x

JUŻ WKRÓTCE TARGI POLAGRA/INVEST HOTEL

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    28.08.2017

W dniach 25-28 września br. w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli - Polagra Gastro i Invest Hotel. To kompleksowe spojrzenie na rynek, solidna dawka fachowej wiedzy oraz wiele inspiracji.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Tegoroczna ekspozycja poznańskich targów zajmie dwa pawilony. W gronie wystawców pojawią się m.in. liderzy rynku, którzy od kilku lat uczestniczą w poznańskim spotkaniu branży HoReCa, jak: Winterhalter, Rational, Eurofirany, Komat, Andropol, Fameg. Nie zabraknie nowych propozycji w zakresie wyposażenia profesjonalnych kuchni czy przestrzeni hotelowych. W Galerii Innowacji, specjalnej strefie ekspozycyjnej, będzie można zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami w zakresie piecy konwekcyjno-parowych czy szaf chłodniczych, a także z ofertą browarów restauracyjnych. Po raz pierwszy w przestrzeni targowej zostaną zaprezentowane rozwiązania dla gastronomii mobilnej.

W trakcie targów odbędzie się także 17. edycja Kulinarnego Pucharu Polski – konkursu kulinarnego dla profesjonalistów. Do rywalizacji przystąpi 10 ekip nominowanych do finału KPP oraz zwycięzcy ubiegłorocznej edycji. Oceniać ich będą najlepsi szefowie kuchni z Polski i zagranicy, w tym Piotr Kornet oraz Vogel Wynand. Gośćmi targów Polagra Gastro będą również Paweł Gruba i Piotr Rogowski, którzy opowiedzą o kluczowych zadaniach menedżera rentownej restauracji. Szczegółowy program szkoleń i warsztatów dostępny jest na www.polagragastro.pl.

„Food Service" jest patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Chef Days w Gratz

W dniach 28 i 29 maja w Gratz odbyła się kolejna edycja Chef Days, międzynarodowego wydarzenia gastronomicznego organizowanego przez magazyn Rolling Pin. Wzięli w nim udział m.in.: Ana Roš, Elena Arzak, Tim Raue, Quique Dacosta, czy Lukas Mraz. Jako pierwszy polak w historii wydarzenia, na konferenc

Targi HoReCa Kraków za nami

Niemal 400 wystawców z 20 krajów, ponad 15 tys. zwiedzających, kilkadziesiąt godzin pokazów szefów w ramach Kuchni Mistrzów, kilkanaście tysięcy butelek win z całego świata - tak wyglądała 25. edycja Targów HoReCa/GastroFood/EnoExpo, która odbyła się w dniach 15-17 listopada w Expo Kraków.

Gala Finałowa Monin Cup Junior 2019

Milena Wysocka zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Barmańskim dla szkół średnich - Monin Cup Junior 2019. W nagrodę będzie reprezentować Polskę w lokalnych zawodach barmańskich Monin w jednym z krajów Unii Europejskiej.

Agenda inspiracji

Zagraniczne kongresy gastronomiczne są doskonałą okazją do nawiązywania nowych ciekawych kontaktów oraz do poszukiwania inspiracji. Podsuwamy kilka wskazówek na przyszłoroczne wyjazdy.

Bocuse d’Or Europe 2020 za nami - relacja

Choć Jakub Kasprzak i Patryk Paczkowski nie awansowali do Wielkiego Finału Bocuse d’Or Europe 2020 w Lyonie, to ich występ podczas europejskiej selekcji w Tallinie wśród najlepszych szefów kuchni Starego Kontynentu, trzeba uznać za udany.

KULINARNY PUCHAR POLSKI 2017 - LISTA OBOWIĄZKOWA

Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-27 września w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli Polagra Gastro i Invest Hotel. Przedstawiamy kolejne szczegóły.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej