PIWNICE PÓŁTORAK WINE & SPIRITS
Kategoria: Wino

Do Witryłowa prowadzą kręte drogi z górzystymi krajobrazami pofałdowanymi przez wędrujący lodowiec. Mocne nachylenia stoków na razie w większości porośnięte są trawą i drzewami. Niektórzy winiarze widzą jednak w tych pagórkach idealne siedliska pod nowe nasadzenia winorośli.

Foto: M. Mróz
Foto: M. Mróz
Jedną z takich osób jest Mariusz Półtorak, który ponad dziesięć lat temu kupił ziemię położoną 450 m.n.p.m. na Pańskiej Górze, właśnie w Witryłowie. Początkowo na posesji posadzono ekologiczną borówkę amerykańską (odmiana Chandler) i róże (także te jadalne). Z czasem znalazło się miejsce dla koni, danieli, kur zielononóżek i pszczół, aż w końcu nadszedł czas na winorośle. Pierwszy rocznik sygnowany etykietą „Piwnice Półtorak” powstał w 2015 r. Winnicą od samego początku opiekuje się enolog Piotr Stopczyński, który czytelnikom „Food Service”  z pewnością znany jest z Pałacu Mierzęcin, gdzie także odpowiadał za produkcję win. W Piwnicach Półtorak powstają wina w nowoświatowym stylu, o ciekawym bogatym nosie, gdzie nuty owocowe są podstawą budowy kupaży. Winogrona zbierane są ręcznie. Eksperymentuje się tu zarówno z odmianami międzynarodowymi (Pinot Noir, Riesling) oraz hybrydami (Bianca, Rondo). Winiarnia została przygotowana z dbałością o detal.

W Piwnicach Półtorak dojrzewają (w większości w dębowych beczkach) nie tylko wina, ale też alkohole mocne – m.in. miód pitny, w wytwarzaniu którego chce się w przyszłości specjalizować producent. Tych wizji przyszłości jest jeszcze wiele, a najodważniejszą jest chęć stworzenia pełnoprawnego mikroregionu winiarskiego Przełom Sanu, należącego między Sanokiem a Dynowem, wzdłuż rzeki San, oraz inkubatora wymiany wiedzy dla początkujących winiarzy. Na razie plany realizowane są stopniowo, a największą przeszkodą są zjawiska, na które nie ma się wpływu, do których z pewnością można zaliczyć warunki pogodowe i przepisy prawne. Szkoda, że na tę chwilę Piwnice Półtorak nie prowadzą działalności enoturystycznej. Z czasem jednak ma się to zmienić i szersza publiczność będzie mogła na własne oczy zobaczyć miejsce, gdzie tak jak w przyrodzie wszystko dzieje się w naturalnym rytmie. Festina lente, czyli śpiesz się powoli, nabiera szczególnego znaczenia w przypadku tego projektu. Produkcji wina nie da się przyspieszyć. Owoce dojrzewają raz w roku, a wielkie rzeczy tworzy się w skupieniu, a nie w pośpiechu.

Imię i nazwisko winiarza: Mariusz Półtorak
Położenie winnicy: Witryłów, Podkarpacie
Powierzchnia: 40 ha
Rok założenia: 2011
Łączny areał nasadzeń: 8,5 ha
Charakterystyka terroir: gleby IV i V klasy o strukturze lessowo-gliniastej, podparte piaskowcem podkarpackim.
Roczna produkcja: 10 tys. butelek
Uprawiane szczepy: Chardonnay 1,5 ha, Riesling 0,3 ha, Pinot Noir 0,3 ha, Gewürztraminer 0,3 ha, Hibernal 0,5 ha, Seyval Blanc 1 ha, Solaris 1 ha, Bianca 0,4 ha, Rondo 0,5 ha, Regent 0,5 ha, Souvegnier Gries 1 ha, Muscaris 0,5 ha, Johanniter 0,5 ha
Najważniejsze nagrody:
Enoexpo 2018: Złoty medal – Souvegnier Gris 2017, Brązowy medal – Cuvee 2017;
Święto wina w Jaśle: Grand Prix – Souvegnier Gris 2017, Cztery złote medale: Cuvee 2016, Cuvee Blanc 2016, Cuvee Blanc 2017, Souvegnier Gris White 2017;
Polskie Korki: Złoty medal - Cuvee 2016, Brązowy medal – Cuvee 2017
Szanse i zagrożenia dla polskiego winiarstwa:
Do szans można zaliczyć ciekawość klientów i chęć pochwalenia się polskimi winami. Trend regionalności i łączenia jedzenia z winem sprawia, że coraz więcej restauratorów poszukuje nowych pozycji do swoich kart win. Zagrożenia natomiast znajdują się po stronie małych producentów, którzy wprowadzają na rynek wina niestabilne, z błędami enologicznymi, nie do końca gotowe do spożycia, po które sięga klient i wyrabia sobie negatywne opinie.
Dostępność win: Hilton Garden Inn Rzeszów
Strona internetowa: www.piwnicepoltorak.pl

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.
Zobacz także
Wino i kino

Już za miesiąc rozpoczyna się Przegląd Filmów o Winie, czyli cykl czterech spotkań, na których będzie można zapoznać się z najważniejszymi filmami o świecie wina.

Piotr Pietras szósty na Mistrzostwach Świata Sommelierów 2019

To ogromny sukces Polaka - w międzynarodowych zawodach rywalizowało 66 sommelierów z 63 państw. Piotr Pietras doszedł do półfinału i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Jakub - profesjonalista, sommelier, chatbot

Spodziewasz się gości, ale zupełnie nie wiesz, jak dobrać wino do kolacji, którą zaplanowałeś. Twoi goście przynieśli świetne wino kupione w podróży po Francji, ale masz problem, jakie przekąski przygotować. Pomoże ci Jakub, wirtualny sommelier.

KALIFORNIA: GRA W CIEPŁO-ZIMNO

5 marca w Warszawie odbędzie się 6. edycja Food Service Summit - największej ogólnopolskiej konferencji branży HoReCa. Podobnie jak w ubiegłych latach w ramach współpracy California Wines Polska oraz magazynu "Food Service" odbędą się seminaria degustacyjne.

ADAM PAWŁOWSKI: CHŁODNO-CIEPŁA KALIFORNIA

W dobie nadużywania skrótów myślowych często wrzucamy wszystkie wina kalifornijskie do jednego worka. Biorąc pod uwagę wielkość tego stanu, warto znać podstawowy podział stylów win kalifornijskich. Proponuję klasyfikację win na te pochodzące z chłodnych i ciepłych rejonów Kalifornii.

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: MICHAŁ DROZDOWSKI

Michał Drozdowski związany jest z branżą winiarską od 10 lat. Obecnie obejmuje stanowisko Head Sommeliera w restauracji Farina w Krakowie.

inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej