x

KULINARNY TRANSATLANTYK

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    28.08.2017

Kolacją autorstwa Sebastiana Krauzowicza zakończyła się tegoroczna edycja Kina Kulinarnego Festiwalu Transatlantyk w Łodzi. 8 dni festiwalu to ponad 200 projekcji filmów, 55 filmowych premier i 63 tysiące widzów, wybitni twórcy z całego świata i wyjątkowe nagrody.

Foto: Transatlantyk Festiwal
Foto: Transatlantyk Festiwal
W wydarzeniu co roku swoje miejsce zajmuje również Kino Kulinarne, którego program przygotowany jest we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Berlinale. Formuła zakłada pięć uroczystych kolacji inspirowanych pięcioma filmami o tematyce okołokulinarnej. W tym roku przygotowała je szóstka wybitnych szefów kuchni: Wojciech Modest Amaro, Robert Skubisz, Katarzyna Daniłowicz, duet Tomasz Purol i Mariusz Pieterwas, oraz Sebastian Krauzowicz. Redakcja „Food Service” miała przyjemność uczestniczyć w uczcie wieńczącej wydarzenie.

Szef kuchni restauracji Sfera z Torunia zaprezentował dania nawiązujące do filmu „André – The Voice of Wine” w reż. Marka Tschelistcheffa, opowiadającego historię popularności wina kalifornijskiego oraz człowieka legendy, który zrewolucjonizował amerykański rynek winiarski – André Tschelistcheffa. Sebastian Krauzowicz przeprowadził gości przez pięć krajów, z którymi życie André było związane: Rosję, Węgry, Francję, USA i Włochy. Propozycje Krauzowicza zachwyciły publiczność prostą formą i wyrazistym smakiem, a do gustu przypadły przede wszystkim: leczo z kiełbasą czabajską, kwaśną śmietaną i dzikimi ziołami, a także perfekcyjnie przyrządzony dorsz w palonym maśle, z asiette z kalafiora, trybulą, maślanką i bagietką. Deser wieńczący kolację – włoską śmietankę – przygotował Maciej Rosiński. Tegoroczną nowością Kina Kulinarnego była plenerowa Kuchnia Transatlantyk, czyli restauracja w formie pop-up usytuowana przy ul. Piotrkowskiej, w której przez cały dzień można było spróbować dań serwowanych przez festiwalowych szefów kuchni.

„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Gala Finałowa Monin Cup Junior 2019

Milena Wysocka zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Barmańskim dla szkół średnich - Monin Cup Junior 2019. W nagrodę będzie reprezentować Polskę w lokalnych zawodach barmańskich Monin w jednym z krajów Unii Europejskiej.

Tip dla załogi: El Popo, Chianti, Santorini i Meltemi premiują pracowników

7 grudnia (poniedziałek) w restauracjach El Popo, Chianti, Santorini i Meltemi odbędzie się akcja "Tip dla załogi". 100 % otrzymanego dochodu z zamówień tego dnia zostanie przekazane na dodatkową premię mikołajkową dla wszystkich pracowników restauracji.

25. urodziny MAKRO Polska

W tym roku MAKRO świętuje 25. lecie istnienia na polskim rynku. Z tej okazji sieć hurtowni przygotowała szereg atrakcji dla swoich klientów.

Finał Wine & Food Noble Night: wyniki konkursu

Za nami jubileuszowa edycja konkursu inicjowanego przez Noble Bank i Noble Concierge. Po raz 10. dwanaście restauracji z całej Polski gotowało na żywo podczas uroczystej gali finałowej.

Co w menu Kulinarnego Pucharu Polski 2018?

Już za trzy miesiące, w dniach 2-3 października, odbędzie się już 18. edycja Kulinarnego Pucharu Polski. Co zaserwują najlepsi kucharze w Polsce?

Jubileusz Wine & Food Noble Night

Po raz 10. dwanaście restauracji z całej Polski gotowało na żywo podczas uroczystej, jubileuszowej gali Wine & Food Noble Night. Ich dania oceniło grono tysiąca gości oraz jury profesjonalne. Zwyciężyła restauracja Szara Gęś z Krakowa.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej