x

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: ADRIAN GÓRNIAK

Kategoria: Wino    30.10.2017

Aby rozwijać się jako sommelier dużo czytam i jeszcze więcej próbuję. Staram się możliwie często eksperymentować. Łączę na pozór niepasujące do siebie smaki, piję to samo wino w różnych kieliszkach i w różnych temperaturach - Adrian Górniak.

Foto: archiwum własne autora
Foto: archiwum własne autora
Dlaczego wino?
Z wykształcenia jestem filozofem, a w winie – jak wiadomo – leży prawda. A tak na poważnie – to był czysty przypadek, z którego zrodziła się pasja.

Od jak dawna pracujesz w środowisku winiarskim i jaka była twoja pierwsza praca?
Moja pierwsza praca związana z winem to krótka przygoda w winebarze u Roberta Mielżyńskiego. Dosłownie pięć miesięcy w okresie studiów. Tam poznałem prawdziwych entuzjastów, od których wiele się dowiedziałem. W środowisku winiarskim działam od około dwóch lat. Pierwsze kroki stawiałem w Kieliszkach na Próżnej. Fantastyczna przygoda i mnóstwo pozytywnej energii.

Kogo w świecie wina podziwiasz i dlaczego?
Podziwiam pionierów. Ludzi odważnych, którzy idą własną ścieżką, nie zważając szczególnie na to, co zastaną. Joseph Di Blasi z Naturalistów zrobił na mnie właśnie takie wrażenie.

Co robisz, żeby rozwijać się jako sommelier?
Dużo czytam i jeszcze więcej próbuję. Staram się możliwie często eksperymentować. Łączę na pozór niepasujące do siebie smaki, piję to samo wino w różnych kieliszkach i w różnych temperaturach.

Gdybyś mógł spróbować dowolnego wina, co byś wybrał i z kim byś je wypił?
Ostatnio „choruję” na bułgarską winnicę Rossidi z Doliny Trackiej, więc chętnie spróbowałbym ich win. Zawsze mam też ochotę na gruzińskie wina z kvevri. Co do towarzystwa to oczywiście moja żona Diana – jest świetnym kompanem do rozmów przy winie, ale koledzy tacy jak Mateusz Sadowski, Łukasz Czajkowski, Artur Zarzycki czy Marcin Soćko też by się doskonale sprawdzili.

Dobry sommelier jest...?
Empatycznym pasjonatem. Zaraża pasją do wina, ale jednocześnie pamięta o sugestiach i preferencjach gości.

Ulubione połączenie jedzenia i wina?
Bardzo banalne, bo uwielbiam białe wina i wszelkie ryby. Dziś chętnie zjadłbym sandacza, popijając go kieliszkiem Sancerre Cuvée Prestige.

Ulubione aspekty twojej pracy?
Przede wszystkim cenię sobie kontakt z ludźmi. Uśmiechy, wymiany opinii i pouczające rozmowy.

Jakie cele realizujesz jako sommelier?
Staram się edukować moich gości, zmieniać postrzeganie win, szczepów i regionów, traktowanych jako te gorsze. Przez wiele lat mieliśmy w Polsce do czynienia z zalewem win niskich lotów. Mam tu na myśli trunki z Bułgarii, Rumunii, Gruzji czy nawet Węgier. Przykładem może być choćby Kadarka, która dla wielu osób jest synonimem bardzo przeciętnego wina. W głowach wielu naszych rodaków utarło się przekonanie, że trunki z powyższych krajów nie są jakościowe. Chcę odczarować te nieopatrznie zaczarowane tematy.

Co najmniej lubisz w swojej pracy?
Wieczorne godziny pracy i remanenty.


BIO
Stanowisko/restauracja: sommelier w restauracji Bez Gwiazdek w Warszawie
Data i miejsce urodzenia: 9 marca 1983 r., Wołomin
Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Filozof, radiowiec, grafficiarz.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Rośnie popularność win różowych

Trzeba przyznać - wina różowe do niedawna nie były traktowane poważnie, ale to się zmienia. Cieszą się coraz większym uznaniem konsumentów i specjalistów. Na świecie spożycie wina różowego wzrosło aż o 40%, Polska jako kraj o rozwijającej się kulturze wina podąża za światowymi trendami.

10 pytań do Adama Fijała

Adam Fijał zajmuje stanowisko głównego sommeliera i menedżera w restauracji Drukarnia Smaku w Zakopanem. Jego ulubionym połączeniem smakowym są ryby i wina ze szczepu grüner veltiner.

Kwestionariusz sommeliera: Marcin Soćko

Winem zainteresowany od ponad 10 lat, od 2008 r. zajmuje się nim zawodowo. W 2010 r. ukończył z wyróżnieniem WSET Advanced w Londynie. Od prawie 4 lat pracuje jako head sommelier w restauracji Nolita.

Piotr Kamecki wiceprezydentem ASI - Association de la Sommellerie Internationale

Pierwszy w historii Polak w zarządzie międzynarodowego stowarzyszenia sommelierów! Na wiceszefa ASI - Association de la Sommellerie Internationale został wybrany Piotr Kamecki, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Międzynarodowe Mistrzostwa Młodych Sommelierów

Reprezentacje 13 krajów wezmą udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Młodych Sommelierów w Gdańsku. Konkurs odbędzie się 12 października w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto.

Nowa odsłona targów Wine Expo Poland

Już 28 października w Warszawie rozpocznie się kolejna edycja jednej z największych imprez winiarskich w Polsce - targów Wine Expo Poland. W ramach festiwalu odbędą się spotkania producentów i importerów z przedstawicielami branży HoReCa, dziennikarzami oraz blogerami, a także warsztaty i szkolenia.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej