x

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: MACIEJ ŁYKO

Kategoria: Wino    26.06.2017

W pracy moim głównym celem jest zadowolenie gości naszej restauracji. To oni są najważniejsi i to dla nich nasza profesja została stworzona. Poza pracą moje prywatne cele to zwycięstwo w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski Sommelierów oraz zdanie egzaminu Master Sommelier.

Foto: Olaf Kuziemka
Foto: Olaf Kuziemka
Dlaczego wino?
Podejrzewam, że jak u wielu osób, był to raczej przypadek niż świadoma decyzja. Z czasem przerodził się w pasję, sposób na życie, choć moja narzeczona woli to określać mianem obsesji.

Od jak dawna pracujesz w środowisku winiarskim i jaka była twoja pierwsza praca?
Wszystko zaczęło się w 2009 r. Miałem 23 lata i szukałem zajęcia, które pozwoliłoby mi się usamodzielnić. Natknąłem się wtedy na pana Roberta Mielżyńskiego, który mimo mojego zerowego doświadczenia postanowił dać mi szansę i zatrudnił w swoim oddziale w Poznaniu. Z sentymentem wspominam ten czas. Poznałem tam wielu świetnych ludzi. Gorąco pozdrawiam Poznań.

Kogo w świecie wina podziwiasz i dlaczego?
Podziwiam wszystkich sommelierów, sprzedawców i ludzi związanych z winem, którzy poświęcają czas, energię i środki finansowe na ciągłe doskonalenie się i osiąganie wyznaczonych przez siebie celów. Najlepszym przykładem może tutaj być Piotr Pietras, który udowodnił, że dzięki uporowi i ciężkiej pracy można osiągnąć bardzo wiele.

Co robisz, żeby rozwijać się jako sommelier?
Degustuję, czytam, pracuję, podróżuję, rozmawiam z ludźmi.

Gdybyś mógł spróbować dowolnego wina, co byś wybrał i z kim byś je wypił?
Chyba nie potrafię się zdecydować na jedno wino. Jest ich zbyt wiele. Z drugiej strony są kultowe etykiety, których boję się spróbować z obawy przed rozczarowaniem. Dlatego lepiej, żeby zostały na liście „do spróbowania”. Gdybym miał wybrać jedno wino, to wróciłbym do butelki, która mnie ostatnio urzekła – Domaine de Trevallon 2005. Wypiłbym ją z moją narzeczoną.

Dobry sommelier jest...?
Ambitnym, ciągle rozwijającym się człowiekiem, który poprzez profesjonalizm i osobowość zapewnia gościom jak najlepszy serwis.

Ulubione połączenie jedzenia i wina?
Będę tutaj mało profesjonalny, wybrałbym rieslinga do wszystkiego! A poważnie mówiąc, połączenie wina Valenciso Rioja Reserva z 2000 r. z popisowym daniem naszego szefa, czyli Presa Iberica, podawaną z musem z bakłażana i ponzu, tworzy niezapomniane wrażenie.

Ulubione aspekty twojej pracy?
Praca z ludźmi, dla których wino i jedzenie to pasja.

Jakie cele realizujesz jako sommelier?
W pracy moim głównym celem jest zadowolenie gości naszej restauracji. To oni są najważniejsi i to dla nich nasza profesja została stworzona. Poza pracą moje prywatne cele to zwycięstwo w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski Sommelierów oraz zdanie egzaminu Master Sommelier.

Co najmniej lubisz w swojej pracy?
Chyba godziny pracy. Nie jest to etat od 9 do 17.

BIO
Stanowisko/restauracja:
asystent head sommeliera w restauracji Launceston Place w Londynie
Data i miejsce urodzenia:
15.01.1986 r., Śrem
Najważniejsze osiągnięcia:
Współzarządza kartą win liczącą ponad 500 etykiet. Court of Master Sommeliers Advanced Certificate, Wine and Spirit Education Trust Advanced Certificate, III miejsce w Mistrzostwach Polski Sommelierów 2017.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Adam Pawłowski: Różowe prosecco

Do tej pory kojarzyliśmy prosecco z białym winem musującym, ale wygląda na to, że już wkrótce paleta barw tego bardzo popularnego włoskiego trunku zostanie uzupełniona o kolor różowy. Pierwsze butelki zobaczymy w przyszłym roku, ale już teraz przyjrzyjmy się temu fascynującemu wariantowi prosecco.

ADAM PAWŁOWSKI: WINNICE W OGNIU

Ostatniej jesieni oczy całego świata winiarskiego ponownie skierowały się na Kalifornię. Dopiero co winiarze otrząsnęli się po fatalnym w skutkach trzęsieniu ziemi w 2014 r., a znów musieli stawić czoła żywiołom natury.

ADAM PAWŁOWSKI: WCZEŚNIAK

Rocznik 2018 zapisze się w historii winiarstwa europejskiego jako jeden z najwcześniejszych. Wszystkiemu winne letnie upały, które zintensyfikowały dojrzewanie owoców i tym samym przyspieszyły zbiory nawet o miesiąc.

CALIFORNIA WINE FESTIVAL 2017

14 marca br. po raz pierwszy w ramach konferencji Food Service Summit odbyła się największa prezentacja win z Kalifornii na polskim rynku. Kalifornijscy winiarze oraz ich rodzimi importerzy tłumnie odwiedzili festiwal, prezentując najlepsze butelki ze swoich winnic.

11 warszawskich restauracji w prestiżowym rankingu Star Wine List

Star Wine List - przewodnik po najlepszych wine barach i restauracjach z winem na świecie - wydał warszawską edycję. Jej kuratorem jest sommelier Norbert Dudziński. Na listę wyróżnionych trafiło 11 miejsc. Sprawdź jakie!

Nie tylko szampan, czyli o winach musujących na Sylwestra

Żadna inna okazja nie kojarzy się tak mocno z winem musującym jak powitanie Nowego Roku. Jeśli butelka szampana to dla nas zbyt duży wydatek, możemy zastąpić go winem musującym z Hiszpanii lub Włoch. Warto zatem znać różnice w metodach produkcji i wiedzieć, które oznaczenia na etykietach są istotne.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej