x

WŁASNA PRODUKCJA

Kategoria: Lifestyle - książki    26.06.2017

Mam znajomych, którzy szukali tej książki przez kilka lat, a oryginalna wersja od jakiegoś czasu właściwie jest nieosiągalna (pierwsze wydanie ukazało się w 2007 r.). Odświeżona polska wersja to solidny przekład książki Davida Lebovitza, jednej z najsłynniejszych osobowości kulinarnych.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Rozmiłowany w świetnej kuchni, a zwłaszcza we francuskim cukiernictwie, swobodnie wprowadza czytelników w arkana kulinarnych tajemnic. Jak zrobić idealny custard (czyli najlepszą bazę do lodów)? Jaką maszynę wybrać i jaki dodatkowy sprzęt nam się przyda? Których produktów używać i przede wszystkim jakich zasad należy przestrzegać, żeby osiągnąć jak najlepszy, powtarzalny efekt?

W książce „Lody, domowa manufaktura” nie znajdziecie szczególnych fajerwerków wizualnych, jest ascetycznie wydana i prosto napisana. Ma za to mnóstwo treści i praktycznych wskazówek – jest książką kucharską do używania, a nie wyłącznie do oglądania. Oprócz klasycznych przepisów na lody waniliowe czy czekoladowe znajdziemy tu lody owsiane z rodzynkami, pietruszkowe, z batatów, ponczowe czy z kremem gianduja oraz wiele innych. Oczywiście są granity, sorbety, a także sposoby na ich oryginalne podanie (przepisy na klasyczne profiterolki, crepes czy owocowe sosy). Wbrew tytułowi manufaktura nie musi być domowa. To idealny poradnik dla wszystkich, którzy zaczynają profesjonalnie przygotowywać lody – w lodziarni, cukierni czy restauracji. Temat na czasie, zwłaszcza o tej porze roku.

David Lebovitz, „Lody, domowa manufaktura”, wyd. Wydawnictwo Pascal 2017

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej