x

ODLICZANIE DO WIELKIEJ GALI

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    30.10.2017

Za nami już wszystkie tegoroczne regionalne edycje. Dwa ostatnie wydarzenia miały miejsce kolejno: w Krakowie i Sopocie. Już 27 listopada we Wrocławiu odbędzie się finałowa gala i premiera przewodnika Gault & Millau 2018.

Foto: Marek Zakrzewski
Foto: Marek Zakrzewski
4 września w restauracji l’Atmosphere w hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport w Balicach przyznano pięć regionalnych nagród dla najlepszych szefów kuchni z południowej Polski. Na wydarzenie przybyło ponad 150 gości szefów kuchni z województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego, by wymieniać się doświadczeniem, śledzić najnowsze trendy kulinarne i spróbować regionalnych produktów wykorzystywanych do przygotowania dań przez zwycięskich szefów kuchni.

Regionalne nagrody otrzymali:
Szef Roku: Dominik Duraj, restauracja Villa Gardena (Chorzów);
Szef Jutra: Daniel Myśliwiec, restauracje Karakter/Zazie Bistro (Kraków);
Młody Talent: Michał Cienki, restauracja Amarylis (Kraków);
Kobieta Szef: Patrycja Stefanów-Kot, Restauracja Koncertowa (Krynica-Zdrój);
Szef Kuchni Tradycyjnej: Miłosz Kowalski, restauracja l’Atmosphere (Kraków-Balice).

Na ostatnim tegorocznym Gault & Millau Tour, który odbył się 18 września w Sopocie, przyznano nagrody dla najlepszych szefów kuchni z północnej Polski. Na wydarzenie do hotelu Sheraton przybyli szefowie z województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Regionalne nagrody otrzymali:
Szef Roku: Marcin Popielarz, restauracja Biały Królik (Gdynia);
Szef Jutra: Paweł Stawicki, restauracja Mercato (Gdańsk);
Młody Talent: Tomasz Grota, restauracja Tu’gether (Sopot);
Kobieta Szef: Olga Lompa, Gospoda Galiny (Bartoszyce, Mazury);
Szef Kuchni Tradycyjnej: Mariusz Kucharczak, restauracja Natura w Rosevia Resort (Jastrzębia Góra).

Po ogłoszeniu wyników laureaci przygotowali swoje dania. Przepisy na wszystkie potrawy oraz pełne biogramy zwycięzców do przeczytania na www.foodservice24.pl.

A już wkrótce wielka gala Gault & Millau i premiera IV edycji Żółtego Przewodnika na 2018 r. Tym razem wydarzenie odbędzie się w niecodziennej przestrzeni Narodowego Forum Muzyki. Weźmie w nim udział ponad 600 gości, w tym 400 szefów kuchni, których restauracje znajdą się w Żółtym Przewodniku na 2018 r. Podczas gali poznamy piątkę najlepszych szefów kuchni w Polsce. Wydarzenie będzie miało inną niż dotychczas formułę – po wręczeniu nagród goście zostaną zaproszeni w gastronomiczną podróż po sześciu epokach historii polskiej kultury. Do najnowszego przewodnika inspektorzy wybrali 580 restauracji, czyli aż o 120 więcej niż w pierwszej edycji. W tegorocznym wydaniu znajdzie się też ponad 160 produktów regionalnych.

„Food Service” jest patronem medialnym wszystkich wydarzeń G&M.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Transgourmet i Selgros Cash&Carry wysyłają młodych kucharzy do Francji!

Dawid Wantrych i Emilia Czyrko z wrocławskiego Zespołu Szkół Gastronomicznych wygrali Polskie Eliminacje do Les Chefs en Or 2020 organizowane przez Transgourmet i Selgros Cash&Carry.

Szef dla Młodych Talentów przechodzi do kanałów cyfrowych

Program odpowiedzialności społecznej Szef dla Młodych Talentów, organizowany przez MAKRO Polska, przechodzi do kanałów cyfrowych. W odpowiedzi na zawieszenie zajęć dydaktycznych sieć hurtowni przygotowała ogólnodostępną, internetową akcję edukacyjną pt. "Dokształcaj się ONLINE!".

Water&Wine docenione przez Akademię Gastronomiczną w Polsce

W piątek 16 marca 2018 w warszawskim hotelu Bristol rozdane zostały nagrody Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej AIG PRIX oraz ARS COQUINARIA dla wybitnych jednostek i instytucji, które wyróżniają się międzynarodową jakością.

30 października - najsmaczniejszy spacer w Polsce, czyli protest gastro

- Czas najwyższy się zorganizować i pokazać, że przez nieprzemyślane działania rządu tracimy nasze biznesy i miejsca pracy! - mówią organizatorzy "Spaceru dla branży HoReCa". Na piątek 30 października w Warszawie zaplanowany jest protest właścicieli i pracowników hoteli, gastronomii oraz cateringu.

Warsztaty California Wine & Food - praktyka i teoria

23-24 kwietnia w Art_inkubator w Łodzi odbędzie się kolejna edycja konferencji branżowej Food Service Summit.

Warsztaty Flavor Your World z sosami TABASCO®

Warsztaty dla młodych adeptów sztuki kulinarnej oraz dla dorosłych porowadzi w Zgierzu i w Warszawie Gary Evans, International Corporate Chef TABASCO®.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej