x

WARZYWNA SIŁA

Kategoria: Lifestyle - książki    28.08.2017

Marta Dymek przygotowuje potrawy z całego świata z użyciem polskich, sezonowych warzyw - pokazuje, że drogie egzotyczne dodatki wcale nie są potrzebne. Chłodnik z kalafiora, krem z pietruszek z tahiną, koreańska mizeria czy węgierski gulasz z boczniaków i papryki to tylko kilka ciekawych przepisów.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Są blogerzy kulinarni, którzy stają się źródłem inspiracji nawet dla profesjonalnych szefów kuchni. Jedną z nich jest Marta Dymek, autorka bloga Jadłonomia i programów telewizyjnych. To nie tylko ikona wegan i wegetarian oraz niestrudzona propagatorka zdrowej, roślinnej kuchni. To kulinarna instytucja – prowadzi warsztaty, organizuje popupy i współpracuje z restauracjami. Do swoich potraw potrafi przekonać nawet najbardziej zagorzałych mięsożerców. Przed napisaniem drugiej książki zwiedziła kilkadziesiąt krajów, przejechała tysiące kilometrów, aby poznać jak najwięcej wegańskich potraw, produktów i przypraw. Marta Dymek przygotowuje potrawy z całego świata z użyciem polskich, sezonowych warzyw – pokazuje, że drogie egzotyczne dodatki wcale nie są potrzebne. Chłodnik z kalafiora, krem z pietruszek z tahiną, koreańska mizeria czy węgierski gulasz z boczniaków i papryki to tylko kilka ciekawych przykładów z ponad 100 przepisów. Receptury podzielono na działy: śniadania, małe dania, zupy, duże dania, desery, napoje czy przepisy podstawowe. Oprócz tego znajdziemy tu adresy ulubionych sklepów autorki, gdzie można kupić najlepsze roślinne produkty. Nie chodzi o to, aby naśladować mięso, ale aby wykorzystać potencjał produktów, których nie doceniamy na co dzień. Wegańskie przepisy Jadłonomii z powodzeniem mogą stanowić inspirację dla niemal każdej, nie tylko wegańskiej restauracji, która chce urozmaicić ofertę i otworzyć się na nowe smaki i nowych gości.

„Nowa Jadłonomia”, Marta Dymek, wyd. Marginesy 2017

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"The Vegetarian Silver Spoon: Classic and Contemporary Italian Recipes"

Publikacji o jednej z najpopularniejszych kuchni świata (i ulubionej przez Polaków) jest bez liku, polecaliśmy je w tym dziale wielokrotnie. Czy można więc jeszcze natknąć się na oryginalną książkę na ten temat? Tak!

"Kurs wiedzy o winie" Kevina Zraly'ego

To już czwarte polskie wydanie legendarnego "Kursu wiedzy o winie" napisanego przez Kevina Zraly'ego w 1985 r.

SMAK WODY

Kawa, herbata, kilka soków, ewentualnie napoje energetyzujące i oczywiście woda - tak zazwyczaj wygląda oferta napojów bezalkoholowych, tzw. softów, w restauracjach. Na łamach "FS" staramy się regularnie doradzać, jak można ją urozmaicić.

"Chleb i okruszki" Elizy Mórawskiej-Kmity

Blog kulinarny Elizy Mórawskiej-Kmity był jednym z pierwszych w Polsce. Przez kilkanaście lat blogerka zainspirowała mnóstwo ludzi do gotowania i pieczenia w domu, prowadząc także warsztaty, fotografując i pisząc kolejne książki.

WALKA Z MITAMI

Bezglutenowa, bez laktozy, bez cukru czy bez tłuszczu - diet i teorii żywieniowych istnieje bardzo wiele. Wszyscy chcemy jeść zdrowo, więc część z nich staje się niezwykle modna i zatacza coraz szersze kręgi.

JAPOŃSKA PRECYZJA

Książka Jamesa Campbella, cukiernika z wieloletnim stażem (był m.in. szefem cukierni w The Mandarin Oriental), łączy wschód z zachodem, a przede wszystkim Japonię z Francją. Klasyczne techniki cukiernicze przenikają się tu z tradycyjnymi japońskimi produktami.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej