x

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: ADRIAN GÓRNIAK

Kategoria: Wino

Aby rozwijać się jako sommelier dużo czytam i jeszcze więcej próbuję. Staram się możliwie często eksperymentować. Łączę na pozór niepasujące do siebie smaki, piję to samo wino w różnych kieliszkach i w różnych temperaturach - Adrian Górniak.

Foto: archiwum własne autora
Foto: archiwum własne autora
Dlaczego wino?
Z wykształcenia jestem filozofem, a w winie – jak wiadomo – leży prawda. A tak na poważnie – to był czysty przypadek, z którego zrodziła się pasja.

Od jak dawna pracujesz w środowisku winiarskim i jaka była twoja pierwsza praca?
Moja pierwsza praca związana z winem to krótka przygoda w winebarze u Roberta Mielżyńskiego. Dosłownie pięć miesięcy w okresie studiów. Tam poznałem prawdziwych entuzjastów, od których wiele się dowiedziałem. W środowisku winiarskim działam od około dwóch lat. Pierwsze kroki stawiałem w Kieliszkach na Próżnej. Fantastyczna przygoda i mnóstwo pozytywnej energii.

Kogo w świecie wina podziwiasz i dlaczego?
Podziwiam pionierów. Ludzi odważnych, którzy idą własną ścieżką, nie zważając szczególnie na to, co zastaną. Joseph Di Blasi z Naturalistów zrobił na mnie właśnie takie wrażenie.

Co robisz, żeby rozwijać się jako sommelier?
Dużo czytam i jeszcze więcej próbuję. Staram się możliwie często eksperymentować. Łączę na pozór niepasujące do siebie smaki, piję to samo wino w różnych kieliszkach i w różnych temperaturach.

Gdybyś mógł spróbować dowolnego wina, co byś wybrał i z kim byś je wypił?
Ostatnio „choruję” na bułgarską winnicę Rossidi z Doliny Trackiej, więc chętnie spróbowałbym ich win. Zawsze mam też ochotę na gruzińskie wina z kvevri. Co do towarzystwa to oczywiście moja żona Diana – jest świetnym kompanem do rozmów przy winie, ale koledzy tacy jak Mateusz Sadowski, Łukasz Czajkowski, Artur Zarzycki czy Marcin Soćko też by się doskonale sprawdzili.

Dobry sommelier jest...?
Empatycznym pasjonatem. Zaraża pasją do wina, ale jednocześnie pamięta o sugestiach i preferencjach gości.

Ulubione połączenie jedzenia i wina?
Bardzo banalne, bo uwielbiam białe wina i wszelkie ryby. Dziś chętnie zjadłbym sandacza, popijając go kieliszkiem Sancerre Cuvée Prestige.

Ulubione aspekty twojej pracy?
Przede wszystkim cenię sobie kontakt z ludźmi. Uśmiechy, wymiany opinii i pouczające rozmowy.

Jakie cele realizujesz jako sommelier?
Staram się edukować moich gości, zmieniać postrzeganie win, szczepów i regionów, traktowanych jako te gorsze. Przez wiele lat mieliśmy w Polsce do czynienia z zalewem win niskich lotów. Mam tu na myśli trunki z Bułgarii, Rumunii, Gruzji czy nawet Węgier. Przykładem może być choćby Kadarka, która dla wielu osób jest synonimem bardzo przeciętnego wina. W głowach wielu naszych rodaków utarło się przekonanie, że trunki z powyższych krajów nie są jakościowe. Chcę odczarować te nieopatrznie zaczarowane tematy.

Co najmniej lubisz w swojej pracy?
Wieczorne godziny pracy i remanenty.


BIO
Stanowisko/restauracja: sommelier w restauracji Bez Gwiazdek w Warszawie
Data i miejsce urodzenia: 9 marca 1983 r., Wołomin
Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Filozof, radiowiec, grafficiarz.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

ADAM PAWŁOWSKI: FENOMEN EN PRIMEUR

Co roku na początku kwietnia oczy całego winiarskiego świata skierowane są na Bordeaux. Krytycy winiarscy, dziennikarze, handlarze i sommelierzy przybywają nad Żyrondę na En Primeur, podczas którego degustują i oceniają leżakujące jeszcze w beczkach topowe wina z ostatniego rocznika.

ADAM PAWŁOWSKI: WINNICE W OGNIU

Ostatniej jesieni oczy całego świata winiarskiego ponownie skierowały się na Kalifornię. Dopiero co winiarze otrząsnęli się po fatalnym w skutkach trzęsieniu ziemi w 2014 r., a znów musieli stawić czoła żywiołom natury.

ENOAGENDA

Rok 2018 obfituje w wiele winiarskich konferencji, targów czy spotkań. Poniżej prezentujemy listę wydarzeń takich jak np.: Vinisund, Food Service Summit czy Targi Winiarskie Prowein, na które warto zwrócić uwagę.

Degustacja win włoskich i chilijskich

Podczas organizowanej już po raz trzeci branżowej imprezy A Land of Wine zaprezentowanych zostanie ponad 40 marek win. Połączoną degustację jesiennej oferty trunków z różnych regionów Włoch i Chile zaplanowano na 10 października w Warszawie.

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: PAWEŁ ZDUNIAK

Paweł Zduniak związany jest z winem od prawie 5 lat. Jego najważniejszym celem jako sommeliera jest zapewnienie gościom jak najlepszej jakości obsługi oraz niezapomnianych wrażeń smakowych, których mogą doświadczyć, próbując dań przygotowanych przez kucharzy z odpowiednio dobranymi winami.

Kwestionariusz sommeliera: Tomasz Szczepański

Według Tomasza Szczepańskiego dobry sommelier jest dobrym psychologiem i sprzedawcą.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej