x

OGRÓD W MIEŚCIE

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    25.09.2017

Za nami I edycja Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego "Rośliny, owady i miód". W dniach 8-10 września w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zgromadzili się najlepsi polscy producenci żywności, artyści, rzemieślnicy i specjaliści z różnych dziedzin związanych z kulinariami

Foto: materiały prywatne
Foto: materiały prywatne
Podczas gali otwarcia przemowy wygłosili m.in. Wojciech Modest Amaro i pomysłodawca festiwalu Grzegorz Łapanowski, a uroczystą kolację przygotowali: Joanna Jakubiuk, Andrzej Andrzejczak, Wit Szychowski, Tomasz Maćkowiak, Marcin Koch i Martin Gimenez Castro. Dwa kolejne festiwalowe dni to: kiermasz z produktami organizowany przez Wzory, a także liczne wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty.

Temat pierwszego panelu „O dobrym jedzeniu – czym tak naprawdę jest ekologia?”, który poprowadziła Agata Michalak, był dobrym wstępem do wszystkich rozmów podczas festiwalu. Czym jest dobre jedzenie z perspektywy środowiska, a czym dla zwykłych konsumentów, smakoszy czy szefów kuchni? Co to znaczy „polska kuchnia”? Jak połączyć stare z nowym? Jak stabilne są nasze źródła żywności? Czy świadomie wybierając i jedząc ryby, można wpłynąć na problem przełowienia? To tylko niektóre z pytań poruszonych w wykładach i dyskusjach. Wśród panelistów znaleźli się m.in.: prof. Jarosław Dumanowski, prof. Fabio Parasecoli, prof. dr. hab. Agnieszka Wierzbicka, Michał Kuter, Grzegorz Kwapniewski, Piotr Petryka czy Małgorzata Minta.

Z kolei warsztaty poprowadzili m.in.: Kasia Błażejewska-Stuhr, Karolina Szaciłło czy Mateusz Szuchnik. Odbyły się także degustacje win z „Magazynem Wino” oraz piw z Browaru Trzech Kumpli.

W ramach festiwalu zorganizowano również pokazy filmowe w kinie Muranów: „Singhampton Project”, „Korzeń” oraz „W obronie jedzenia”. Na zakończenie festiwalu Federacja Polskich Banków Żywności wraz z Magdaleną Łapanowską i Jakubem Emanuelem Malcem, szefem kuchni hotelu Novotel, zorganizowali warsztaty Effect Zupa Disco. Już teraz trzymamy kciuki za kolejną edycję festiwalu.

„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Czwarta edycja targów Mazury HoReCa - za nami

Prestiżowe konkursy kulinarne, pokazy znanych szefów kuchni, specjalistyczne szkolenia, klienci z całej Polski i najlepsi dostawcy - tak można scharakteryzować IV edycję targów Mazury HoReCa, które odbyły się 9 i 10 kwietnia w Ostródzie.

TARGI EUROGASTRO I WORLDHOTEL 2018 ZA NAMI

22. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne Euro Gastro oraz 11. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel w dniach 21-23 marca odwiedziło 19 117 osób. Czekało na nich 268 wystawców z 20 krajów.

Bocuse d’Or Europe 2018 za nami!

W dniach 11-12 czerwca dwadzieścia najlepszych europejskich duetów kucharskich walczyło podczas Bocuse d’Or Europe 2018 w Oval Lingotto Fiere Torino o awans do Wielkiego Finału w Lyonie 2019.

Bottiglieria 1881 z Krakowa z Gwiazdką Michelin!

To trzecia polska restauracja z tym wyróżnieniem, ale pierwsze odznaczenie dla lokalu spoza Warszawy. W stolicy bez zmian - swój status utrzymały Atelier Amaro oraz Senses Restaurant. Obie z jedną gwiazdką.

V Jubileuszowa Gala Żółtego Przewodnika Gault&Millau na 2019 rok - nagrody, premiery, niespodzianki!

Jubileuszowa, bo już piąta Gala Premierowa Gault&Millau, która odbyła się 26 listopada 2018 r. w Gdańsku. Nie tylko była okazją dla debiutu Żółtego Przewodnika na rok 2019, ale także wręczenia nagród najlepszym szefom kuchni.

Kulinarny Puchar Polski 2019 - składniki obowiązkowe

Już tylko kilka tygodni dzieli nas od 19. edycji Kulinarnego Pucharu Polski. Na początku lipca organizatorzy konkursu ogłosili składniki obowiązkowe, z którymi będą musieli zmierzyć się zawodnicy konkursu.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej