x

KOMPLEKSOWO DLA SEKTORA HORECA

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    30.10.2017

Najnowsze trendy w gastronomii, wiele inspiracji i finał 17. Kulinarnego Pucharu Polski - tak można podsumować 33. edycję targów Polagra Gastro i Invest Hotel, która odbyła się w dniach 25-28 września w Poznaniu, w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Podczas targów funkcjonowały dwie strefy inspiracji. Pierwsza z nich to Galeria Innowacji, w której zaprezentowano rozwiązania w zakresie urządzeń umożliwiających redukcję kosztów i rozszerzenie zakresu usług. W tym roku zorganizowano także punkt konsultacji projektów technologicznych oraz aranżacji wnętrz. Druga strefa inspiracji to Invest Hotel Showroom, skierowana do sektora hotelarskiego. To właśnie w niej można było obejrzeć gotowe aranżacje pokoi przygotowane przez wystawców targów. W ramach wydarzeń towarzyszących odbyły się pokazy kulinarne, m.in.: Master Class Show poświęcone polskiej dziczyźnie, z udziałem zawodników polskiej reprezentacji OSSKiC, czy prezentacje na stoisku Poznańskich Kucharzy Razem.

Drugiego i trzeciego dnia targów odbyła się 17. edycja Kulinarnego Pucharu Polski. W finale konkursu wystąpiło 10 ekip nominowanych oraz zwycięzcy ubiegłorocznej edycji. Każda z drużyn miała przygotować przystawkę na bazie przepiórki, pistacji i octu balsamico di Modena. Drugie zadanie to interpretacja szarlotki z wykorzystaniem jabłek grójeckich. Następnego dnia zawodnicy zaprezentowali dania główne, w których składnikami obowiązkowymi były: halibut, szynka parmeńska oraz ryż czarny. Międzynarodowe jury oceniające uczestników Kulinarnego Pucharu Polski najwyższe noty przyznało Bartoszowi Peterowi i Rafałowi Kudlińskiemu z hotelu Copernicus w Toruniu. Zwycięski zespół przygotował mozaikę z przepiórki (przystawka), jesienne jabłko z wędzoną śmietaną (deser) i halibuta z jesiennymi dodatkami (danie główne). Na kolejnych miejscach na podium znaleźli się: Paweł Salamon i Maciej Pisarek – II miejsce, oraz Paweł Kubera i Kajetan Świokła – III miejsce.

Na targach Polagra Gastro i Invest Hotel nie zabrakło też merytorycznych spotkań, które poprowadzili Piotr Rogowski i Paweł Gruba – mówili o budowaniu relacji w zespole, planowaniu kosztów czy szukaniu oszczędności. Targi Polagra Gastro/Invest Hotel odwiedziło także 470 hotelarzy, którzy wzięli udział w Hotel Marketing Conference. Podczas targów odbyło się także po raz trzeci Hotel Investors Meeting. Targi Polagra Gastro i Invest Hotel już kolejny rok z rzędu wspólnie utworzyły kompleksową ekspozycję dla sektora HoReCa. W 2018 r. targi Polagra Food odbędą się wiosną, w dniach 8-10 maja.

Więcej informacji o targach na: www.polagragastro.pl.

„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Jak zaoszczędzić 170 zł?

25-28 lutego odbędzie się Expo Sweet. Tym razem w nowym miejscu - warszawskim Centrum Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. Mamy dla naszych czytelników poradę o wymiernej wartości 170 zł. Otóż tyle właśnie zaoszczędzi osoba, która chciałaby wybrać się na najsmaczniejsze targi w Polsce.

Kuchnia Krakowa w nowoczesnym wydaniu

Sieć hurtowni MAKRO Polska, w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne, zorganizowała trzecie spotkanie z cyklu Historyczny Stół Kulinarny.

Znamy pierwszych jurorów Kulinarnego Pucharu Polski 2019

Organizatorzy Kulinarnego Pucharu Polski już od kilku miesięcy pracują na składem sędziowskim, mimo że tegoroczna edycja konkursu odbędzie się dopiero na początku października.

The Best Chef Awards 2019 - we wrześniu w Barcelonie

Gospodarzem wrześniowej gali The Best Chef Awards 2019 będzie tym razem Barcelona. W wydarzeniu weźmie udział elita szefów kuchni z Europy, obu Ameryk, Afryki Południowej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Japonii.

Kuchnia Pomorza - tradycja w nowoczesnej odsłonie

Za nami czwarte spotkanie z cyklu Historyczny Stół Kulinarny organizowane przez sieć hurtowni MAKRO Polska, w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne. 22 października w hotelu Sofitel Grand Sopot goście spróbowali ośmiu dań nawiązujących do dawnej, pomorskiej kuchni.

KGRIC ZMIENIA NAZWĘ

Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu - organizacja powołana do reprezentowania i działania na rzecz polskiej branży gastronomicznej - działa obecnie jako Związek Pracodawców Hoteli, Restauracji i Cateringu (ZP HoReCa).

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej