x

ODLICZANIE DO WIELKIEJ GALI

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    30.10.2017

Za nami już wszystkie tegoroczne regionalne edycje. Dwa ostatnie wydarzenia miały miejsce kolejno: w Krakowie i Sopocie. Już 27 listopada we Wrocławiu odbędzie się finałowa gala i premiera przewodnika Gault & Millau 2018.

Foto: Marek Zakrzewski
Foto: Marek Zakrzewski
4 września w restauracji l’Atmosphere w hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport w Balicach przyznano pięć regionalnych nagród dla najlepszych szefów kuchni z południowej Polski. Na wydarzenie przybyło ponad 150 gości szefów kuchni z województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego, by wymieniać się doświadczeniem, śledzić najnowsze trendy kulinarne i spróbować regionalnych produktów wykorzystywanych do przygotowania dań przez zwycięskich szefów kuchni.

Regionalne nagrody otrzymali:
Szef Roku: Dominik Duraj, restauracja Villa Gardena (Chorzów);
Szef Jutra: Daniel Myśliwiec, restauracje Karakter/Zazie Bistro (Kraków);
Młody Talent: Michał Cienki, restauracja Amarylis (Kraków);
Kobieta Szef: Patrycja Stefanów-Kot, Restauracja Koncertowa (Krynica-Zdrój);
Szef Kuchni Tradycyjnej: Miłosz Kowalski, restauracja l’Atmosphere (Kraków-Balice).

Na ostatnim tegorocznym Gault & Millau Tour, który odbył się 18 września w Sopocie, przyznano nagrody dla najlepszych szefów kuchni z północnej Polski. Na wydarzenie do hotelu Sheraton przybyli szefowie z województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Regionalne nagrody otrzymali:
Szef Roku: Marcin Popielarz, restauracja Biały Królik (Gdynia);
Szef Jutra: Paweł Stawicki, restauracja Mercato (Gdańsk);
Młody Talent: Tomasz Grota, restauracja Tu’gether (Sopot);
Kobieta Szef: Olga Lompa, Gospoda Galiny (Bartoszyce, Mazury);
Szef Kuchni Tradycyjnej: Mariusz Kucharczak, restauracja Natura w Rosevia Resort (Jastrzębia Góra).

Po ogłoszeniu wyników laureaci przygotowali swoje dania. Przepisy na wszystkie potrawy oraz pełne biogramy zwycięzców do przeczytania na www.foodservice24.pl.

A już wkrótce wielka gala Gault & Millau i premiera IV edycji Żółtego Przewodnika na 2018 r. Tym razem wydarzenie odbędzie się w niecodziennej przestrzeni Narodowego Forum Muzyki. Weźmie w nim udział ponad 600 gości, w tym 400 szefów kuchni, których restauracje znajdą się w Żółtym Przewodniku na 2018 r. Podczas gali poznamy piątkę najlepszych szefów kuchni w Polsce. Wydarzenie będzie miało inną niż dotychczas formułę – po wręczeniu nagród goście zostaną zaproszeni w gastronomiczną podróż po sześciu epokach historii polskiej kultury. Do najnowszego przewodnika inspektorzy wybrali 580 restauracji, czyli aż o 120 więcej niż w pierwszej edycji. W tegorocznym wydaniu znajdzie się też ponad 160 produktów regionalnych.

„Food Service” jest patronem medialnym wszystkich wydarzeń G&M.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Polska reprezentacja po Wielkim Finale 15. edycji Coupe du Monde de la Patisserie

W dniach 27-28 stycznia 2019 roku podczas targów Sirha w Lyonie odbył się po raz 15. Wielki Finał jednego z najbardziej prestiżowych konkursów cukierniczych na świecie Coupe du Monde de la Patisserie.

Kobiecy Punkt Jedzenia

Sześć kobiet i sześć kobiecych punktów… jedzenia! Pod koniec sierpnia w poznańskiej restauracji Concordia Taste odbyła się kolacja, podczas której w roli głównej wystąpiły utalentowane szefowe kuchni.

Agenda inspiracji

Zagraniczne kongresy gastronomiczne są doskonałą okazją do nawiązywania nowych ciekawych kontaktów oraz do poszukiwania inspiracji. Podsuwamy kilka wskazówek na przyszłoroczne wyjazdy.

HoReCa łączy siły! Powołano Rzecznika Interesu Gastronomów

Nowo powołana Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej uruchomiła Biuro Rzecznika Interesu Gastronomów, które ma chronić przedsiębiorców przed skutkami pandemicznego kryzysu. Jednym z pierwszych celów Izby będzie obniżenie VAT-u do 8% na wszystkie usługi gastronomiczne.

Szef dla Młodych Talentów - inauguracja Mikserów Kulinarnych 2019

Pierwsze wyjazdowe spotkanie edukacyjne w ramach trzeciej edycji programu Szef dla Młodych Talentów odbyło się w Krakowie. W lutowym Mikserze Kulinarnym wzięło udział blisko 100 młodych adeptów sztuki kulinarnej.

Święto smaku - Terra Madre Slow Food Festival

W dniach 11-13 listopada odbyła się trzecia edycja Terra Madre Slow Food Festival. W jednym miejscu spotkało się wielu rolników, wytwórców, a także kucharzy, restauratorów i konsumentów - a to zdarza się niezwykle rzadko.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej