x

NOWOŚĆ! FRYTURA PÓŁPŁYNNA QUALITO PLUS W WIADRZE 20 L

Kategoria: Produkty    30.10.2017

ZT Kruszwica wprowadza nowy format opakowania dla Frytury półpłynnej Qualito Plus - funkcjonalne wiadro blaszane o pojemności 20 l. Ta uznana od lat frytura gwarantuje doskonałe efekty przy długotrwałym smażeniu produktów słodkich i wytrawnych.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Półpłynna postać tłuszczu przyspiesza pracę z produktem, ułatwia filtrowanie, optymalizuje koszty, a przede wszystkim poprawia komfort pracy. Qualito Plus charakteryzuje wysoka temperatura dymienia 230°C oraz obojętny smak i aromat. Nowe, funkcjonalne opakowanie daje możliwość wtórnego wykorzystania przy filtrowaniu ciepłego tłuszczu czy też zbieraniu przepracowanego tłuszczu do utylizacji. Frytura półpłynna Qualito Plus dostępnaw dwóch wariantach: 10 l, 20 l.

Więcej: www.smazymy.pl

Zakłady Tłuszczowe Kruszwica SA ul. Niepodległości 42, 88-150 Kruszwica,
tel. (52) 353 51 00
www.smazymy.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

FIOLET W KOLORZE SŁOŃCA

Pachnące lasem, nagrzane słońcem, zrywane prosto z krzaczka, znalezione pomiędzy paprociami i mchem. Nadają się do wykorzystania na chłodniki, sosy, jako składnik sałatek, nie tylko w koktajlach i pierogach.

Apple & Blackberry - nowy smak napoju Fentimans

Połączenie słodkich i aromatycznych jabłek z orzeźwiającym smakiem cierpkich jeżyn - to nowy wariant napoju gazowanego Fentimans, który trafi na polski rynek. Stworzono go z myślą o konsumentach szukających sezonowych smaków i alternatywy do klasycznych napojów gazowanych.

Mniej znaczy więcej

Ekologia to jeden z najczęściej dyskutowanych tematów tego roku. Coraz więcej firm dąży do ograniczania ilości odpadów i emisji dwutlenku węgla. Essity, właściciel marki Tork, jest uznanym liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Dlatego Tork wprowadził nowy system papieru toaletowego bez gilzy.

Miks kasz z cieciorką i jarmużem

Dla zdrowia i smaku połączyliśmy najlepsze kasze z warzywami i ziarnami w idealnych proporcjach. Tak powstała nowa propozycja produktów roślinnych idealnych jako samodzielne dania wegetariańskie lub jako dodatek do mięs i ryb.

ODZIEŻ DLA BRANŻY HORECA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, stworzyliśmy kolekcję eleganckiej i praktycznej odzieży dla branży HoReCa, w skład której wchodzą: koszule, bluzy, fartuchy, spodnie, zapaski długie i krótkie, kamizelki czy koszulki polo dostępne w różnym zestawieniu kolorystycznym.

NOWA LINIA FRYTEK MCCAIN STAYCRISP

Dostawa jedzenia to rosnący trend na rynku gastronomicznym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta odnośnie do lepszej jakości dostarczanych posiłków, McCain wprowadził nową linię frytek powlekanych − McCain StayCrisp.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej