x

TIKI - RAJ NA POGRANICZU

Kategoria: Lifestyle - blog    26.06.2017

Od momentu sprowadzenia kultury tiki do USA stała się ona wytworem wyobraźni, który ciągle ewoluuje. Obecnie kojarzymy ją z drewnianymi lub ceramicznymi naczyniami imitującymi polinezyjskich bogów, z których sączymy rześkie Mai Tai’e i Zombie.

Foto: archiwum własne
Foto: archiwum własne
W końcu doczekaliśmy się czasów, kiedy ogólnie pojmowana gastronomia przeżywa prawdziwy rozkwit. Facebook huczy od wiadomości o nowych restauracjach i barach, które wyskakują jak grzyby po deszczu. Ale nie o social mediach będę tu pisał. W końcu lato wybuchło, załóżmy więc wygodne trampki lub rozpędźmy rower i sprawdźmy, co się dzieje na mieście. Uwagę skupię przede wszystkim na scenie barowej. Chyba nikogo już nie dziwi termin „speakeasy” i forma ukrytych lokali, posługujących się nieoczywistym marketingiem. Miejsca te stylizowane są na czasy prohibicyjne. Mieszczą się w starych kamienicach, w prywatnych mieszkaniach lub skrywają swe dobrodziejstwa za regałami pełnymi kaset wideo. Jeśli jeszcze w takim barze nie byliście, koniecznie musicie nadrobić zaległości i wykazać odrobinę detektywistycznej smykałki.

Kolejnym trendem szturmującym nasze stołeczne miasto – choć nie tylko – jest łączenie konceptów, takich jak golibroda i koktajle. Zapewne mieliście okazję na ulicy minąć niejednego wycrossfitowanego, ubranego w kraciastą koszulę samca z brodą lub wąsami, jakich nie powstydziłby się nasz własny pradziadek. Otóż ci panowie uwielbiają Old Fashioned i na bieżąco odrabiają lekcje z alkoholoznawstwa. Nic więc dziwnego, że doszło do kupażu tych dwóch branż usługowych. Sam, mimo że nie mam brody, uważam to za genialny pomysł. W jednym miejscu spa dla ciała i dla ducha.

To tylko dwa przykłady na to, że do polskiej gastronomii wdarła się olbrzymia dawka kreatywności. Kucharze i barmani przejęli pałeczkę w biznesie i otwierają miejsca przemyślane i wyspecjalizowane. Możemy przebierać w nich bez liku, kierując się tym, co nam w duszy gra.

Skoro już wiecie, że za oknem czeka wspaniały, różnorodny świat gastronomii, skorzystam z okazji i przybliżę wam ideę jeszcze jednego stylu, który został zapomniany na długie lata, a obecnie przeżywa drugą młodość. Stylem tym jest tiki. Domyślam się, że nie wszyscy mieli okazję się z nim zetknąć, postaram się więc wyjaśnić, czego można się po nim spodziewać i czym tak naprawdę jest. Zacznijmy od genezy słowa. Tiki to przywódca ludów Polinezji. Rzekomo to on zasiedlił wyspy, które tak bardzo kojarzą się z wielkimi posągami na plażach Wysp Wielkanocnych. Miejscowa ludność przedstawiała go za pomocą malowideł, kamiennych rzeźb lub drewnianych totemów, które miały być podziękowaniem za jego hojność. Tiki odpowiadał bowiem za dobrobyt, urodzaj, płodność, czyli za wszystko, co w życiu najważniejsze.

Ale zaraz. Mieliśmy mówić o koktajlach, a nie o wyspiarskim rękodziele. Z tym tematem tiki również ma wiele wspólnego. Gdy w 1933 r. w Stanach Zjednoczonych zniesiono prohibicję, obywatele rozproszeni na wyspach karaibskich zaczęli masowo powracać do swej ojczyzny. Amerykańskie gorzelnictwo powoli podnosiło się z kolan, jednakże rynek nasycony był ciągle alkoholem pochodzącym z przemytu. I całe szczęście. Konserwatywne społeczeństwo przekonało się przez te ciężkie 13 lat do jakości innych alkoholi, wśród których królował wcześniej niedoceniany rum. Poza tym, że nie odbiegał jakościowo od szlachetnych bourbonów i żytnich whisky, miał jeszcze jedną, gigantyczną zaletę – był tani jak barszcz. Butelkę tego złocistego trunku można było zakupić już za kilka centów.

Na wybrzeżach Stanów Zjednoczonych zaczęły otwierać się knajpki zainspirowane alkoholowymi wycieczkami na Karaiby, które podczas prohibicji stały się najczęstszą destynacją procentowej rozpusty. Rynek amerykański czekał jednak na pioniera, który wprowadzi do niego jakość i wypromuje jako raj, dostępny dla wszystkich i do tego za bardzo przystępną cenę.

Chwilę później – w 1934 r. – Ernest Raymond Beaumont Gantt, czyli sławny Don The Beachcomber, otworzył w Hollywood drzwi do niewielkiego lokalu, w którym dominował egzotyczny wystrój nawiązujący do kultury tiki, rumowe przysmaki i azjatycka kuchnia przyozdobiona tropikalnymi kwiatami i owocami. Tak, dobrze przeczytaliście – azjatycka. Ów pionier zatrudniał w kuchni Filipińczyków, którzy gotowali tanio i smacznie, a Don nadawał potrawom wyspiarski wygląd. Nazwany od nazwiska założyciela bar odniósł wielki sukces, ściągając w swoje progi rzesze fanów, w tym hollywoodzką śmietankę filmową.

W niedługim czasie pojawili się jego naśladowcy, którzy gotowi byli pomóc w rozwoju nowego, charakterystycznego trendu. Najważniejszym rywalem dla Beachcombera stał się Victor Bergeron, zwany Trader Vic. Z biegiem czasu nazwy ich barów stały się coraz popularniejsze, aż w końcu obydwaj zaczęli tworzyć na terenie Stanów Zjednoczonych i poza nimi sieć. W parze z rozwojem biznesu rosła rywalizacja. Właściciele barów podkupywali sobie wzajemnie personel i wykradali najlepsze i najpopularniejsze receptury rumowych koktajli. Wkrótce wszystkie przepisy były więc szyfrowane i tylko autorzy wiedzieli, jak je odczytać.

Skoro jesteśmy przy koktajlach, to chyba najlepsza okazja do zaprezentowania kilku z nich. Mówiąc o tiki nie sposób przeoczyć Mai Tai i Zombie. Stały się niemalże wizytówką tej kultury. Ciekawostką jest, że to jedyny trend w barmaństwie, który w jednym przepisie łączy ze sobą różne destylaty tego samego pochodzenia. Rum często nazywany jest „dzikim”, ponieważ jest niezwykle zróżnicowany. Na różnorodność wpływa mnogość metod produkcji i styli charakterystycznych dla państw kolonizujących niegdyś wyspy produkujące destylaty z trzciny cukrowej. Zresztą spójrzcie i spróbujcie sami. Jeśli udało mi się ostudzić na chwilę wasze pragnienie, wróćmy na szlak sporu pomiędzy Trader Vicem i Don The Beachcomberem. „Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta” – gdy dwóch panów zajętych było własną wojną, do gry wkroczyli kolejni gracze z dużo większym kapitałem.

Wśród nowych tiki przedsiębiorców znalazł się Walt Disney, który otworzył gigantyczny park rozrywki, w całości stylizowany na polinezyjski, wyspiarski klimat. Następny był Hugh Hefner, który zakupił wyspę i urządził ją w egzotycznym stylu, przeznaczając na głośne imprezy promujące „Playboya”. Urokowi tiki ulegli też Elvis Presley i całe amerykańskie społeczeństwo. Wkrótce w każdym domu mieniło się od bambusowych mebli, zwierzęcych skór na ścianach, drewnianych figurek podtrzymujących abażury lamp i malowideł, przedstawiających półnagie Hawajki w naszyjnikach z kwiatów i spódniczkach z trawy. Do popularnej muzyki jazzowej dogrywano odgłosy dzikich zwierząt i tubylczych rytuałów. Świat oszalał na punkcie tiki. Na tym etapie nie można już jednoznacznie utożsamiać tiki z kulturą polinezyjską. Stała się popowa i komercyjna, ale dalej pociągająca, gdyż polegała na wyobrażeniu raju, do którego każdy chce uciec.

Od momentu sprowadzenia tej kultury do Stanów Zjednoczonych stała się ona wytworem wyobraźni, który ciągle ewoluuje. Obecnie kojarzymy ją z drewnianymi lub ceramicznymi naczyniami, imitującymi polinezyjskich bogów, z których sączymy rześkie Mai Tai’e i Zombie. Nie ma w tym nic złego. Każdy z nas ma własną wizję raju, a wszystkie zawarte są w tiki.

MAI TAI
30 ml jamajskiego rumu
30 ml agricole rumu
30 ml świeżego soku z limonki
15 ml likieru z gorzkich pomarańczy
15 ml syropu Orgeat (syrop z migdałów, przyprawiony wodą z kwiatu pomarańczy)

Wszystkie składniki należy wstrząsnąć wraz z kruszonym lodem, a następnie przelać do szklanki lub specjalnego kubka tiki. Mai Tai najlepiej dekorować miętą i skórką pomarańczową.

ZOMBIE
30 ml jamajskiego rumu
30 ml portorykańskiego rumu
20 ml rum damarera w wersji overproof, czyli o objętości alkoholu powyżej 40%
10 ml Falernum (kultowy likier karaibski z imbiru, goździków, ziela angielskiego, gałki muszkatołowej i limonki)
20 ml soku z grejpfruta
20 ml soku z limonki
10 ml syropu cynamonowego
kilka kropli absyntu
kilka kropli Angostury
Bitters

Wszystkie składniki wstrząsamy z lodem kruszonym i przelewamy do stosownego naczynia. Jeśli nie jest to kubek tiki, upewnijcie się, że ma wystarczającą pojemność aby pomieścić tego rumowego killera.

Autor: Jakub Kozłowski

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Polowanie

Moim głównym zajęciem są ostatnio szkolenia i audyty w restauracjach w całej Polsce. To, co obserwuję w większości miejsc, przeraża chaosem i nieprzewidywalnością. Kojarzy mi się z nieustannym polowaniem - na inwestora, na pracownika, na gościa, na wykonawcę i na dostawcę.

Tomasz Źródłowski: czas miecza i topora

Początek roku to zawsze dziwny czas. Nie wiadomo, czy jeszcze podsumowywać poprzedni rok, czy już planować kolejny. W większości przypadków jest tak, że podsumowanie prowadzi do wniosków, które mają nam pomóc w zaplanowaniu kroków do przodu.

ANNA OLEKSAK: CZY RESTAURACJE POTRZEBUJĄ "TRZECIEJ FALI" W KAWIE?

Minęło trochę czasu od mojej ostatniej serii artykułów dla "Food Service". Tymczasem rynek kawy i kultura kawowa rozwijają się w Polsce i nurtuje mnie pytanie, czy tzw. trzecia fala w kawie ma szansę zagościć w polskich restauracjach. Czy w ogóle jest taka potrzeba?

ADAM CHRZĄSTOWSKI: BIORÓŻNORODNOŚĆ I DOBROSTAN

Razi mnie globalizacja produkcji żywności, obrót surowcami, produktami oraz ludzką pracą w imię zysku panujących nad światem korporacji. Zwracam uwagę na food miles, rodzaj opakowań i producenta żywności. Mój żywieniowy światopogląd opiera się na dwóch filarach: produkcie i terroir.

Adam Chrząstowski: Czyżby kryzys w kulinarnych social mediach?

Od kilku znajomków działających na pograniczu kulinariów i IT dochodzą mnie wieści, że dzieje się coś dziwnego. Posty recenzentów i blogerów mają ostatnio mniej odsłon, like’ów i subskrypcji. Zmniejsza się ich zasięg.

Artur Musztyfaga: Amerykański sen o polskim BBQ

Od Montany na północy, przez rozsławione Kentucky w centrum, po Teksas na południu - tak szeroko i daleko sięga amerykańska miłość do BBQ. USA barbecue stoi, to fakt. 4 lipca, gdy wszystkie stany świętują Dzień Niepodległości, Amerykanie całymi rodzinami siadają do grillowania. To część ich kultury.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej