x

ADAM PAWŁOWSKI: NAUKA O WINIE

Kategoria: Wino    28.08.2017

Kiedy blisko dziesięć lat temu zaczynałem przygodę z winem, byłem nim zafascynowany, ale zarazem przerażony ogromem wiedzy do przyswojenia. Skala tematu była obezwładniająca i szybko zrozumiałem, że póki jeszcze mam zapał, muszę znaleźć sposób na skuteczną naukę.

Foto: archiwum prywatne
Foto: archiwum prywatne
Z perspektywy lat stwierdzam, że nie ma drogi na skróty, ale istnieją pewne techniki pozwalające na przyswajanie wiedzy i dogłębne zrozumienie tematu. Pierwsze kroki w świecie wina stawiałem nieporadnie, na tzw. czuja. Nie było wtedy w moim otoczeniu osoby, która mogłaby mnie pokierować na odpowiednie tory. Ciekawość odsyłała mnie do książek winiarskich i internetu, który wówczas nie był tak globalnym forum winiarskim, jakim jest obecnie. Doszedłem do wniosku, że muszę działać wielotorowo, a teorię należy wesprzeć praktyką.

Każde zakupione wino dosłownie rozbierałem na czynniki pierwsze i dociekałem, dlaczego np. cabernet sauvignon smakuje porzeczkami, a sangiovese wiśniami. Następnie próbowałem je z prawie każdym produktem, który miałem aktualnie w lodówce, żeby zrozumieć zasady łączenia wina z jedzeniem. W międzyczasie zatrudniłem się jako sommelier, co zdecydowanie przyspieszyło mój proces nauki. Głównie ze względu na możliwość codziennej degustacji dużej ilości różnych win z całego świata i opowiadania o nich gościom restauracji.

Poza tym, pracując w grupie sommelierów, miałem okazję wymieniać się z nimi uwagami, dyskutować i uczyć się fachu od bardziej doświadczonych kolegów. Po roku funkcjonowania w zawodzie zdecydowałem się podjąć wyzwanie i podejść do kursów i egzaminów sommelierskich. Brałem udział w kursach The Court of Master Sommeliers (CMS) i Wine and Spirit Education Trust (WSET). Uważam, że oba są bardzo wartościowe. W pewnym sensie nawzajem się uzupełniają, bo każdy z nich patrzy na wino z nieco innego punktu widzenia. Kursy CMS są stricte dla sommelierów i dotyczą wina w gastronomii, a kursy WSET skupiają się na winie jako produkcie na globalnym rynku.

Kolejnym bardzo silnym bodźcem do zdobywania wiedzy były zawody sommelierskie. Czynnik zdrowego współzawodnictwa jest nieodłączną częścią DNA sommeliera, a apetyt na zwycięstwa rośnie w miarę osiągania coraz lepszych wyników. Wiedziałem, że jeżeli chcę zdać kolejne, bardziej zaawansowane egzaminy i dobrze zaprezentować się na zawodach, muszę wywindować swoją wiedzę na jak najwyższy poziom. Wypracowałem pewne techniki pomagające w skuteczniejszym zapamiętywaniu, np. ucząc się danego regionu winiarskiego, czytałem o nim z trzech różnych książek i z każdej notowałem najistotniejsze informacje. Kiedy robiłem powtórkę, korzystałem już tylko ze sporządzonych przez siebie notatek. Nie odkryję Ameryki, mówiąc, że łatwiej jest uczyć się z własnych niż z cudzych notatek. Zdarzyło mi się nawet kiedyś przepisać całą książkę na fiszki. Na jednej stronie kartki pisałem pytanie, a na drugiej odpowiedź. Co prawda zajęło to parę ładnych miesięcy, ale dzięki temu dorobiłem się świetnego materiału do powtórek.

Do zapamiętywania suchych faktów, np. nazw drugich etykiet słynnych bordoskich châteaux etc., stosowałem technikę światowego guru technik uczenia Tony’ego Buzana. Metoda polega na wymyślaniu niestworzonych historyjek, w których głównym bohaterem czynisz nazwę lub nazwy, jakie chcesz zapamiętać. Im bardziej dasz się ponieść fantazji, tym lepiej. Wałkowanie w kółko tych samych tematów może być nużące. Dlatego naukę należy sobie urozmaicać, korzystając z notatek, książek, prasy branżowej, fiszek czy internetu. Dzięki temu staje się ona bardziej interesująca, a materiał łatwiejszy do przyswojenia.

Nieodłącznym elementem zdobywania wiedzy i zrozumienia wina jest odwiedzanie regionów winiarskich. Wizyty w winnicach, rozmowy z winiarzami są niezbędnym dopełnieniem wiedzy i sprawiają, że suche fakty przeczytane w książce nagle stają się żywą historią.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Legenda Kalifornii odwiedzi Kraków

21 października nagrodę Człowieka Roku, przyznawaną co roku przez "Czas Wina", odbierze jeden z najsłynniejszych winiarzy świata - Warren Winiarski.

10 pytań do Michała Gajewskiego

Michał Gajewski jest głównym sommelierem w Śląskiej Prohibicji. W swoim zawodzie ceni najbardziej możliwość ciągłego rozwoju oraz kontakt z gośćmi.

Adam Pawłowski: Szampan od rolnika

W ostatnich dekadach uwidocznił się podział na dwa nurty w regionie Szampanii. Z jednej strony mamy powszechnie rozpoznawalne marki dużych domów szampańskich jak Moët et Chandon czy Ruinart, a z drugiej znani jedynie w wąskich gronach smakoszy, mali producenci jak Jacques Selosse, David Léclapart.

Nowa odsłona targów Wine Expo Poland

Już 28 października w Warszawie rozpocznie się kolejna edycja jednej z największych imprez winiarskich w Polsce - targów Wine Expo Poland. W ramach festiwalu odbędą się spotkania producentów i importerów z przedstawicielami branży HoReCa, dziennikarzami oraz blogerami, a także warsztaty i szkolenia.

Hiszpania w Fortecy

Już 26 września w stołecznej Fortecy odbędzie się 13. edycja wielkiej wystawy win hiszpańskich "Varsovino". Degustacja będzie okazją do spróbowania ponad 250 rodzajów hiszpańskich win.

Adam Pawłowski: Biała Argentyna

Argentyna nieodłącznie kojarzy się z czerwonym malbeckiem. Mało kto wie, że w latach 80. konsumpcja wina w tym kraju sięgnęła rekordowego i nadal niedoścignionego poziomu 100 l na osobę rocznie. Zaskakujące, że piło się wówczas głównie białe odmiany.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej