x

Ruszyło Gault & Millau Tour 2017

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    28.08.2017

Za nami już dwie tegoroczne edycje wydarzenia oraz - Gault & Millau Tour Polska Centralna oraz Gault & Millau Tour Polska Zachodnia.

Foto: Marek Zakrzewski
Foto: Marek Zakrzewski
W restauracji Signature w Warszawie 12 czerwca przyznano cztery nagrody dla najlepszych szefów kuchni regionu Lubelszczyzny i centralnej Polski. W spotkaniu wzięło udział ponad 150 mistrzów kulinariów z województw mazowieckiego, łódzkiego i Lubelszczyzny. Zgodnie z misją Gault & Millau szefowie kuchni podczas Tour uczą się od siebie nawzajem, wymieniają się doświadczeniem, dyskutują o najnowszych trendach kulinarnych i mają okazję poznać regionalne produkty wykorzystywane do przygotowania serwowanych dań.

Głównym punktem programu było wręczenie nagród. Szefem Roku został Robert Trzópek (Bez Gwiazdek, Warszawa). Wyróżnienie w kategorii Szef Jutra powędrowało do Szymona Stacha z Quale Restaurant (Łódź). Michał Gniadek ze stołecznej restauracji Plato otrzymał nagrodę w kategorii Młody Talent, Szefem Kuchni Tradycyjnej został zaś Wojciech Kilian (Signature, Warszawa). W kategorii Kobieta Szef nie przyznano nagrody.

Drugie GM Tour odbyło się 26 czerwca w Poznaniu – w nowej siedzibie restauracji Concordia Taste. W trakcie wydarzenia przyznano nagrody dla najlepszych szefów kuchni z Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska. Szefem Roku został Karol Sankowski z restauracji Przystań & Marina (Wrocław). Tytuł Szefa Jutra otrzymał Adam Adamczak z restauracji Oskoma w Poznaniu. Szefem Kuchni Tradycyjnej został Tomasz Tomiuk z Afrodyta Spa & Wellness Resort (Radziejowice). Jako Młody Talent został nagrodzony Dawid Szkudlarek z restauracji Folwark Folińscy (Wysoka, woj. lubuskie). Natomiast tytuł Kobiety Szefa otrzymała Monika Szewczuk z wrocławskiej restauracji Dobra Karma.

Jak zawsze podczas Gault & Millau Tour po ogłoszeniu wyników wszyscy laureaci mieli okazję przygotować dla gości swoje popisowe dania. Publiczność zebrana wokół mobilnej wyspy mogła obserwować cały proces i dopytywać o szczegóły. Przepisy na wszystkie potrawy oraz pełne biogramy zwycięzców do przeczytania na naszej stronie.

„Food Service” jest patronem medialnym wydarzeń z cyklu Gault & Millau Tour.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

WYCZEKIWANE MISTRZOSTWA

18. edycja Kulinarnego Pucharu Polski odbędzie się za pół roku. Choć termin wydaje się bardzo odległy, to przygotowania idą pełną parą - w szczególności eliminacje do finału konkursu. Za nami już cztery konkursy nominowane do KPP.

SZEF PRZYSZŁOŚCI

Szef kuchni Water & Wine, konceptu działającego przy rozlewni Cisowianka Perlage w Drzewcach, otrzymał nagrodę od Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej - Chef D'Avenir (Szef Przyszłości).

Dwóch Polaków w finale S.Pellegrino Young Chef

Znamy już zwycięzców półfinału regionalnego dla Europy Centralnej w konkursie dla młodych kucharzy S.Pellegrino Young Chef 2020. Do finału zakwalifikowało się aż dwóch Polaków - Krzysztof Konieczny, szef Sztuczka Bistro w Sopocie oraz Łukasz Moneta, chef de partie w warszawskiej restauracji Nolita.

WIRTUOZI KUCHNI NA TARGACH HORECA W KRAKOWIE

15-17 listopada odbędzie się kolejna edycja targów. "Wirtuozi Kuchni" to nowa odsłona programu Akademii HoReCa towarzyszącego Międzynarodowym Targom Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HoReCa.

Szkolenia dla gastronomii na targach Polagra 2020 w Poznaniu

Już 28 września rozpoczynają się targi Polagra 2020 z ekspozycją żywności, rozwiązań dla przemysłu spożywczego i sektora HoReCa. Podczas imprezy nie zabraknie interesujących szkoleń dla przedstawicieli gastronomii.

Ameryka od Kuchni

Współczesna amerykańska kuchnia prezentuje całe bogactwo smaków, o czym będą mogli się przekonać goście 4. Kongresu Szefów Kuchni już 9 października br. w hali Expo XXI w Warszawie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej