x

JUŻ WKRÓTCE TARGI POLAGRA/INVEST HOTEL

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    28.08.2017

W dniach 25-28 września br. w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli - Polagra Gastro i Invest Hotel. To kompleksowe spojrzenie na rynek, solidna dawka fachowej wiedzy oraz wiele inspiracji.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Tegoroczna ekspozycja poznańskich targów zajmie dwa pawilony. W gronie wystawców pojawią się m.in. liderzy rynku, którzy od kilku lat uczestniczą w poznańskim spotkaniu branży HoReCa, jak: Winterhalter, Rational, Eurofirany, Komat, Andropol, Fameg. Nie zabraknie nowych propozycji w zakresie wyposażenia profesjonalnych kuchni czy przestrzeni hotelowych. W Galerii Innowacji, specjalnej strefie ekspozycyjnej, będzie można zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami w zakresie piecy konwekcyjno-parowych czy szaf chłodniczych, a także z ofertą browarów restauracyjnych. Po raz pierwszy w przestrzeni targowej zostaną zaprezentowane rozwiązania dla gastronomii mobilnej.

W trakcie targów odbędzie się także 17. edycja Kulinarnego Pucharu Polski – konkursu kulinarnego dla profesjonalistów. Do rywalizacji przystąpi 10 ekip nominowanych do finału KPP oraz zwycięzcy ubiegłorocznej edycji. Oceniać ich będą najlepsi szefowie kuchni z Polski i zagranicy, w tym Piotr Kornet oraz Vogel Wynand. Gośćmi targów Polagra Gastro będą również Paweł Gruba i Piotr Rogowski, którzy opowiedzą o kluczowych zadaniach menedżera rentownej restauracji. Szczegółowy program szkoleń i warsztatów dostępny jest na www.polagragastro.pl.

„Food Service" jest patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ruszyło Gault & Millau Tour 2017

Za nami już dwie tegoroczne edycje wydarzenia oraz - Gault & Millau Tour Polska Centralna oraz Gault & Millau Tour Polska Zachodnia.

FINLANDIA® Vodka na festiwalu Wódki i zakąski w Warszawie

Za nami druga edycja Festiwalu Wódki i Zakąski. Przez dwa dni, pod dachem Reduty Banku Polskiego w Warszawie, spotykali się eksperci i pasjonaci gorzelnictwa, miłośnicy sztuki barmańskiej oraz kulinariów.

Branża gastronomiczna zbiera podpisy pod listem otwartym do rządu w związku z koronawirusem

W liście zawarty jest apel o zwolnienie branży gastronomicznej z niektórych podatków w związku z przewidywanymi stratami spowodowanymi szerzeniem się epidemii.

Konferencja Międzykulturowa Turystyka Kulinarna Pokoleń

Jak smakuje Polska? Jakie produkty mogą promować nasz kraj za granicą? Jakie są trendy polskiej turystyki kulinarnej, a jakie potrzeby turysty? To zagadnienia konferencji Międzykulturowa Turystyka Kulinarna Pokoleń, która odbędzie się 23-24 maja w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.

Zwycięzcy Testu Kulinarnego MAKRO

Znamy zwycięzców konkursu pierwszego Testu Kulinarnego, organizowanego w ramach programu Szef dla Młodych Talentów przez sieć hurtowni MAKRO Polska.

Znamy wyniki Wine & Food Noble Night 2018

Do finału 11. edycji gali Wine & Food Noble Night organizowanej przez Noble Concierge stanęło 12 wybitnych kucharzy, którzy specjalnie na tę okazję wraz ze swoimi zespołami przygotowali autorskie menu - przystawkę i danie główne.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej