x

KOMPLEKSOWO DLA SEKTORA HORECA

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    30.10.2017

Najnowsze trendy w gastronomii, wiele inspiracji i finał 17. Kulinarnego Pucharu Polski - tak można podsumować 33. edycję targów Polagra Gastro i Invest Hotel, która odbyła się w dniach 25-28 września w Poznaniu, w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Podczas targów funkcjonowały dwie strefy inspiracji. Pierwsza z nich to Galeria Innowacji, w której zaprezentowano rozwiązania w zakresie urządzeń umożliwiających redukcję kosztów i rozszerzenie zakresu usług. W tym roku zorganizowano także punkt konsultacji projektów technologicznych oraz aranżacji wnętrz. Druga strefa inspiracji to Invest Hotel Showroom, skierowana do sektora hotelarskiego. To właśnie w niej można było obejrzeć gotowe aranżacje pokoi przygotowane przez wystawców targów. W ramach wydarzeń towarzyszących odbyły się pokazy kulinarne, m.in.: Master Class Show poświęcone polskiej dziczyźnie, z udziałem zawodników polskiej reprezentacji OSSKiC, czy prezentacje na stoisku Poznańskich Kucharzy Razem.

Drugiego i trzeciego dnia targów odbyła się 17. edycja Kulinarnego Pucharu Polski. W finale konkursu wystąpiło 10 ekip nominowanych oraz zwycięzcy ubiegłorocznej edycji. Każda z drużyn miała przygotować przystawkę na bazie przepiórki, pistacji i octu balsamico di Modena. Drugie zadanie to interpretacja szarlotki z wykorzystaniem jabłek grójeckich. Następnego dnia zawodnicy zaprezentowali dania główne, w których składnikami obowiązkowymi były: halibut, szynka parmeńska oraz ryż czarny. Międzynarodowe jury oceniające uczestników Kulinarnego Pucharu Polski najwyższe noty przyznało Bartoszowi Peterowi i Rafałowi Kudlińskiemu z hotelu Copernicus w Toruniu. Zwycięski zespół przygotował mozaikę z przepiórki (przystawka), jesienne jabłko z wędzoną śmietaną (deser) i halibuta z jesiennymi dodatkami (danie główne). Na kolejnych miejscach na podium znaleźli się: Paweł Salamon i Maciej Pisarek – II miejsce, oraz Paweł Kubera i Kajetan Świokła – III miejsce.

Na targach Polagra Gastro i Invest Hotel nie zabrakło też merytorycznych spotkań, które poprowadzili Piotr Rogowski i Paweł Gruba – mówili o budowaniu relacji w zespole, planowaniu kosztów czy szukaniu oszczędności. Targi Polagra Gastro/Invest Hotel odwiedziło także 470 hotelarzy, którzy wzięli udział w Hotel Marketing Conference. Podczas targów odbyło się także po raz trzeci Hotel Investors Meeting. Targi Polagra Gastro i Invest Hotel już kolejny rok z rzędu wspólnie utworzyły kompleksową ekspozycję dla sektora HoReCa. W 2018 r. targi Polagra Food odbędą się wiosną, w dniach 8-10 maja.

Więcej informacji o targach na: www.polagragastro.pl.

„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

FOOD INTERACTIVE DAYS

Na początku lutego w gdańskim AmberExpo odbyło się zupełnie nowe wydarzenie skierowane do branży HoReCa - Food Interactive Days. Dwudniowy cykl warsztatów z ekspertami i profesjonalistami z branży miał na celu przybliżenie sposobów budowania strategii ukierunkowanej na sukces.

Spotkanie z marką Tork na PGE Narodowym

14 września na Stadionie Narodowym PGE Narodowy w Warszawie, miejscu najlepszych wydarzeń sportowych, rozrywkowych i biznesowych w Polsce, odbyło się spotkanie reprezentantów firm i mediów zajmujących się branżą nieruchomości z przedstawicielami firmy Essity

Rozstrzygnięcie The World’s 50 Best Restaurants 2020 przełożone!

Nie odbędzie się planowana na 2 czerwca w Antwerpii uroczystość ogłoszenia wyników prestiżowego rankingu. Nie zostanie on także nigdzie opublikowany. Marka The World’s 50 Best chce się teraz skoncentrować na wspieraniu globalnej gastronomii. Finał plebiscytu przesunięto na 2021 r.

25. edycja Targów HORECA/GASTROFOOD/ ENOEXPO Kraków

Wydarzenie odbędzie się w dniach: 15-17 listopada w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków

Mistrzostwa osiągnęły pełnoletność

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów został Kamil Wojtasiak z warszawskiej restauracji Butchery & Wine. 28-letni Wojtasiak pokonał w finale ubiegłorocznego wicemistrza Macieja Sokołowskiego z Poznania oraz Łukasza Głowackiego z restauracji Muga.

Essity zdobywa platynowy medal EcoVadis

Essity, właściciel marki Tork, światowy lider w branży higienicznej i ochrony zdrowia, otrzymała najwyższe platynowe wyróżnienie przyznawane przez platformę EcoVadis. Tym samym znalazła się w gronie 1% najlepszych przedsiębiorstw ocenianych pod kątem zrównoważonego rozwoju.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej