W TYGLU KULTUR
Kategoria: Lifestyle - książki

Paola Gavin, autorka książki, zebrała ponad 140 przepisów z 20 krajów świata - zarówno prostych receptur, jak i nowatorskich - z których większość była przekazywana z pokolenia na pokolenie, po mistrzowsku wykorzystując tradycyjne składniki.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Poprzez kuchnię możemy poznawać różne kultury – to stwierdzenie wydaje się oczywiste i chyba nikogo już nie dziwi. Obserwując, co i jak ludzie jedzą, dowiadujemy się o zwyczajach, dostępnych produktach i samych krajach czy regionach. Jest szereg ciekawych kulinarnie kultur, ale przykład z kilku powodów szczególny stanowi kuchnia żydowska. Ze względu na skomplikowaną historię, brak przynależności do jednego miejsca na kuchnię żydowską miało wpływ wiele krajów i miejsc z całego świata. Książka „Hazana” (z hebr. – jedzenie, które cieszy) nie tylko zbiera w całość przepisy z najróżniejszych zakątków, ale także skupia się wyłącznie na daniach wegetariańskich. Oprócz przepisów na dania Żydów z Włoch, Polski, Turcji, Grecji, Maroka czy wielu innych krajów możemy także poznać ich losy i historię na terenie danego państwa oraz zobaczyć, jak bardzo różniły się od siebie te kuchnie. Okazuje się, że wpływy kuchni żydowskiej na kształt kuchni narodowych są znacznie silniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Paola Gavin, autorka książki, zebrała ponad 140 przepisów z 20 krajów świata – zarówno prostych receptur, jak i nowatorskich – z których większość była przekazywana z pokolenia na pokolenie, po mistrzowsku wykorzystując tradycyjne składniki. Wśród dań znajdziecie na przykład włoską zieloną lasagne z grzybami i pomidorami, tureckie pierożki z ciasta filo z serem, greckie faszerowane bakłażany, marokańską dynię z cebulą i rodzynkami duszoną z miodem i prażonymi migdałami, algierskie ragoût z ziemniaków i zielonych oliwek, polskie kluski z makiem, węgierski chłodnik z kwaśnych wiśni czy rumuńską polentę z białym serem i śmietaną. Ponadto poznacie historie wielu produktów i ich zastosowanie w kuchni żydowskiej. To kolejna pozycja, która pokazuje, jak wiele smaków i aromatów można wydobyć wyłącznie z warzyw.

Paola Gavin, „Hazana. Kuchnia wegetariańska Żydów z całego świata”, wyd. Buchmann 2018

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.
Zobacz także
7. Targi Książki Kulinarnej w Warszawie

Zarażenie podróżami to przypadłość postępująca i nieuleczalna. Wiele lat temu zapadła na nią Marta Gessler, organizatorka Targów Książki Kulinarnej. I dlatego tegoroczne targi przebiegną pod hasłem przewodnim Podróżu-JEMY.

David LaChapelle fotografem kalendarza Lavazza na rok 2020

Wybitny fotograf David LaChapelle jest autorem zdjęć do kalendarza Lavazza na 2020 rok. Sednem tego artystycznego projektu jest przyszłość naszej planety. Marka potwierdza tym samym swe zainteresowanie sztuką oraz wrażliwość na kwestie zrównoważonego rozwoju i działań w obronie Ziemi.

Sztuka gotowania

5 czerwca 2019 nakładem wydawnictwa Buchmann ukaże się na rynku nowa książka autorki słynnego Leksykonu smaków. Tym razem Niki Segnit odkryje przed nami zasady leżące u podstaw wszystkich przepisów.

ODPOWIEDNIO PRZECHOWANE

Czy słyszeliście kiedyś o metodzie batch? To sposób konserwacji żywności − partiami, oszczędnie i w pełni naturalnie − który powstał dzięki pasji pary Kanadyjczyków do eksperymentowania (i zakręcania).

DZIKOŚĆ SMAKU

O zdrowotnych właściwościach ziół wie chyba każdy. Jak jednak wykorzystać je nie tylko podczas leczniczej kuracji, ale również do przygotowywania potraw, w tym restauracyjnych? Przewodnikiem pełnym praktycznych wskazówek okazuje się książka "Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin".

PROCES TWORZENIA

To trzecia po "Kuchni polskiej XXI wieku" oraz "Naturze kuchni polskiej" książka pierwszego Polaka, który zdobył gwiazdkę Michelin. Co ciekawe, to pierwsza pozycja wydana od momentu otwarcia restauracji i stanowi niejako zapis jej 7-letniej historii.

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej