MOC Z MISKI
Kategoria: Lifestyle - książki

W książce "Miska szczęścia" Laura Osęka podaje przepisy na proste, lokalne i sezonowe dania, które przygotowuje na co dzień. Miska staje się tu symbolem stylu comfort food, powrotu do smaków dzieciństwa i rodzinnego domu, pozwala się rozgrzać w zimowe dni i ochłodzić latem.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Miska – do niedawna kojarzyła się wyłącznie z naczyniem na zupę lub sałatkę. Od jakiegoś czasu przeżywa renesans, głównie za sprawą kuchni azjatyckiej. Rozmaite bowle podbijają również menu polskich restauracji. Laura Osęka zauważa, że miska może być bardzo pojemna i znajdzie zastosowanie w polskiej kuchni – bo zmieści się do niej niemal wszystko. W książce „Miska szczęścia” autorka podaje przepisy na proste, lokalne i sezonowe dania, które przygotowuje na co dzień. Miska staje się tu symbolem stylu comfort food, powrotu do smaków dzieciństwa i rodzinnego domu, pozwala się rozgrzać w zimowe dni i ochłodzić latem. Inspiruje i pomaga uruchomić wyobraźnię. Potrawy podzielono na cztery rozdziały, cztery pory roku, a następnie na podrozdziały z konkretnymi miesiącami. I tak znajdziemy tu na przykład dania zimowe: wytrawną owsiankę z dynią, sałatkę ze śledzia na słodko, rozgrzewającą zupę ziemniaczaną, warzywny gulasz, zapiekaną brukselkę czy „oszukany sernik”.

Laura Osęka nie tylko gotuje, ale jest też psychodietetyczką (i dziennikarką od lat związaną z magazynem „FS”). Dlatego zależy jej na tym, aby potrawy były zdrowe, zrównoważone, jeśli chodzi o składniki i wartości odżywcze, a przy tym ciekawie skomponowane. Należy trzymać się zaledwie kilku prostych zasad, aby osiągnąć pożądany efekt. A niektóre z misek naprawdę mogą się świetnie sprawdzić również jako dania restauracyjne. Zwłaszcza jeśli zadbamy o odpowiednie miski. A na zdjęciach w książce widać, że tych ostatnich nie brakuje – mamy bowiem w Polsce bardzo wielu zdolnych ceramików.

Laura Osęka, „Miska szczęścia”, wyd. Publicat 2018

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.
Zobacz także
Stara szkoła gościnności

Zmieniają się trendy, narzędzia i style pracy barmanów i kelnerów. Jedna rzecz powinna jednak pozostać filarem każdego lokalu, niezależnie od jego profilu - gościnność!

"Prosto" Yotama Ottolenghiego

Odległe kulinarne tradycje łączy w swojej kuchni Yotam Ottolenghi, znany izraelsko-brytyjski szef kuchni, właściciel londyńskich restauracji Nopi i Rovi oraz autor kultowych książek "Jerozolima" i "Obfitość". Na polskim rynku dostępna jest od niedawna jego najnowsza publikacja - "Prosto".

"Szafran, mięta i kardamon" Samar Khanafer

Oprócz najlepszej jakości składników głównych równie istotnym nośnikiem smaków i aromatów w potrawie są zioła i przyprawy. To wręcz klucz do kulinarnego sukcesu. Jak gotować, by nie przytłoczyły one pozostałych komponentów dania, a wydobyły je i podkreśliły?

"Kurs wiedzy o winie" Kevina Zraly'ego

Jedna z najbardziej znanych książek gromadzących wszystkie niezbędne informacje o winie znów w sprzedaży!

Z niemiecką precyzją

Z czym kojarzy się kuchnia naszych zachodnich sąsiadów? Wciąż jest w Polsce niezbyt dobrze znana i raczej nie ma pozytywnych konotacji.

Deserowy zawrót głowy

Coraz częściej badaniem kuchni i jej historii zajmują się kulturoznawcy. Jedną z takich badaczek jest Magdalena Tomaszewska-Bolałek, kierowniczka food studies na SWPS i autorka nagradzanych książek, takich jak: "Tradycje kulinarne Korei", "Tradycje kulinarne Finlandii" czy "Polish Culinary Paths".

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej