x

BATATOWE NOWOŚCI OD AVIKO

Kategoria: Produkty

Po frytkach z batatów przyszedł czas na kolejne słodkie produkty w portfolio Aviko.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Na rynku pojawiły się gratiny ze słodkich ziemniaków w dwóch wariantach: opakowaniu zawierającym 14 sztuk o masie 75 g każda oraz opakowaniu do systemu Gastro Norm. Każda z wersji to oprócz wspaniałego smaku szereg korzyści dla gastronomika – brak strat na produkcie, przejrzysta kalkulacja kosztu, łatwość przygotowania. Gratiny są gotowe po ok.  25 minutach pieczenia.

Aviko Sp. z o.o., ul. Polska 20, 81-339 Gdynia
tel.: 58 66 24 300
www.avikofoodservice.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

ŚNIADANIOWA KLASYCZNA

Śniadaniowa Klasyczna to produkt, którego sekretem jest wyjątkowa, niezmienna od lat receptura bazująca na najwyższej jakości olejach roślinnych i mleku ukwaszonym.

RZEKA PEŁNA MLEKA

Biała wydzielina gruczołu mlekowego samic ssaków pojawiająca się w okresie laktacji. Skład mleka wszystkich ssaków jest taki sam. Różni je tylko ilość tłuszczów, białka, wapnia czy laktozy. Najbardziej tłuste jest mleko szarej foki. W naszych regionach zadowalamy się głównie spolegliwą krową.

ODZIEŻ DLA BRANŻY HORECA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, stworzyliśmy kolekcję eleganckiej i praktycznej odzieży dla branży HoReCa, w skład której wchodzą: koszule, bluzy, fartuchy, spodnie, zapaski długie i krótkie, kamizelki czy koszulki polo dostępne w różnym zestawieniu kolorystycznym.

Lekkie dania z łososiem na upalne dni

Z nadejściem ciepłych dni mamy ochotę na lekkie, pyszne i szybkie w przygotowaniu potrawy. Idealnym rozwiązaniem w taką pogodę może być łosoś, który smakuje wybornie w każdej postaci.

PORA NA KULINARNĄ ROZGRZEWKĘ? TAK, CHEF!

W sezonie zimowym Chefs Culinar stawia na aromatyczne propozycje. Chef poleca rozgrzewającą przyprawę do grzańca marki Wiberg.

KAPELUSZ O SMAKU UMAMI

Grzyby to nietypowe organizmy - jakby rodzaj mięsa, bo mają podobny do niego skład chemiczny, a jednocześnie jakby warzywo, bo zawierają węglowodany (około 40 proc.) i dużo wody (około 90 proc. w świeżych grzybach).

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
więcej