x

POWRÓT DO KORZENI

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.06.2017

30 maja br. w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach odbyło się spotkanie szefów i szefowych kuchni. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była "kolacja prymitywna", którą uczestnicy przygotowali, mając do dyspozycji jedynie XIX-wieczne narzędzia i techniki gotowania.

Foto: archiwum własne
Foto: archiwum własne
W spotkaniu wzięli udział: Joanna Jakubiuk, Małgorzata Molska, Przemysław Błaszczyk, Adam Chrząstowski, Patryk Dziamski, Jakub Korczak, Rafał Niewiarowski, Maciej Nowicki, Mariusz Pieterwas, Kurt Scheller. Finałową kolację poprzedziło całodzienne wspólne gotowanie na świeżym powietrzu. Uczestnicy, podzieleni w pary, mieli za zadanie przygotowanie jednego dania, bazującego głównie na lokalnych produktach z okolic Pomorza Środkowego, m.in. lina, koźlinę, sery z Kaszubskiej Kozy, młode pędy świerku, węgorza czy karasia.

Serca biesiadników podbiły pierogi w wykonaniu damskiej reprezentacji gości. Joanna Jakubiuk i Małgorzata Molska postawiły na prostotę i perfekcję wykonania. Pierogi ich autorstwa powstały z mąki pszennej z dodatkiem uprażonej kaszy pęczak (zmielonej w żarnach) z nadzieniem z wędzonego karasia, belony, węgorza z suszonym serem twarogowym, podlane bulionem na wędzonym karasiu. Spotkanie pod hasłem „Powrót do korzeni” miało na celu integrację środowiska gastronomicznego oraz zaprezentowanie bogactwa produktów z Pomorza Środkowego. Sami uczestnicy przekonali się, że gotowanie i kolacja w gościnnych progach Muzeum Wsi Słowińskiej to dzisiaj prawdziwy luksus: niespiesznie, blisko natury, w relaksującej atmosferze, przy użyciu minimum nowoczesnych technik, za to maksimum lokalnych produktów.

Poprzednia edycja spotkania szefów kuchni odbyła się w Jaskini Łabajowej w Jerzmanowicach. Organizatorem i pomysłodawcą spotkania był Rafał Niewiarowski, szef kuchni restauracji Dym na Wodzie w Ustce. W rozmowie z „Food Service” nie chciał zdradzić, gdzie odbędzie się przyszłoroczna edycja prymitywnego gotowania. Możemy być jednak pewni, że zapowiada się ciekawa niespodzianka.

„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Znamy wyniki konkursu kucharskiego Archimagirus 2020!

Drużyna pod przewodnictwem Tomasza Ziółkowskiego, wspomaganego przez Oliwiera Kowalczyka i Oskara Wiewiórskiego (restauracja Powidok w Łodzi), zajęła pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym Archimagirus, który odbył się 3-4 września w Hotelu Zamek Gniew. W tym roku na talerzach królował łosoś.

KULINARNA DYPLOMACJA

W maju na zaproszenie Ambasady i Konsulatu Polski przedstawiciele OSSiC & Poland National Culinary Team zorganizowali wiele wydarzeń promujących polską kuchnię w Singapurze.

WIĘCEJ NIŻ KONKURS

Spośród 10 tys. kandydatów do finału docierają najlepsi barmani z 55 krajów, by na oczach 2 milionów widzów zmierzyć się w 6 morderczych wyzwaniach. Cel? Miejsce w Hall of Fame World Class - najtrudniejszego konkursu barmańskiego globu. Kolejna szansa w przyszłym roku w Berlinie.

KONKURS LES CHEFS EN OR ROZSTRZYGNIĘTY

Kaczka i dorsz to produkty, które królowały na talerzach podczas właśnie zakończonego konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Francja. Do rywalizacji stanęli przedstawiciele Polski, Francji, Niemiec, Austrii, Rumunii, Szwajcarii oraz Rosji.

Kamil Wojtasiak - Mistrz Polski Sommelierów 2018

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Kamil Wojtasiak z warszawskiej restauracji Butchery & Wine.

Podsumowanie Restaurant Week

Jubileuszowa, 10. edycja Restaurant Week odbyła się w dniach 20-31 października w 13 polskich miastach pod hasłem "Okazja do świętowania".

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej