x

Debic Pastry Cup - nowy konkurs cukierniczy na mapie Polskich

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    12.02.2019

Na tegorocznej edycji targów EuroGastro i Worldhotel (27-29 marca 2019) zadebiutuje nowy konkurs cukierniczy, którego organizatorem jest gwiazda polskiego cukiernictwa Paweł Mieszała we współpracy z MT Targi Polska.

EuroGastro. Foto: materiały prasowe.
EuroGastro. Foto: materiały prasowe.
W konkursie „Debic Pastry Cup” mogą wziąć udział wyłącznie profesjonaliści – dwuosobowe drużyny w składzie:

  • cukiernik/pastry chef lub cuisine chef,
  • asystent/pomocnik (osoby pracujące lub kształcące się w zawodzie).

Drużyny zakwalifikowane do finału będą miały do wykonania dwa zadania: przygotowanie 2 identycznych tortów oraz 12 talerzy z deserami restauracyjnymi. Czas przewidziany na wykonanie zadań to 3 godziny zegarowe + 30 minut dodatkowego czasu na przygotowanie stanowiska do pracy oraz posprzątanie po wykonaniu zdań.

Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać już tylko do piątku, 15 lutego 2019 r. Spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń Komisja Konkursu wybierze 6 drużyn, które podejmą rywalizację w wielkim finale zaplanowanym na drugi dzień targów – czwartek, 28 marca. Ocenie podlegać będą nie tylko wykonane desery, ale także praca zespołu. Dla trzech najlepszych ekip przewidziane są nagrody finansowe.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu (przy współpracy z MT Targi Polska) jest Paweł Mieszała, cukiernik z 29-letnim doświadczeniem. Poza zdobyciem tytułu Mistrza Polski i świata w cukiernictwie oraz dwóch brązowych medali w kulinarnych Mistrzostwach świata w Luksemburgu, Paweł jest też jedynym Polakiem, który uzyskał certyfikat jurorski  w kategorii PastryArt WACS. Wydał album „Wykwintne desery polskie”, a od 2016 roku jest  chefem i właścicielem Cukierni Pawlova.

Partnerem konkursu została marka Debic, producent szerokiego asortymentu produktów nabiałowych, takich jak specjalistyczne śmietanki oraz śmietanki w sprayu, masła, gotowe do użytku bazy do deserów i inne rozwiązania. Producentem marki Debic jest firma FrieslandCampina.

Zaproszenie na konkurs: https://youtu.be/kGYJphK0MCA

Poza konkursem „Debic Pastry Cup” w trakcie targów są zaplanowane liczne pokazy i atrakcje. Między innymi:

  • Pokazy Szefów Kuchni i Cukierni, w trakcie którego będzie można obserwować współpracę zespołów złożonych z kucharza i cukiernika przy przygotowywaniu przystawki oraz deseru;
  • Smart Cuisine, dania dietetyczne – Konkurs Fundacji Klubu Szefów Kuchni;
  • Międzynarodowy Konkurs Barmański „Barmatic Cup” Stowarzyszenia Polskich Barmanów;
  • „International CHEF Culinary Cup”, edycja 2019, pod patronatem Jerzego Pasikowskiego;
  • 11. edycja Konkursu Roberta Sowy „Kulinarny Talent 2019″;
  • 14. Festiwal Kuchni Greckiej Teo Vafidisa;
  • 11. Olimpiada Kawy® organizowana przez Apro Trade/Akademia Kawy® we współpracy z MT Targi Polska pod patronatem SCAE (Specialty Coffee Association of Europe).

Targom towarzyszyć będą też szkolenia i konferencje z zakresu marketingu, finansów i zarządzania lokalami. Nowością będzie dwudniowy Program Edukacyjny „Profesjonalny Menedżer Restauracji”, opracowany wspólnie z Kongresem Szefów Kuchni.

Rejestracja i bilety

23. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro i 12. edycja Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel odbędą się w dniach 27-29 marca 2019 r. w Ptak Warsaw Expo.

Rejestracja i bilety dostępne są na stronie: www.mttargionline.pl/EuroGastro2019.

Więcej informacji o konkursie „Debic Pastry Cup” oraz targach EuroGastro 2019 i WorldHotel 2019 na stronie  www.eurogastro.com.pl  oraz na nowym portalu www.e-gastro.com.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ostatni Gault&Millau Tour w 2017

Poznajcie najlepszych szefów kuchni z Północnej Polski! Na ostatnim Gault&Millau Tour tego roku, który odbył się 18 września br. przyznano pięć regionalnych nagród dla najlepszych szefów kuchni z Pomorza, Kujaw, Mazur, Warmii, Suwalszczyzny i Podlasia.

Rozpal biznes w plenerze

W październiku tego roku w Krynicy Zdrój odbyła się trzecia i zarazem ostatnia w tym roku kolacja z cyklu Dinner With A View. Jakie są korzyści z realizacji tego typu projektów i czy możemy liczyć na kontynuację?

Ucz się o kawie z marką Lavazza

W połowie października w warszawskim Forcie 8 odbyło się uroczyste otwarcie Polskiego Centrum Szkoleniowego Lavazza.

Polacy na 25 edycji Olimpiady Kulinarnej IKA w Stuttgarcie

Około 2 tysięcy kucharzy i cukierników z ponad 60 krajów zaprezentuje swoje umiejętności podczas Olimpiady IKA, która potrwa od 14 do 19 lutego 2020 r. Wśród uczestników walczących o złote, srebrne i brązowe medale znalazły się dwie drużyny narodowe z Polski - seniorów i juniorów.

Targi HoReCa Kraków za nami

Niemal 400 wystawców z 20 krajów, ponad 15 tys. zwiedzających, kilkadziesiąt godzin pokazów szefów w ramach Kuchni Mistrzów, kilkanaście tysięcy butelek win z całego świata - tak wyglądała 25. edycja Targów HoReCa/GastroFood/EnoExpo, która odbyła się w dniach 15-17 listopada w Expo Kraków.

Patryk Kowalski i Janusz Lemiesz ambasadorami alkoholi Coca-Coli

Zza baru do pracy dla korporacji - Patryk Kowalski i Janusz Lemiesz, doświadczeni eksperci barowi od lat związani z branżą gastronomiczną zostali ambasadorami alkoholi, które Coca-Cola HBC ma w swym portfolio od kilku miesięcy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej