x

WYJĄTKOWY TYDZIEŃ

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    26.06.2017

Od 25 sierpnia do 3 września w Warszawie odbędzie się trzecia edycja festiwalu Fine Dining Week. Restauracje biorące udział w wydarzeniu przygotują 5-daniowe menu degustacyjne w specjalnej cenie 119 zł.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Najbardziej atrakcyjne stoliki znikają z reguły w ciągu pierwszych 24 godzin, dlatego warto pamiętać o możliwości wcześniejszej rezerwacji (od 4 lipca na stronie: www.FineDiningWeek.pl). Lista potwierdzonych do tej pory restauracji obejmuje m.in. Amber Room czy Dyletantów. Założeniem organizatorów jest promocja idei fine diningu i edukacja gości restauracji. Dla wielu z nich restauracje biorące udział w wydarzeniu nie są dostępne na co dzień.

– Jakość gourmet w kuchni fine dining to dobry i często trudny do zdobycia produkt. Jego wysoka cena wynika z nietuzinkowej obróbki oraz włożonych w przygotowanie nakładów pracy – mówi Rafał Hreczaniuk, szef kuchni restauracji Dyletanci. Goście Fine Dining Week doświadczą także obsługi restauracyjnej na najwyższym poziomie.

„Food Service” jest patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej