PIWNICE PÓŁTORAK WINE & SPIRITS
Kategoria: Wino

Do Witryłowa prowadzą kręte drogi z górzystymi krajobrazami pofałdowanymi przez wędrujący lodowiec. Mocne nachylenia stoków na razie w większości porośnięte są trawą i drzewami. Niektórzy winiarze widzą jednak w tych pagórkach idealne siedliska pod nowe nasadzenia winorośli.

Foto: M. Mróz
Foto: M. Mróz
Jedną z takich osób jest Mariusz Półtorak, który ponad dziesięć lat temu kupił ziemię położoną 450 m.n.p.m. na Pańskiej Górze, właśnie w Witryłowie. Początkowo na posesji posadzono ekologiczną borówkę amerykańską (odmiana Chandler) i róże (także te jadalne). Z czasem znalazło się miejsce dla koni, danieli, kur zielononóżek i pszczół, aż w końcu nadszedł czas na winorośle. Pierwszy rocznik sygnowany etykietą „Piwnice Półtorak” powstał w 2015 r. Winnicą od samego początku opiekuje się enolog Piotr Stopczyński, który czytelnikom „Food Service”  z pewnością znany jest z Pałacu Mierzęcin, gdzie także odpowiadał za produkcję win. W Piwnicach Półtorak powstają wina w nowoświatowym stylu, o ciekawym bogatym nosie, gdzie nuty owocowe są podstawą budowy kupaży. Winogrona zbierane są ręcznie. Eksperymentuje się tu zarówno z odmianami międzynarodowymi (Pinot Noir, Riesling) oraz hybrydami (Bianca, Rondo). Winiarnia została przygotowana z dbałością o detal.

W Piwnicach Półtorak dojrzewają (w większości w dębowych beczkach) nie tylko wina, ale też alkohole mocne – m.in. miód pitny, w wytwarzaniu którego chce się w przyszłości specjalizować producent. Tych wizji przyszłości jest jeszcze wiele, a najodważniejszą jest chęć stworzenia pełnoprawnego mikroregionu winiarskiego Przełom Sanu, należącego między Sanokiem a Dynowem, wzdłuż rzeki San, oraz inkubatora wymiany wiedzy dla początkujących winiarzy. Na razie plany realizowane są stopniowo, a największą przeszkodą są zjawiska, na które nie ma się wpływu, do których z pewnością można zaliczyć warunki pogodowe i przepisy prawne. Szkoda, że na tę chwilę Piwnice Półtorak nie prowadzą działalności enoturystycznej. Z czasem jednak ma się to zmienić i szersza publiczność będzie mogła na własne oczy zobaczyć miejsce, gdzie tak jak w przyrodzie wszystko dzieje się w naturalnym rytmie. Festina lente, czyli śpiesz się powoli, nabiera szczególnego znaczenia w przypadku tego projektu. Produkcji wina nie da się przyspieszyć. Owoce dojrzewają raz w roku, a wielkie rzeczy tworzy się w skupieniu, a nie w pośpiechu.

Imię i nazwisko winiarza: Mariusz Półtorak
Położenie winnicy: Witryłów, Podkarpacie
Powierzchnia: 40 ha
Rok założenia: 2011
Łączny areał nasadzeń: 8,5 ha
Charakterystyka terroir: gleby IV i V klasy o strukturze lessowo-gliniastej, podparte piaskowcem podkarpackim.
Roczna produkcja: 10 tys. butelek
Uprawiane szczepy: Chardonnay 1,5 ha, Riesling 0,3 ha, Pinot Noir 0,3 ha, Gewürztraminer 0,3 ha, Hibernal 0,5 ha, Seyval Blanc 1 ha, Solaris 1 ha, Bianca 0,4 ha, Rondo 0,5 ha, Regent 0,5 ha, Souvegnier Gries 1 ha, Muscaris 0,5 ha, Johanniter 0,5 ha
Najważniejsze nagrody:
Enoexpo 2018: Złoty medal – Souvegnier Gris 2017, Brązowy medal – Cuvee 2017;
Święto wina w Jaśle: Grand Prix – Souvegnier Gris 2017, Cztery złote medale: Cuvee 2016, Cuvee Blanc 2016, Cuvee Blanc 2017, Souvegnier Gris White 2017;
Polskie Korki: Złoty medal - Cuvee 2016, Brązowy medal – Cuvee 2017
Szanse i zagrożenia dla polskiego winiarstwa:
Do szans można zaliczyć ciekawość klientów i chęć pochwalenia się polskimi winami. Trend regionalności i łączenia jedzenia z winem sprawia, że coraz więcej restauratorów poszukuje nowych pozycji do swoich kart win. Zagrożenia natomiast znajdują się po stronie małych producentów, którzy wprowadzają na rynek wina niestabilne, z błędami enologicznymi, nie do końca gotowe do spożycia, po które sięga klient i wyrabia sobie negatywne opinie.
Dostępność win: Hilton Garden Inn Rzeszów
Strona internetowa: www.piwnicepoltorak.pl

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.
Zobacz także
Adam Pawłowski: Słoneczna Badenia

W kwietniu tego roku miałem przyjemność odwiedzić najbardziej wysunięty na południe niemiecki region winiarski. Badenia, bo o niej mowa, znajduje się tak blisko Francji i Szwajcarii, że kiedy podróżowałem po tym regionie, roaming telefoniczny raz po raz witał mnie w innym kraju.

10 pytań do Adama Fijała

Adam Fijał zajmuje stanowisko głównego sommeliera i menedżera w restauracji Drukarnia Smaku w Zakopanem. Jego ulubionym połączeniem smakowym są ryby i wina ze szczepu grüner veltiner.

Walka na kieliszki, czyli pojedynek sommelierów

Druga runda pojedynku sommelierów z winami kalifornijskimi w tle odbyła się 26 marca w restauracji Brasserie Warszawska. Tym razem w szranki stanęli Kamila Dzierżawska z Pałacu Mała Wieś oraz Kajetan Zalewski z restauracji Ale Wino.

Adam Pawłowski: austriackie wulkany

Jeszcze do niedawna Styria pozostawała dla mnie miejscem nieodkrytym. Do tej pory znałem ją jedynie z książek i degustacji win. Im więcej degustowałem, tym bardziej chciałem odwiedzić to fascynujące miejsce na mapie winiarskiej Austrii. Przyszło mi na to czekać aż do czerwca tego roku.

10 pytań do Michała Gajewskiego

Michał Gajewski jest głównym sommelierem w Śląskiej Prohibicji. W swoim zawodzie ceni najbardziej możliwość ciągłego rozwoju oraz kontakt z gośćmi.

Rośnie rynek win niemieckich w Polsce

Już po raz 11. odbył się w Warszawie Festiwal Win Niemieckich. 11 kwietnia można było wypróbować win 40 producentów na stoiskach 32 wystawców.

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej