x

PIWNICE PÓŁTORAK WINE & SPIRITS

Kategoria: Wino    26.11.2018

Do Witryłowa prowadzą kręte drogi z górzystymi krajobrazami pofałdowanymi przez wędrujący lodowiec. Mocne nachylenia stoków na razie w większości porośnięte są trawą i drzewami. Niektórzy winiarze widzą jednak w tych pagórkach idealne siedliska pod nowe nasadzenia winorośli.

Foto: M. Mróz
Foto: M. Mróz
Jedną z takich osób jest Mariusz Półtorak, który ponad dziesięć lat temu kupił ziemię położoną 450 m.n.p.m. na Pańskiej Górze, właśnie w Witryłowie. Początkowo na posesji posadzono ekologiczną borówkę amerykańską (odmiana Chandler) i róże (także te jadalne). Z czasem znalazło się miejsce dla koni, danieli, kur zielononóżek i pszczół, aż w końcu nadszedł czas na winorośle. Pierwszy rocznik sygnowany etykietą „Piwnice Półtorak” powstał w 2015 r. Winnicą od samego początku opiekuje się enolog Piotr Stopczyński, który czytelnikom „Food Service”  z pewnością znany jest z Pałacu Mierzęcin, gdzie także odpowiadał za produkcję win. W Piwnicach Półtorak powstają wina w nowoświatowym stylu, o ciekawym bogatym nosie, gdzie nuty owocowe są podstawą budowy kupaży. Winogrona zbierane są ręcznie. Eksperymentuje się tu zarówno z odmianami międzynarodowymi (Pinot Noir, Riesling) oraz hybrydami (Bianca, Rondo). Winiarnia została przygotowana z dbałością o detal.

W Piwnicach Półtorak dojrzewają (w większości w dębowych beczkach) nie tylko wina, ale też alkohole mocne – m.in. miód pitny, w wytwarzaniu którego chce się w przyszłości specjalizować producent. Tych wizji przyszłości jest jeszcze wiele, a najodważniejszą jest chęć stworzenia pełnoprawnego mikroregionu winiarskiego Przełom Sanu, należącego między Sanokiem a Dynowem, wzdłuż rzeki San, oraz inkubatora wymiany wiedzy dla początkujących winiarzy. Na razie plany realizowane są stopniowo, a największą przeszkodą są zjawiska, na które nie ma się wpływu, do których z pewnością można zaliczyć warunki pogodowe i przepisy prawne. Szkoda, że na tę chwilę Piwnice Półtorak nie prowadzą działalności enoturystycznej. Z czasem jednak ma się to zmienić i szersza publiczność będzie mogła na własne oczy zobaczyć miejsce, gdzie tak jak w przyrodzie wszystko dzieje się w naturalnym rytmie. Festina lente, czyli śpiesz się powoli, nabiera szczególnego znaczenia w przypadku tego projektu. Produkcji wina nie da się przyspieszyć. Owoce dojrzewają raz w roku, a wielkie rzeczy tworzy się w skupieniu, a nie w pośpiechu.

Imię i nazwisko winiarza: Mariusz Półtorak
Położenie winnicy: Witryłów, Podkarpacie
Powierzchnia: 40 ha
Rok założenia: 2011
Łączny areał nasadzeń: 8,5 ha
Charakterystyka terroir: gleby IV i V klasy o strukturze lessowo-gliniastej, podparte piaskowcem podkarpackim.
Roczna produkcja: 10 tys. butelek
Uprawiane szczepy: Chardonnay 1,5 ha, Riesling 0,3 ha, Pinot Noir 0,3 ha, Gewürztraminer 0,3 ha, Hibernal 0,5 ha, Seyval Blanc 1 ha, Solaris 1 ha, Bianca 0,4 ha, Rondo 0,5 ha, Regent 0,5 ha, Souvegnier Gries 1 ha, Muscaris 0,5 ha, Johanniter 0,5 ha
Najważniejsze nagrody:
Enoexpo 2018: Złoty medal – Souvegnier Gris 2017, Brązowy medal – Cuvee 2017;
Święto wina w Jaśle: Grand Prix – Souvegnier Gris 2017, Cztery złote medale: Cuvee 2016, Cuvee Blanc 2016, Cuvee Blanc 2017, Souvegnier Gris White 2017;
Polskie Korki: Złoty medal - Cuvee 2016, Brązowy medal – Cuvee 2017
Szanse i zagrożenia dla polskiego winiarstwa:
Do szans można zaliczyć ciekawość klientów i chęć pochwalenia się polskimi winami. Trend regionalności i łączenia jedzenia z winem sprawia, że coraz więcej restauratorów poszukuje nowych pozycji do swoich kart win. Zagrożenia natomiast znajdują się po stronie małych producentów, którzy wprowadzają na rynek wina niestabilne, z błędami enologicznymi, nie do końca gotowe do spożycia, po które sięga klient i wyrabia sobie negatywne opinie.
Dostępność win: Hilton Garden Inn Rzeszów
Strona internetowa: www.piwnicepoltorak.pl

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Legenda w Warszawie

10 października Warszawę odwiedził Georg Riedel, przedstawiciel rodziny Riedel, która od 11 pokoleń zajmuje się produkcją kieliszków do wina. Kieliszki nie są małym szczegółem, ale ważnym elementem restauracji, która ma poważne podejście do gościa.

Adam Pawłowski: Sake

Ryż, woda, drożdże i koji. Te cztery składniki są niezbędne do produkcji sake. Każdy z tych elementów ma niebagatelny wpływ na styl i jakość finalnego produktu. Do tego dochodzi tzw. ręka producenta sake zwanego Toji oraz element dojrzewania, ale zacznijmy od początku.

SOMMELIERZY Z POLSKI ODWIEDZILI RIAS BAIXAS

Grupa polskich sommelierów odwiedziła w październiku region Rías Baixas. Ta apelacja, położona na północnym wschodzie Hiszpanii, słynie z produkcji win białych albariño. Młodzi sommelierzy zwiedzili 9 winiarni w regionie.

Międzynarodowe Mistrzostwa Młodych Sommelierów

W Sopocie 15 października odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów Calvet Sommelier Cup by Grands Chais de France. W konkursie zmierzą się przedstawiciele Polski, Szwecji, Łotwy, Litwy, Estonii i Słowacji.

Adam Pawłowski: Odkrycie Teneryfy

Do tej pory moje skojarzenia dotyczące Teneryfy były zestawem stereotypowych klisz, które zawierały słońce, plaże i wulkany. Po wizycie na największej z siedmiu Wysp Kanaryjskich to jednak wina najbardziej utkwiły mi w pamięci.

Linie lotnicze będą sprzedawały niewykorzystane wino z dostawą do domu

Linie lotnicze American Airlines ogłosiły, że będą sprzedawały wino z dostawą do domu. W ten sposób chcą wykorzystać produkty, których ze względu na pandemię koronawirusa nie mogą oferować na pokładach samolotów - poinformowały amerykańskie media.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej