x

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: MACIEJ ŁYKO

Kategoria: Wino    26.06.2017

W pracy moim głównym celem jest zadowolenie gości naszej restauracji. To oni są najważniejsi i to dla nich nasza profesja została stworzona. Poza pracą moje prywatne cele to zwycięstwo w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski Sommelierów oraz zdanie egzaminu Master Sommelier.

Foto: Olaf Kuziemka
Foto: Olaf Kuziemka
Dlaczego wino?
Podejrzewam, że jak u wielu osób, był to raczej przypadek niż świadoma decyzja. Z czasem przerodził się w pasję, sposób na życie, choć moja narzeczona woli to określać mianem obsesji.

Od jak dawna pracujesz w środowisku winiarskim i jaka była twoja pierwsza praca?
Wszystko zaczęło się w 2009 r. Miałem 23 lata i szukałem zajęcia, które pozwoliłoby mi się usamodzielnić. Natknąłem się wtedy na pana Roberta Mielżyńskiego, który mimo mojego zerowego doświadczenia postanowił dać mi szansę i zatrudnił w swoim oddziale w Poznaniu. Z sentymentem wspominam ten czas. Poznałem tam wielu świetnych ludzi. Gorąco pozdrawiam Poznań.

Kogo w świecie wina podziwiasz i dlaczego?
Podziwiam wszystkich sommelierów, sprzedawców i ludzi związanych z winem, którzy poświęcają czas, energię i środki finansowe na ciągłe doskonalenie się i osiąganie wyznaczonych przez siebie celów. Najlepszym przykładem może tutaj być Piotr Pietras, który udowodnił, że dzięki uporowi i ciężkiej pracy można osiągnąć bardzo wiele.

Co robisz, żeby rozwijać się jako sommelier?
Degustuję, czytam, pracuję, podróżuję, rozmawiam z ludźmi.

Gdybyś mógł spróbować dowolnego wina, co byś wybrał i z kim byś je wypił?
Chyba nie potrafię się zdecydować na jedno wino. Jest ich zbyt wiele. Z drugiej strony są kultowe etykiety, których boję się spróbować z obawy przed rozczarowaniem. Dlatego lepiej, żeby zostały na liście „do spróbowania”. Gdybym miał wybrać jedno wino, to wróciłbym do butelki, która mnie ostatnio urzekła – Domaine de Trevallon 2005. Wypiłbym ją z moją narzeczoną.

Dobry sommelier jest...?
Ambitnym, ciągle rozwijającym się człowiekiem, który poprzez profesjonalizm i osobowość zapewnia gościom jak najlepszy serwis.

Ulubione połączenie jedzenia i wina?
Będę tutaj mało profesjonalny, wybrałbym rieslinga do wszystkiego! A poważnie mówiąc, połączenie wina Valenciso Rioja Reserva z 2000 r. z popisowym daniem naszego szefa, czyli Presa Iberica, podawaną z musem z bakłażana i ponzu, tworzy niezapomniane wrażenie.

Ulubione aspekty twojej pracy?
Praca z ludźmi, dla których wino i jedzenie to pasja.

Jakie cele realizujesz jako sommelier?
W pracy moim głównym celem jest zadowolenie gości naszej restauracji. To oni są najważniejsi i to dla nich nasza profesja została stworzona. Poza pracą moje prywatne cele to zwycięstwo w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski Sommelierów oraz zdanie egzaminu Master Sommelier.

Co najmniej lubisz w swojej pracy?
Chyba godziny pracy. Nie jest to etat od 9 do 17.

BIO
Stanowisko/restauracja:
asystent head sommeliera w restauracji Launceston Place w Londynie
Data i miejsce urodzenia:
15.01.1986 r., Śrem
Najważniejsze osiągnięcia:
Współzarządza kartą win liczącą ponad 500 etykiet. Court of Master Sommeliers Advanced Certificate, Wine and Spirit Education Trust Advanced Certificate, III miejsce w Mistrzostwach Polski Sommelierów 2017.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Gala Magazynu Wino już wkrótce

4-6 listopada br. winiarska Polska będzie świętować XI Grand Prix "Magazynu Wino". Już po raz 11. "Magazyn Wino" wyróżni doskonałe wina, promotorów kultury winiarskiej, restauracje i sommelierów, których wkład w rozwój kultury wina w Polsce zostanie uhonorowany nagrodami Grand Prix 2016.

Wina wegańskie. Czym się różnią od pozostałych?

Choć wino jest wytwarzane jedynie z winogron i drożdży, to nie zawsze jest produktem, który możemy określić jako w 100% pochodzenia roślinnego. Co sprawia, że jeden trunek możemy nazwać wegańskim, a inne nie?

Krajowy rynek cydru dramatycznie spada

- Jeśli nic nie zmieni się w kwestii legislacji, to o cydrze będziemy mogli zapomnieć w ciągu 3-4 lat - takie alarmujące prognozy docierają od krajowych producentów do Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

ZA NAMI "VARSOVINO"

26 września w stołecznej Fortecy odbyła się 13. edycja Wielkiej Wystawy Win Hiszpańskich "Varsovino ". 29 winiarni przedstawiło swoją ofertę polskim importerom i dystrybutorom wina. Degustacja win hiszpańskich była okazją do spróbowania ponad 250 rodzajów win.

Adam Pawłowski: Wina alkoholu

Żeby zrozumieć, czym dla wina jest alkohol, spróbujmy wina bezalkoholowego.

Z winiarskich piwnic: 2020 to doskonały rocznik w Niemczech

Tegoroczny sezon na winobranie zaowocował w Niemczech znakomitą jakością winogron i plonem lekko poniżej przeciętnego, szacowanym na 8,6 mln hektolitrów w skali ogólnokrajowej. Winiarze wiążą spore nadzieje na uzyskanie wybitnie szlachetnych i wykwintnych win deserowych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej