZYGNIĘTY

Kaczka i dorsz to produkty, które królowały na talerzach podczas właśnie zakończonego konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Francja. Do rywalizacji stanęli przedstawiciele Polski, Francji, Niemiec, Austrii, Rumunii, Szwajcarii oraz Rosji.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej