x

JUŻ WKRÓTCE TARGI POLAGRA/INVEST HOTEL

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    28.08.2017

W dniach 25-28 września br. w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli - Polagra Gastro i Invest Hotel. To kompleksowe spojrzenie na rynek, solidna dawka fachowej wiedzy oraz wiele inspiracji.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Tegoroczna ekspozycja poznańskich targów zajmie dwa pawilony. W gronie wystawców pojawią się m.in. liderzy rynku, którzy od kilku lat uczestniczą w poznańskim spotkaniu branży HoReCa, jak: Winterhalter, Rational, Eurofirany, Komat, Andropol, Fameg. Nie zabraknie nowych propozycji w zakresie wyposażenia profesjonalnych kuchni czy przestrzeni hotelowych. W Galerii Innowacji, specjalnej strefie ekspozycyjnej, będzie można zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami w zakresie piecy konwekcyjno-parowych czy szaf chłodniczych, a także z ofertą browarów restauracyjnych. Po raz pierwszy w przestrzeni targowej zostaną zaprezentowane rozwiązania dla gastronomii mobilnej.

W trakcie targów odbędzie się także 17. edycja Kulinarnego Pucharu Polski – konkursu kulinarnego dla profesjonalistów. Do rywalizacji przystąpi 10 ekip nominowanych do finału KPP oraz zwycięzcy ubiegłorocznej edycji. Oceniać ich będą najlepsi szefowie kuchni z Polski i zagranicy, w tym Piotr Kornet oraz Vogel Wynand. Gośćmi targów Polagra Gastro będą również Paweł Gruba i Piotr Rogowski, którzy opowiedzą o kluczowych zadaniach menedżera rentownej restauracji. Szczegółowy program szkoleń i warsztatów dostępny jest na www.polagragastro.pl.

„Food Service" jest patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

ODLICZANIE DO WIELKIEJ GALI

Za nami już wszystkie tegoroczne regionalne edycje. Dwa ostatnie wydarzenia miały miejsce kolejno: w Krakowie i Sopocie. Już 27 listopada we Wrocławiu odbędzie się finałowa gala i premiera przewodnika Gault & Millau 2018.

Rozpal biznes w plenerze

W październiku tego roku w Krynicy Zdrój odbyła się trzecia i zarazem ostatnia w tym roku kolacja z cyklu Dinner With A View. Jakie są korzyści z realizacji tego typu projektów i czy możemy liczyć na kontynuację?

Browarnicy zrzeszeni

25 stycznia 2018 r. w Warszawie powstało Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych. Władze stowarzyszenia zapowiedziały, że niezwłocznie przystąpią do operacyjnego ustanowienia stowarzyszenia oraz organizacji jego prac.

SZEF PRZYSZŁOŚCI

Szef kuchni Water & Wine, konceptu działającego przy rozlewni Cisowianka Perlage w Drzewcach, otrzymał nagrodę od Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej - Chef D'Avenir (Szef Przyszłości).

Szkolenie Tork VR Clean Hands z nagrodą targów Interclean Amsterdam Online 2020

Innowacyjne szkolenie Tork w zakresie higieny rąk dla pracowników służby zdrowia otrzymało nagrodę publiczności Visitors Choice Award podczas tegorocznych targów Interclean Amsterdam Online.

Polacy na 25 edycji Olimpiady Kulinarnej IKA w Stuttgarcie

Około 2 tysięcy kucharzy i cukierników z ponad 60 krajów zaprezentuje swoje umiejętności podczas Olimpiady IKA, która potrwa od 14 do 19 lutego 2020 r. Wśród uczestników walczących o złote, srebrne i brązowe medale znalazły się dwie drużyny narodowe z Polski - seniorów i juniorów.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej