W TYGLU KULTUR
Kategoria: Lifestyle - książki

Paola Gavin, autorka książki, zebrała ponad 140 przepisów z 20 krajów świata - zarówno prostych receptur, jak i nowatorskich - z których większość była przekazywana z pokolenia na pokolenie, po mistrzowsku wykorzystując tradycyjne składniki.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Poprzez kuchnię możemy poznawać różne kultury – to stwierdzenie wydaje się oczywiste i chyba nikogo już nie dziwi. Obserwując, co i jak ludzie jedzą, dowiadujemy się o zwyczajach, dostępnych produktach i samych krajach czy regionach. Jest szereg ciekawych kulinarnie kultur, ale przykład z kilku powodów szczególny stanowi kuchnia żydowska. Ze względu na skomplikowaną historię, brak przynależności do jednego miejsca na kuchnię żydowską miało wpływ wiele krajów i miejsc z całego świata. Książka „Hazana” (z hebr. – jedzenie, które cieszy) nie tylko zbiera w całość przepisy z najróżniejszych zakątków, ale także skupia się wyłącznie na daniach wegetariańskich. Oprócz przepisów na dania Żydów z Włoch, Polski, Turcji, Grecji, Maroka czy wielu innych krajów możemy także poznać ich losy i historię na terenie danego państwa oraz zobaczyć, jak bardzo różniły się od siebie te kuchnie. Okazuje się, że wpływy kuchni żydowskiej na kształt kuchni narodowych są znacznie silniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Paola Gavin, autorka książki, zebrała ponad 140 przepisów z 20 krajów świata – zarówno prostych receptur, jak i nowatorskich – z których większość była przekazywana z pokolenia na pokolenie, po mistrzowsku wykorzystując tradycyjne składniki. Wśród dań znajdziecie na przykład włoską zieloną lasagne z grzybami i pomidorami, tureckie pierożki z ciasta filo z serem, greckie faszerowane bakłażany, marokańską dynię z cebulą i rodzynkami duszoną z miodem i prażonymi migdałami, algierskie ragoût z ziemniaków i zielonych oliwek, polskie kluski z makiem, węgierski chłodnik z kwaśnych wiśni czy rumuńską polentę z białym serem i śmietaną. Ponadto poznacie historie wielu produktów i ich zastosowanie w kuchni żydowskiej. To kolejna pozycja, która pokazuje, jak wiele smaków i aromatów można wydobyć wyłącznie z warzyw.

Paola Gavin, „Hazana. Kuchnia wegetariańska Żydów z całego świata”, wyd. Buchmann 2018

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.
Zobacz także
KAWOWYM SZLAKIEM

O ile nie brakuje przewodników po restauracjach oraz internetowych rankingów gastronomicznych, o tyle odnalezienie w nowym mieście atrakcyjnej kawiarni nie zawsze jest proste.

MOC Z MISKI

W książce "Miska szczęścia" Laura Osęka podaje przepisy na proste, lokalne i sezonowe dania, które przygotowuje na co dzień. Miska staje się tu symbolem stylu comfort food, powrotu do smaków dzieciństwa i rodzinnego domu, pozwala się rozgrzać w zimowe dni i ochłodzić latem.

"POLISH CULINARY PATHS" PO GRUZIŃSKU

Książka o polskiej kulturze kulinarnej zatytułowana "Polish Culinary Paths" dzięki Instytutowi Polskiemu w Tbilisi doczekała się gruzińskiej wersji.

Z NOWĄ DUSZĄ

Książka "Soul Food" przedstawia przede wszystkim kulinarną drogę, jaką przeszedł Todd Richards. To także obraz bezpretensjonalnej kuchni, która w naturalny sposób łączy ze sobą produkty dostępne i ekskluzywne, różne kultury, może być ciekawa i wyrafinowana.

CHLEB PERFEKCYJNY

Na polskim rynku właśnie ukazało się nowe, poprawione wydanie kultowej książki "Chleb", która przez fanów pieczywa nazywana jest chlebową biblią. Znajdziecie w niej 140 przepisów - na bagietki, pełnoziarniste chleby z różnego rodzaju mąk; od najprostszych i najszybszych aż po bardziej skomplikowane.

WALKA Z MITAMI

Bezglutenowa, bez laktozy, bez cukru czy bez tłuszczu - diet i teorii żywieniowych istnieje bardzo wiele. Wszyscy chcemy jeść zdrowo, więc część z nich staje się niezwykle modna i zatacza coraz szersze kręgi.

inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej