MOC Z MISKI
Kategoria: Lifestyle - książki

W książce "Miska szczęścia" Laura Osęka podaje przepisy na proste, lokalne i sezonowe dania, które przygotowuje na co dzień. Miska staje się tu symbolem stylu comfort food, powrotu do smaków dzieciństwa i rodzinnego domu, pozwala się rozgrzać w zimowe dni i ochłodzić latem.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Miska – do niedawna kojarzyła się wyłącznie z naczyniem na zupę lub sałatkę. Od jakiegoś czasu przeżywa renesans, głównie za sprawą kuchni azjatyckiej. Rozmaite bowle podbijają również menu polskich restauracji. Laura Osęka zauważa, że miska może być bardzo pojemna i znajdzie zastosowanie w polskiej kuchni – bo zmieści się do niej niemal wszystko. W książce „Miska szczęścia” autorka podaje przepisy na proste, lokalne i sezonowe dania, które przygotowuje na co dzień. Miska staje się tu symbolem stylu comfort food, powrotu do smaków dzieciństwa i rodzinnego domu, pozwala się rozgrzać w zimowe dni i ochłodzić latem. Inspiruje i pomaga uruchomić wyobraźnię. Potrawy podzielono na cztery rozdziały, cztery pory roku, a następnie na podrozdziały z konkretnymi miesiącami. I tak znajdziemy tu na przykład dania zimowe: wytrawną owsiankę z dynią, sałatkę ze śledzia na słodko, rozgrzewającą zupę ziemniaczaną, warzywny gulasz, zapiekaną brukselkę czy „oszukany sernik”.

Laura Osęka nie tylko gotuje, ale jest też psychodietetyczką (i dziennikarką od lat związaną z magazynem „FS”). Dlatego zależy jej na tym, aby potrawy były zdrowe, zrównoważone, jeśli chodzi o składniki i wartości odżywcze, a przy tym ciekawie skomponowane. Należy trzymać się zaledwie kilku prostych zasad, aby osiągnąć pożądany efekt. A niektóre z misek naprawdę mogą się świetnie sprawdzić również jako dania restauracyjne. Zwłaszcza jeśli zadbamy o odpowiednie miski. A na zdjęciach w książce widać, że tych ostatnich nie brakuje – mamy bowiem w Polsce bardzo wielu zdolnych ceramików.

Laura Osęka, „Miska szczęścia”, wyd. Publicat 2018

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.
Zobacz także
W TYGLU KULTUR

Paola Gavin, autorka książki, zebrała ponad 140 przepisów z 20 krajów świata - zarówno prostych receptur, jak i nowatorskich - z których większość była przekazywana z pokolenia na pokolenie, po mistrzowsku wykorzystując tradycyjne składniki.

KAWOWYM SZLAKIEM

O ile nie brakuje przewodników po restauracjach oraz internetowych rankingów gastronomicznych, o tyle odnalezienie w nowym mieście atrakcyjnej kawiarni nie zawsze jest proste.

"POLISH CULINARY PATHS" PO GRUZIŃSKU

Książka o polskiej kulturze kulinarnej zatytułowana "Polish Culinary Paths" dzięki Instytutowi Polskiemu w Tbilisi doczekała się gruzińskiej wersji.

Z NOWĄ DUSZĄ

Książka "Soul Food" przedstawia przede wszystkim kulinarną drogę, jaką przeszedł Todd Richards. To także obraz bezpretensjonalnej kuchni, która w naturalny sposób łączy ze sobą produkty dostępne i ekskluzywne, różne kultury, może być ciekawa i wyrafinowana.

CHLEB PERFEKCYJNY

Na polskim rynku właśnie ukazało się nowe, poprawione wydanie kultowej książki "Chleb", która przez fanów pieczywa nazywana jest chlebową biblią. Znajdziecie w niej 140 przepisów - na bagietki, pełnoziarniste chleby z różnego rodzaju mąk; od najprostszych i najszybszych aż po bardziej skomplikowane.

WALKA Z MITAMI

Bezglutenowa, bez laktozy, bez cukru czy bez tłuszczu - diet i teorii żywieniowych istnieje bardzo wiele. Wszyscy chcemy jeść zdrowo, więc część z nich staje się niezwykle modna i zatacza coraz szersze kręgi.

inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej