x

Debic Pastry Cup - nowy konkurs cukierniczy na mapie Polskich

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    12.02.2019

Na tegorocznej edycji targów EuroGastro i Worldhotel (27-29 marca 2019) zadebiutuje nowy konkurs cukierniczy, którego organizatorem jest gwiazda polskiego cukiernictwa Paweł Mieszała we współpracy z MT Targi Polska.

EuroGastro. Foto: materiały prasowe.
EuroGastro. Foto: materiały prasowe.
W konkursie „Debic Pastry Cup” mogą wziąć udział wyłącznie profesjonaliści – dwuosobowe drużyny w składzie:

  • cukiernik/pastry chef lub cuisine chef,
  • asystent/pomocnik (osoby pracujące lub kształcące się w zawodzie).

Drużyny zakwalifikowane do finału będą miały do wykonania dwa zadania: przygotowanie 2 identycznych tortów oraz 12 talerzy z deserami restauracyjnymi. Czas przewidziany na wykonanie zadań to 3 godziny zegarowe + 30 minut dodatkowego czasu na przygotowanie stanowiska do pracy oraz posprzątanie po wykonaniu zdań.

Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać już tylko do piątku, 15 lutego 2019 r. Spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń Komisja Konkursu wybierze 6 drużyn, które podejmą rywalizację w wielkim finale zaplanowanym na drugi dzień targów – czwartek, 28 marca. Ocenie podlegać będą nie tylko wykonane desery, ale także praca zespołu. Dla trzech najlepszych ekip przewidziane są nagrody finansowe.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu (przy współpracy z MT Targi Polska) jest Paweł Mieszała, cukiernik z 29-letnim doświadczeniem. Poza zdobyciem tytułu Mistrza Polski i świata w cukiernictwie oraz dwóch brązowych medali w kulinarnych Mistrzostwach świata w Luksemburgu, Paweł jest też jedynym Polakiem, który uzyskał certyfikat jurorski  w kategorii PastryArt WACS. Wydał album „Wykwintne desery polskie”, a od 2016 roku jest  chefem i właścicielem Cukierni Pawlova.

Partnerem konkursu została marka Debic, producent szerokiego asortymentu produktów nabiałowych, takich jak specjalistyczne śmietanki oraz śmietanki w sprayu, masła, gotowe do użytku bazy do deserów i inne rozwiązania. Producentem marki Debic jest firma FrieslandCampina.

Zaproszenie na konkurs: https://youtu.be/kGYJphK0MCA

Poza konkursem „Debic Pastry Cup” w trakcie targów są zaplanowane liczne pokazy i atrakcje. Między innymi:

  • Pokazy Szefów Kuchni i Cukierni, w trakcie którego będzie można obserwować współpracę zespołów złożonych z kucharza i cukiernika przy przygotowywaniu przystawki oraz deseru;
  • Smart Cuisine, dania dietetyczne – Konkurs Fundacji Klubu Szefów Kuchni;
  • Międzynarodowy Konkurs Barmański „Barmatic Cup” Stowarzyszenia Polskich Barmanów;
  • „International CHEF Culinary Cup”, edycja 2019, pod patronatem Jerzego Pasikowskiego;
  • 11. edycja Konkursu Roberta Sowy „Kulinarny Talent 2019″;
  • 14. Festiwal Kuchni Greckiej Teo Vafidisa;
  • 11. Olimpiada Kawy® organizowana przez Apro Trade/Akademia Kawy® we współpracy z MT Targi Polska pod patronatem SCAE (Specialty Coffee Association of Europe).

Targom towarzyszyć będą też szkolenia i konferencje z zakresu marketingu, finansów i zarządzania lokalami. Nowością będzie dwudniowy Program Edukacyjny „Profesjonalny Menedżer Restauracji”, opracowany wspólnie z Kongresem Szefów Kuchni.

Rejestracja i bilety

23. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro i 12. edycja Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel odbędą się w dniach 27-29 marca 2019 r. w Ptak Warsaw Expo.

Rejestracja i bilety dostępne są na stronie: www.mttargionline.pl/EuroGastro2019.

Więcej informacji o konkursie „Debic Pastry Cup” oraz targach EuroGastro 2019 i WorldHotel 2019 na stronie  www.eurogastro.com.pl  oraz na nowym portalu www.e-gastro.com.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MIĘDZY SHAKEREM A BRZEGIEM PUCHARU

Dziś każdy przemysł wyróżnia najlepsze produkty czy ludzi wybitnych w swoim fachu. Nie inaczej jest na scenie barmańskiej. World Class to konkurs, w którym spośród tysięcy kandydatów na całym świecie wyłaniany jest ten jeden, wyjątkowy, szczycący się nienaganną techniką i kreatywnością.

Kamil Tłuczek ponownie w finale Kulinarnego Pucharu Polski

14 lipca została przyznana ósma nominacja do Kulinarnego Pucharu Polski w ramach konkursu Smaki Galicji. Najwyższe noty od jurorów otrzymał zespół w składzie Kamil Tłuczek i Piotr Kuzdro z restauracji Patio w Grand Hotel Boutique w Rzeszowie.

Eliminacje MONIN Cup Junior 2019

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń szkół gastronomicznych do Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego MONIN Cup Junior 2019!

Polski sukces podczas Kulinarnego Pucharu Świata

Złoto, srebro i brąz dla Polaków to bilans właśnie zakończonego Kulinarnego Pucharu Świata w Luksemburgu. Polscy reprezentanci, wspierani przez Transgourmet i Selgros Cash&Carry stanęli do rywalizacji w trzech kategoriach, mierząc się z przedstawicielami 75 narodowości.

Preeliminacje Bocuse d’Or Poland

Przygotowania do krajowych eliminacji Bocuse d’Or ruszyły pełną parą. Preeliminacje krajowe Bocuse d’Or Polska odbędą się 11 grudnia 2017 r. w Centrum Techniki Kulinarnej Doram w Warszawie przy ul. Racjonalizacji 5.

Trzy srebrne medale dla Narodowej Reprezentacji Polski Kucharzy na Olimpiadzie w Stuttgarcie!

Ponad 2000 szefów kuchni z 60 krajów świata spotkało się na zakończonej właśnie 25. Olimpiadzie Kulinarnej w Stuttgarcie. Narodowa Reprezentacja Polski Kucharzy wróciła z niej z trzema srebrnymi medalami!

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej