x

PERFEKCYJNIE ZMIKSOWANY

Kategoria: Twój biznes - oferta    28.08.2017

Ubijają, miksują na gładką masę, zagniatają ciasto i wyręczając kucharza w różnych czynnościach, pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas, ale także uzyskać powtarzalny efekt. Miksery, blendery i różnego rodzaju wielofunkcyjne roboty kuchenne dostępne są w niemal nieskończenie wielu wersjach.

Foto: bank zdjęć Photogenica
Foto: bank zdjęć Photogenica
Mówi się, że podstawowym narzędziem każdego kucharza jest odpowiedni nóż – bez niego nie da się zrobić zupełnie nic. Jednak sprzętów równie ważnych i ułatwiających pracę w kuchni jest więcej. Jeden z nich to z pewnością robot kuchenny – z rozmaitymi funkcjami. Są miejsca, w których używa się robotów do wszystkiego (włącznie z krojeniem i siekaniem), zdarzają się też kucharze wykorzystujący roboty jedynie do określonych czynności. Trudno ręcznie zmiksować zupę, sos czy purée na idealnie gładką masę lub bez haka do wyrabiania zagnieść dużą ilość ciężkiego, drożdżowego czy makaronowego ciasta.

Wybór urządzeń jest ogromny. Niektórym wystarczy jeden robot mający kilka funkcji, dla innych niezbędne będzie kilka różnych. Nie sposób przeanalizować wszystkich możliwych opcji – przedstawiamy zatem nasz subiektywny przegląd najciekawszych ofert zarówno dla małych lokali, jak i dla kuchni działających na bardzo dużą skalę.

Kitchen Aid
Mikser planetarny Kitchen Aid Artisan jako klasyk sztuki użytkowej znalazł się w Muzeum Sztuki Użytkowej w Nowym Jorku. To jedno z bardziej designerskich urządzeń kuchennych, atrakcyjny gadżet. I chociaż mikser planetarny KitchenAid Artisan powstał (na początku ubiegłego wieku w Ameryce) z myślą o zastosowaniu w kuchni domowej, korzysta z niego wielu profesjonalistów. Jest stale unowocześniany i ubierany w nowe kolory, a także wyposażany w nowe funkcje.

Mikser stojący Artisan 7 jest najbardziej wydajnym i mocnym urządzeniem wśród mikserów planetarnych marki. Wykorzystuje silnik o mocy wyjściowej 1,3 KM oraz kontrolowany moment obrotowy. Dzieża ma pojemność aż 6,9 l, co sprawia, że za jednym razem z łatwością można przygotować ciasto na osiem bochenków chleba, setki ciasteczek czy szybko ubić 2 litry śmietany.

Mikser planetarny KitchenAid to kilkanaście urządzeń w jednym. Uchylna głowica ułatwia dostęp do dzieży oraz wymianę narzędzi miksera. Standardowe wyposażenie to: dzieża, mieszadło i hak do ciasta oraz rózga (niezastąpiona przy ubijaniu). Dostępne dodatkowo przystawki umożliwiają między innymi: wałkowanie ciasta na makaron, wycinanie ravioli czy robienie lodów.

Z kolei Blender Kitchen Aid Artisan przeznaczony jest do uzyskiwania płynnych produktów o homogenicznej strukturze oraz kruszenia lodu i niektórych innych twardych produktów stałych. Zmiksuje zupę, ciasto naleśnikowe, sosy winegret i pesto. Jest odpowiedni do kruszenia lodu i przyrządzania na jego bazie lodowych drinków czy napojów kawowych lub owocowych. Intensywność i czas miksowania są bardzo istotne, dlatego duży wybór prędkości i zaprogramowane funkcje dają kontrolę pracy, istotną dla osiągnięcia zamierzonego efektu. W największej wersji blender ma pojemność 3,1 litra.

Thermomix
– Firma Vorwerk (producent urządzenia Termomix) kieruje swoją ofertę przede wszystkim do indywidualnych użytkowników, niemniej jednak szefowie kuchni doceniają Thermomix ze względu na jego funkcjonalność i precyzję – mówi Agnieszka Kołodyńska-Walków, specjalista ds. PR i komunikacji firmy Vorwerk Polska. Thermomix łączy w sobie 12 funkcji: miksowanie, blendowanie, ważenie, gotowanie na parze, mieszanie, ubijanie, emulgowanie, mielenie, rozpuszczanie, gotowanie, siekanie i wyrabianie ciasta. Sprzęt dostępny jest wyłącznie w systemie sprzedaży bezpośredniej od przedstawicieli handlowych marki. Firma zapewnia klientom kompleksową opiekę posprzedażową, zaprasza na warsztaty kulinarne czy udostępnia platformę z przepisami Cookidoo w newsletterze.

– Szefowie kuchni, z którymi współpracujemy (m.in. Witold Iwański czy Andrzej Polan), chwalą Thermomix za to, że ułatwia im codzienną pracę w kuchni, pozwalając skrócić czas gotowania – mówi Kołodyńska-Wałków. Ze względu na ostrość i szybkość obrotów noży oraz elastyczną możliwość regulacji purée czy zupa krem przygotowane w urządzeniu Thermomix są aksamitne. TM sprawdza się też przy przyrządzaniu musów, sosów czy lodów. To te funkcje wykorzystywane są przez szefów kuchni najczęściej. Jednoczesne podgrzewanie i miksowanie produktów często pomaga uzyskać konsystencję jedyną w swoim rodzaju. Precyzyjnie kontrolowana temperatura daje zakres regulacji od 37°C do aż 120°C.

Z punktu widzenia gastronomii wadą może być mała pojemność dzieży (około 2,2 litra). To sprawia, że w urządzeniu nie można jednocześnie przygotować dużych ilości produktów na całe mise en place (często potrzebnych zwłaszcza w dużej restauracji). Rozwiązaniem jest rozdzielenie pracy na kilka części, przygotowywanie w robocie wyłącznie bazy lub – idealnie – kilka urządzeń TM.

Kenwood
Robot planetarny Kenwood Cooking Chef KM096 to profesjonalna maszyna, wyposażona w nowoczesne końcówki mieszające. Cztery gniazda obrotowe, do których są przymocowane końcówki, dają możliwość zamontowania ponad 20 opcjonalnych przystawek umożliwiających m.in. mielenie mięsa, cięcie i tarcie warzyw czy owoców, wyciskanie soków, gładkie miksowanie, a nawet przygotowane szybkich lodów. Cooking Chef ma silnik o mocy 1500 W.

Podobnie jak w przypadku urządzenia Thermomix jego zaletą jest możliwość połączenia jednoczesnego gotowania z mieszaniem i ubijaniem (co bardzo przydatne jest np. przy bezie włoskiej), a także kontrola temperatury wewnątrz misy. Urządzenie ma szeroki zakres temperatur: od 20°C do 140°C (z możliwością ustawienia temperatury z dokładnością do 2°C). Niższa temperatura przydaje się np. przy wyrastaniu ciasta albo gdy chcemy utrzymać stałą temperaturę sosu przed wydaniem.

Robot Coupe
Firma oferuje całą gamę sprzętów dla branży HoReCa. To sprzęty przeznaczone do użycia także na większą skalę – w dużych hotelach czy firmach cateringowych. Oto najpopularniejsze z nich:
– Roboty wielofunkcyjne cutter-wilk/szatkownica – siekają, rozdrabniają, ugniatają i dzięki pełnej gamie tarcz kroją w plasterki, wiórki czy julienne. Solidne i szybkie roboty dostępne są w 12 modelach zaspokajających wszystkie potrzeby profesjonalistów w kuchniach obsługujących od 10 do 400 osób.

– Poręczne miksery ręczne – z podstawą, nożem, dzwonem i trzepaczką, w całości demontowalne, dostępne w pięciu różnych modelach nadających się do użycia w garnkach o pojemności od 2 (przy modelu kompaktowym) do aż 400 litrów.

– Roboty Cook – to blendery z funkcją podgrzewania, gwarantujące odpowiednie emulgowanie, proszkowanie, miksowanie, siekanie, mieszanie i wyrabianie ciasta. To doskonałe narzędzia do przygotowywania zimnych i gorących, słonych lub słodkich potraw z temperaturą podgrzewania do 140°C. Pojemnik ze stali nierdzewnej ma 3,7 l. Urządzenia zawierają też wyjątkowe na rynku ramię zgarniające i mechanizm do oczyszczania pokrywy. Są również łatwe do demontażu.

Hendi
To kolejna firma, która skupia się wyłącznie na gastronomii. Oferuje całą gamę sprzętu: od drobnych akcesoriów kuchennych, przez garnki, aż do piecy konwekcyjnych. Warto zainteresować się sporym wyborem mikserów planetarnych oraz blenderów w rozmaitych wielkościach. Tak jak powyższe miksery planetarne sprzęty Hendi wyposażone są w: hak, mieszadło płaskie, rózgę. Najciekawsze roboty przeznaczone do bardzo dużych ilości potraw to: mikser planetarny Hendi, model 20 z dzieżą o pojemności 19 l i silnikiem 375 W. Z kolei mikser ręczny Hendi 500 odpowiedni jest do naczyń o pojemności do 100 litrów. W ofercie sklepu firmowego jest również cała gama miesiarek (np. miesiarka spiralna cyfrowa Diamond o mocy 7500 W i pojemności nawet 200 kg) do wykorzystania np. w dużej sieciowej cukierni lub piekarni.

Warto zapoznać się z ofertą powyższych firm, a także innych największych sklepów i hurtowni. Jak widzimy, wybór jest ogromny – wszystko zależy od odpowiedniego oszacowania naszych potrzeb i możliwości. Designerskie sprzęty (Thermomix czy Kitchen Aid) nadają się do użytku na małą skalę i sprawdzą się w kameralnym bistro czy finediningowej restauracji, a duże sprzęty Hendi czy Robot Coupe są przeznaczone do dużych obiektów i większej (a czasami wręcz masowej) produkcji. Blenderów na co dzień używa się również w barach oraz kawiarniach – ale to temat na oddzielny artykuł.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

WYGODA ZAPROGRAMOWANA

Jakie rozwiązania przygotowali producenci oprogramowań dla gastronomii i które z nich szczególnie dobrze sprawdzą się w gorącym, świąteczno-noworocznym okresie? Przedstawiamy nowe możliwości atrakcyjne zarówno dla właścicieli, jak i gości restauracji.

Łazienka na medal - goście to docenią!

Czysta i zadbana łazienka to najlepsza wizytówka każdej restauracji. Jest również ważnym elementem tworzenia przyjemnego i komfortowego doświadczenia w trakcie wizyty gości. Klimatyczne, dobrze zaprojektowane i praktyczne wnętrza lokali gastronomicznych to coś, co niewątpliwie przyciąga gości.

Fanex rozszerza ofertę online

W związku z utrudnieniami jakie niesie za sobą pandemia koronawirusa, Fanex intensyfikuje sprzedaż e-commerce. Do oferty online dostępnej zarówno dla klienta gastronomicznego, jak i detalicznego, dołączają m.in. przyprawy Fusion Spices, dodatki spożywcze oraz wegański sos majonezowy.

Systemy kasowe online dla branży HoReCa. Wkrótce nowe przepisy!

Od 1 stycznia 2021 r. wchodzą w życie zmiany prawne w zakresie fiskalizacji dla branży HoReCa. Miały obowiązywać od połowy tego roku, ale wdrożenie nowego prawa opóźniła pandemia, która obciążyła rynek gastronomiczny i hotelowy. O czym warto pamiętać przy wyborze systemu kasowego online?

W KAWIE SIŁA

Jak zadbać o jakość kawy w lokalu, który nie jest specjalistyczną kawiarnią? Czy można zapewnić dobrą kawę na większą skalę i wreszcie: jakie mogą płynąć z tego wymierne korzyści? O to zapytaliśmy kilku specjalistów.

Sól - najważniejsza przyprawa w kuchni

Podkreśla smak własny danej potrawy, uwydatnia inne smaki i aromaty. W  tym jej siła. Nawet potrawy słodkie przyprawiane są szczyptą soli. To jedyna substancja nieorganiczna, którą zjadamy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej