x

WHISKY NAD BAŁTYKIEM

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    25.09.2017

W dniach 26-27 sierpnia 2017 r. w Jastrzębiej Górze odbyła się IV edycja Festiwalu Whisky Jastrzębia Góra. Wydarzenie odwiedziło niespełna 7000 gości - zarówno miłośników whisky, jak i osób, które rozpoczynają przygodę z tym szlachetnym trunkiem.

Foto: shutterstock.com
Foto: shutterstock.com
Po dużym sukcesie trzech poprzednich edycji powierzchnia festiwalowa została powiększona do ponad 6500 mkw. Goście mieli do degustacji ponad 600 rodzajów whisky. Ponadto Dom Whisky wyselekcjonował ze swoich zbiorów blisko 300 whisky niedostępnych w Polsce, produkowanych od Szkocji po Japonię.

W przyjemnej nadmorskiej atmosferze festiwalowicze oprócz degustacji mieli okazję poszerzyć wiedzę, czerpiąc ją bezpośrednio od osób ściśle związanych ze światem whisky, poprzez szereg masterclasses i prelekcji. W tym roku dzięki uprzejmości wystawców festiwal gościł m.in. Andy’ego MacDonalda, Kirsten Grant, Charlesa Macleana oraz Johna Quinna. W programie znalazły się również liczne animacje, m.in. warsztaty z blendingu, bingo, foodpairing, warsztaty tańca czy gry na dudach. Wydarzenie uświetniły koncerty Kuby Sienkiewicza i Tymona Tymańskiego oraz wieczorne after party. Festiwal Whisky Jastrzębia Góra swoim charakterem i stylem wyznacza nowe trendy w budowaniu wizerunku tej kategorii alkoholu. Luźny charakter festiwalu w połączeniu z potężną dawką wiedzy tematycznej, serwowanej przez największe autorytety świata whisky, trafia w gusta zarówno koneserów whisky, jak i początkujących adeptów.

Na V edycję Festiwalu Whisky Jastrzębia Góra organizatorzy i wystawcy zapraszają już 24 i 25 sierpnia 2018 r.

„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Śliwka kalifornijska w piątej ćwiartce

9 kwietnia br. w stołecznym studiu CookUp, odbędzie się warsztat dla profesjonalistów pod przewodnictwem autorytetu kulinarnego, szefa Adama Chrząstowskiego.

Konferencja Międzykulturowa Turystyka Kulinarna Pokoleń

Jak smakuje Polska? Jakie produkty mogą promować nasz kraj za granicą? Jakie są trendy polskiej turystyki kulinarnej, a jakie potrzeby turysty? To zagadnienia konferencji Międzykulturowa Turystyka Kulinarna Pokoleń, która odbędzie się 23-24 maja w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.

Czy znikną wege burgery? Bruksela zdecyduje o przyszłości produktów roślinnych

Na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego 19-22 października 2020 r. europosłowie zdecydują o przyszłości żywności pochodzenia roślinnego. Odbędzie się głosowanie nad wprowadzeniem kolejnych restrykcji dotyczących wegańskich produktów.

Browarnicy zrzeszeni

25 stycznia 2018 r. w Warszawie powstało Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych. Władze stowarzyszenia zapowiedziały, że niezwłocznie przystąpią do operacyjnego ustanowienia stowarzyszenia oraz organizacji jego prac.

Wojciech Amaro jednym ze 100 najlepszych szefów kuchni na świecie!

23-24 września odbył się w Barcelonie finał The Best Chef Awards 2019. Na liście 100 najlepszych znalazł się również przedstawiciel Polski.

WIELKIE ŚWIĘTO WHISKY

W dniach 13-14 października w Sangate Hotel Airport odbyła się kolejna edycja festiwalu poświęconego whisky - Whisky Live Warsaw. Główną częścią festiwalu jak zawsze była duża sala wystawiennicza ze stoiskami ambasadorów marek oraz przedstawicieli destylarni.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej