x

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: ADRIAN GÓRNIAK

Kategoria: Wino    30.10.2017

Aby rozwijać się jako sommelier dużo czytam i jeszcze więcej próbuję. Staram się możliwie często eksperymentować. Łączę na pozór niepasujące do siebie smaki, piję to samo wino w różnych kieliszkach i w różnych temperaturach - Adrian Górniak.

Foto: archiwum własne autora
Foto: archiwum własne autora
Dlaczego wino?
Z wykształcenia jestem filozofem, a w winie – jak wiadomo – leży prawda. A tak na poważnie – to był czysty przypadek, z którego zrodziła się pasja.

Od jak dawna pracujesz w środowisku winiarskim i jaka była twoja pierwsza praca?
Moja pierwsza praca związana z winem to krótka przygoda w winebarze u Roberta Mielżyńskiego. Dosłownie pięć miesięcy w okresie studiów. Tam poznałem prawdziwych entuzjastów, od których wiele się dowiedziałem. W środowisku winiarskim działam od około dwóch lat. Pierwsze kroki stawiałem w Kieliszkach na Próżnej. Fantastyczna przygoda i mnóstwo pozytywnej energii.

Kogo w świecie wina podziwiasz i dlaczego?
Podziwiam pionierów. Ludzi odważnych, którzy idą własną ścieżką, nie zważając szczególnie na to, co zastaną. Joseph Di Blasi z Naturalistów zrobił na mnie właśnie takie wrażenie.

Co robisz, żeby rozwijać się jako sommelier?
Dużo czytam i jeszcze więcej próbuję. Staram się możliwie często eksperymentować. Łączę na pozór niepasujące do siebie smaki, piję to samo wino w różnych kieliszkach i w różnych temperaturach.

Gdybyś mógł spróbować dowolnego wina, co byś wybrał i z kim byś je wypił?
Ostatnio „choruję” na bułgarską winnicę Rossidi z Doliny Trackiej, więc chętnie spróbowałbym ich win. Zawsze mam też ochotę na gruzińskie wina z kvevri. Co do towarzystwa to oczywiście moja żona Diana – jest świetnym kompanem do rozmów przy winie, ale koledzy tacy jak Mateusz Sadowski, Łukasz Czajkowski, Artur Zarzycki czy Marcin Soćko też by się doskonale sprawdzili.

Dobry sommelier jest...?
Empatycznym pasjonatem. Zaraża pasją do wina, ale jednocześnie pamięta o sugestiach i preferencjach gości.

Ulubione połączenie jedzenia i wina?
Bardzo banalne, bo uwielbiam białe wina i wszelkie ryby. Dziś chętnie zjadłbym sandacza, popijając go kieliszkiem Sancerre Cuvée Prestige.

Ulubione aspekty twojej pracy?
Przede wszystkim cenię sobie kontakt z ludźmi. Uśmiechy, wymiany opinii i pouczające rozmowy.

Jakie cele realizujesz jako sommelier?
Staram się edukować moich gości, zmieniać postrzeganie win, szczepów i regionów, traktowanych jako te gorsze. Przez wiele lat mieliśmy w Polsce do czynienia z zalewem win niskich lotów. Mam tu na myśli trunki z Bułgarii, Rumunii, Gruzji czy nawet Węgier. Przykładem może być choćby Kadarka, która dla wielu osób jest synonimem bardzo przeciętnego wina. W głowach wielu naszych rodaków utarło się przekonanie, że trunki z powyższych krajów nie są jakościowe. Chcę odczarować te nieopatrznie zaczarowane tematy.

Co najmniej lubisz w swojej pracy?
Wieczorne godziny pracy i remanenty.


BIO
Stanowisko/restauracja: sommelier w restauracji Bez Gwiazdek w Warszawie
Data i miejsce urodzenia: 9 marca 1983 r., Wołomin
Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Filozof, radiowiec, grafficiarz.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Adam Pawłowski: Historie o Alentejo

Krajobraz regionu Alentejo utkany jest rozłożystymi, egzotycznie wyglądającymi drzewami z korka dębowego i latem można się tu poczuć jak na afrykańskiej sawannie. Zamiast dzikich zwierząt pasą się tam jednak woły, a kraina stoi chlebem, oliwą, rustykalną kuchnią i oczywiście winem.

ADAM PAWŁOWSKI: PIWNA REWOLUCJA

Jeszcze 5 lat temu mało kto w Polsce kojarzył takie nazwy jak IPA czy APA z piwem. Nurt piw kraftowych na dobre zmienia krajobraz rynku piwa w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy świadkami "piwnej rewolucji", która na sztandarach niesie hasła dotyczące produkcji jakościowych piw.

Kamil Wojtasiak - Mistrz Polski Sommelierów 2018

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Kamil Wojtasiak z warszawskiej restauracji Butchery & Wine.

ADAM PAWŁOWSKI: MŁODE VS. STARE KRZEWY

Czy lepsze wina to te produkowane z młodych, czy ze starych krzewów? Jak to zwykle bywa w świecie win, odpowiedź nie jest jednoznaczna i wymaga głębszej analizy. Zajrzyjmy więc między krzewy i sprawdźmy, jak ich wiek wpływa na jakość wina.

Adam Pawłowski: Angielski szampan

Ostatnia dekada to czas rozkwitu jakościowych angielskich win musujących. Kiedy mieszkałem w Anglii, byłem świadkiem kształtowania się tej ekscytującej kategorii, która podbiła serca miłośników bąbelków i zyskała uznanie potwierdzone medalami międzynarodowych konkursów winiarskich.

10 pytań do Łukasza Chwojnickiego

Łukasz Chwojnicki jest właścicielem Wine Baru Probiernia, zajmuje także stanowsiko head sommeliera i menedżera w restauracjach Sztuczka i Sztuczka Bistro w Trójmieście. W swojej pracy najbardziej ceni świadomych gości, z którymi może porozmawiać o winie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej