x

IGRZYSKA SOMMELIERÓW

Kategoria: Wino    26.06.2017

27 maja w Warszawie odbyła się 17. edycja Mistrzostw Polski Sommelierów. Nowym Mistrzem Polski został Marek Przyborek, pracujący na co dzień w restauracji Northcote w brytyjskim Langho. Drugie miejsce zajął Maciej Sokołowski, kolejne zaś Maciej Łyko,

Foto: Jacek Taranko
Foto: Jacek Taranko
W konkursie startowało 20 sommelierów zarówno tych pracujących w Polsce, jak i za granicą. Mistrzostwa miały dwa etapy. Na zamknięte dla obserwatorów eliminacje składał się test z wiedzy o winie, degustacja oraz praktyczna część indywidualna. Finał zaś, do którego zakwalifikowały się trzy osoby, odbywały się na scenie przed publicznością. Finaliści musieli się zmierzyć m.in. z korektą karty win, a także z zadaniami praktycznymi, takimi jak degustacja w ciemno czterech win kalifornijskich: Marimar Torres La Masia Chardonnay Russian River 2014, Ravenswood Old Vine Zinfandel Lodi 2013, Edna Valley Pinot Noir Central Coast 2014 i Ridge Cabernet Sauvignon Estate Santa Cruz 2013. Kandydaci do tytułu mistrza musieli też popisać się umiejętnością obsługi klientów restauracji, dobierając wina do zamawianych dań i doradzając jurorom wcielającym się w role klientów.

Nie ulega wątpliwości, że w pracy sommeliera równie ważne jak wiedza  merytoryczna są umiejętności interpersonalne – zdolność do właściwego reagowania na nieprzewidywalne sytuacje, okazywanie szacunku gościowi, uśmiech, kontakt wzrokowy i chęć przebywania z innymi ludźmi. Podczas finału jurorzy sprawdzali, w jaki sposób kandydaci radzą sobie w sytuacji stresującego serwisu oraz jak wygląda ich umiejętność pracy w grupie.

Marek Przyborek, zwycięzca tegorocznych mistrzostw, cieszył się, że zdecydowana większość finałowych zadań przypadła mu do gustu: – Jednoczesna obsługa trzech stołów w restauracji to sommelierski chleb powszedni. W finale najwięcej problemów sprawiło mi wymyślenie na poczekaniu klasycznych dań polskiej kuchni, zupełnie się z tego nie przygotowałem i improwizowałem.

Chyba najtrudniejsza w całych zawodach była część praktyczna eliminacji – trzeba było zdekantować butelkę czerwonego wina i rozlać ją do ośmiu kieliszków (jeden okazał się ubrudzony szminką), a w tak zwanym międzyczasie odpowiedzieć na pytania – wszystko pod sporą presją czasu. Przyznam bez bicia, że nie tylko nie zauważyłem brudnego kieliszka (obstawiałem już raczej zagrywkę z inną liczbą kieliszków stojących na stole – jak to miało miejsce na MŚ w Wiedniu), a co gorsza, pomyliłem się w matematyce i nie nalałem ośmiu równych kieliszków – relacjonował nowy mistrz.

Finaliści wykazali się imponującą wiedzą i umiejętnością doboru wina do  niebanalnie skomponowanych potraw. – Poziom konkursu jest z roku na rok wyższy, polscy sommelierzy nie odbiegają już w żadnym stopniu od kolegów z krajów o zdecydowanie bardziej rozwiniętej kulturze wina – powiedział Piotr Kamecki, prezydent SSP (Stowarzyszenia Sommelierów Polskich). Kamecki podkreślił także, że rywalizacja między uczestnikami mistrzostw jest coraz silniejsza również dlatego, że wzrosło znaczenie tytułu Mistrza Polski. Laureaci polskich zawodów stali się liczącymi się graczami międzynarodowymi i sięgają po nagrody w ważnych konkursach za granicą. Piotr Pietras, zwycięzca dwóch poprzednich edycji Mistrzostw Polski, zdobył kilka tygodni temu srebrny medal na Mistrzostwach Europy Sommelierów.

Tomasz Kolecki, tegoroczny juror, a zarazem wiceprezydent SSP, podkreślił, że startowanie w mistrzostwach sprzyja rozwojowi profesjonalnych umiejętności: – Sommelierzy w żaden inny sposób tak szybko nie zdobędą wiedzy o kierunkach, nad którymi powinni pracować, by dalej rozwijać się w prawidłowy i skuteczny sposób. Jest to także najlepszy moment na zaistnienie wśród osób rozpoznawanych przez branżę, w tym przede wszystkim przez przyszłych pracodawców i współpracowników.

Oglądanie finałów na żywo jest niezwykle emocjonujące dla publiczności, ponieważ można wtedy ocenić, jak sommelierzy radzą sobie w nieprzewidzianych i tak naprawdę niekomfortowych dla siebie sytuacjach. Jednym z tegorocznych zadań była współpraca z commis sommelierem, w rolę którego wcielił się były Mistrz – Andrzej Strzelczyk. Dzięki temu zadaniu można było zobaczyć, w jaki sposób sommelier komunikuje się ze swoim zespołem.

Na koniec cenna rada od tegorocznego zwycięzcy: – Konsekwentnie dążcie do celu i wyciągajcie wnioski ze swoich porażek. Jeżeli bycie sommelierem jest Maciej Łyko tym, co chcecie robić – pracujcie ciężko i każdego dnia. Świetnie sprawdzi się japońska filozofia kaizen, warto też odnieść się do tego, co na ekranie robił Rocky Balboa. Każdy wielki cel jest sumą tysiąca małych kroków – tłumaczył Marek Przyborek.

Juror Tomasz Kolecki doradza zaś: – Sommelierom, którzy planują start w mistrzostwach, chciałbym polecić zapoznanie się z elementami wiedzy o winie, które zazwyczaj uznają za mniej ich pasjonujące. Zarówno z zagadnieniami teoretycznymi, degustacyjnymi i serwisowymi. Wszyscy aspirujący do tytułu mistrza, powinni degustować i współpracować ze swoim zespołem w sposób pełny i ciągły. Przede wszystkim jednak zalecam przełamanie tremy i pojawienie się w dniu mistrzostw w gronie kandydatów.

Celem mistrzostw jest podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności zawodowych wśród sommelierów w Polsce, a także budowanie świadomości znaczenia wina nie tylko wśród młodych adeptów zawodu, ale również całej branży gastronomicznej

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Jakie wina najlepiej smakują w latem?

W słoneczne dni w restauracjach goście chętniej zamawiają wino - delikatne, orzeźwiające i dobrze schłodzone. Podpowiadamy, które szczepy najlepiej smakują w czas kanikuły.

Słoweńska Istria - raj dla foodies

Istria to półwysep podzielony między trzy kraje: Chorwację, Włochy i Słowenię. Słoweńska część zapewnia mieszkańcom tego kraju dostęp do morza. Miejsce słynie z trufli, oliwy, ryb oraz oczywiście wina. Jego produkcja i konsumpcja zakorzenione są głęboko w słoweńskim DNA i sięgają czasów rzymskich.

Internetowy Festiwal Polskiego Wina

Największa ma 33 ha, najstarsza skończyła w tym roku 40 lat, a ta najwyżej położona znajduje się 563 m n. p. m. - na mapie Polski znajduje się aż kilkaset winnic. Dzięki Festiwalowi Polskie Wino Online bez wychodzenia z domu będzie można poznać polskie wino. Wydarzenie startuje 23 kwietnia.

MODA NA KALIFORNIĘ

O promocji i sprzedaży win kalifornijskich na polskim rynku rozmawiamy z Paulem Mollemanem, dyrektorem Biura Europejskiego Wine Institute of California.

10 pytań do Michała Gajewskiego

Michał Gajewski jest głównym sommelierem w Śląskiej Prohibicji. W swoim zawodzie ceni najbardziej możliwość ciągłego rozwoju oraz kontakt z gośćmi.

Adam Pawłowski: Obalamy mity

Mity winiarskie są jak plotki, które wędrując od adresata do adresata, nabierają coraz nowszych wątków i przeinaczają pierwotną informację. Przyjrzyjmy się tym najpowszechniejszym i jednocześnie sprawdźmy, czy jest w nich chociaż ziarnko prawdy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej