x

SMAK WODY

Kategoria: Lifestyle - książki    28.08.2017

Kawa, herbata, kilka soków, ewentualnie napoje energetyzujące i oczywiście woda - tak zazwyczaj wygląda oferta napojów bezalkoholowych, tzw. softów, w restauracjach. Na łamach "FS" staramy się regularnie doradzać, jak można ją urozmaicić.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Tym razem z pomocą przychodzi książka „Zdrowe wody” Anety Łańcuchowskiej-Jeziorowskiej, dietetyczki. To zarówno poradnik, który pomoże nam dbać o zdrowie, jak i po prostu zbiór pomysłów na naprawdę ciekawe i smaczne napoje. Dietetycy zgodnie twierdzą, że powinniśmy pić dziennie 2,5 l płynów. Oczywiście istotna jest jakość samej wody, ale ta aromatyzowana ma jeszcze więcej pozytywnych właściwości. Przepisy na wodę „z dodatkami” podzielono na pory roku oraz na rodzaje wody: energetyzujące, oczyszczające, intensywnie nawilżające czy odprężające. Oprócz zimnych napojów znajdziemy też jesienno-zimowe napary rozgrzewające i uodparniające oraz przepisy na domowe napoje izotoniczne, niezastąpione przy intensywnym wysiłku fizycznym. Najciekawsze pomysły to np. woda z burakiem, limonką i tymiankiem, woda z mniszkiem lekarskim, anyżem, melonem i cynamonem czy selerem naciowym, truskawkami i miętą. Warto opanować kilka połączeń, poznać ich właściwości, a potem eksperymentować po swojemu. Co najmniej kilka takich napojów z powodzeniem można włączyć do restauracyjnej czy kawiarnianej karty. „Zdrowe wody” to nie jest estetycznie wyrafinowany kulinarny album (strona wizualna jest najsłabszym punktem książki), lecz praktyczny poradnik z solidną porcją nieoczywistych wskazówek.

„Zdrowe wody”, Katarzyna Łańcuchowska-Jeziorowska, Wydawnictwo Zwierciadło 2017

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"A good bake" Melissa Weller with Carolynn Carreño

Melissa Weller przez lata zajmowała się technologią chemiczną, a od jakiegoś czasu tę wiedzę wykorzystuje przy profesjonalnym pieczeniu. Znajomość procesów fermentacji, karmelizacji czy dojrzewania pomogła jej zrozumieć i opanować sztukę wypieków.

"Moniuszko w kuchni" Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa

Z okazji roku Moniuszkowskiego restauratorka Agnieszka Kręglicka oraz muzykolog Marcin Gmys we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową napisali rzecz o tym, co jadał Moniuszko, przy okazji przybliżając jego życie, twórczość i realia XIX w.

JAPOŃSKA PRECYZJA

Książka Jamesa Campbella, cukiernika z wieloletnim stażem (był m.in. szefem cukierni w The Mandarin Oriental), łączy wschód z zachodem, a przede wszystkim Japonię z Francją. Klasyczne techniki cukiernicze przenikają się tu z tradycyjnymi japońskimi produktami.

Toruński Festiwal Smaków

"Stare i nowe. Tradycja i nowoczesność w kuchni polskiej" - pod takim hasłem odbędzie się Toruński Festiwal Smaków w dniach 24-25 marca w Centrum Targowym Park.

"Kuchnia regionów" Łukasza Konika

Aż 160 przepisów ze wszystkich regionów Polski zebrał w swej książce znany kucharz Łukasz Konik. Receptury są podzielone według województw i opublikowane w dwóch językach: polskim i angielskim.

"Kreacje Iwaniuk Rosiński Wiśniewski - książka cukiernicza"

"Kreacje" to książka autorstwa trzech cukierników doskonale znanych w branży.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej